Uruchom Windows 95 w swojej przeglądarce!

Korzystałeś dawniej z Windows 95? Był to twój pierwszy komputer z tym systemem lub korzystać z tego systemu w pracy? A może epoka tego systemu ominęła Cię? Teraz sentymentalne wspomnienia mogą powrócić do Ciebie w kilka minut. Po ponad 20 latach od premiery możesz uruchomić Windows 95 w przeglądarce!

Windows 95

Historia systemu

Windows 95 miał swoją premierę  24 sierpnia 1995 roku. System wprowadzał takie nowości jak kultowy już przycisk Start, który przeżył swoją modyfikację wraz z premierą systemu Windows 8, a także porozpierawszy pojawiła się ikona Mój komputer. Windows 95 to także czas wprowadzenia technologii Plug&Play, rejestru systemowego, wielowątkowości i wielozadaniowości, a także przestarzałego już systemu plików FAT32. Windows 95 zyskał ogromną popularność dzięki udanej kampanii marketingowej Microsoftu, w której brali udział min. The Rolling Stones z utworem „Start Me Up”.

Specyfikacja Windows 95 w dzisiejszych czasach jest śmieszna, gdyż sprzęt o dużo większej wydajności komputerów z Windows 95 montowany jest praktycznie w każdym zelektronizowanym urządzeniu z życia domowego. Zalecanymi wymaganiami do uruchomienia systemu był:

 • Procesor Intel 80486DX 16 MHz
 • 8/16 MB pamięci RAM
 • 50-55 MB wolnego miejsca na dysku
 • SVGA (800×600), 256 kolorów
 • Stacja dyskietek i napęd CD-ROM
 • Klawiatura oraz urządzenie wskazujące

Uruchomienie Windows 95 w przeglądarce

Aby uruchomić system Windows 95 w przeglądarce należy udać się na tą stronę. W zależności od szybkości łącza i wydajności naszego komputera uruchomienie systemu powinno zająć od 2 do 10 minut. Niestety z powodów zastosowanej wirtualizacji systemu jego działanie może nie być zbyt wydajne oraz czasami może doprowadzić do zacięcia jego działania, w takiej sytuacji uruchom stronę ponownie. Oto kilka zrzutów ekranu:

Zrzut ekranu (200)

Zrzut ekranu (206)

Zrzut ekranu (208)

Kilka minut zabawy pozwoli wrócić ci pamięcią do tamtych czasów 🙂

4 komentarze

 1. Marcin pisze:

  Powrót do przeszłości:) pamiętam naukę na tym systemie w szkole i to oczkowanie na uruchomienie się systemu – bezcenne!:)

 2. Kacperro pisze:

  Fajnie wrócić choć na chwilę do przeszłości 😀

 3. Łukasz pisze:

  Jak to szybko minęło, pamiętam te czasy jak na dyskietkach instalowało się windowsa i grało w sapera :)) eh można by powiedzieć za małolata było się hakerem w 95′

Napisz komentarz