Grasz online? Co da Tobie 5G?

Granie po sieci od lat staje się coraz bardziej popularne. Tzw. gry multiplayerowe to obecnie ogromna część rynku gamingowego. Szczególnie szybko postępuje rozwój tytułów sieciowych dostępnych na telefony komórkowe. Zwykle są to produkcje dość wymagające jeśli chodzi o umiejętności graczy, ale do sprawnego poruszania się w wirtualnym świecie potrzebne jest także odpowiednie zaplecze techniczne. Nie chodzi tu tylko o porządną platformę do grania, ale i szybkie oraz stabilne łącze internetowe, najlepiej 5G. O czym mowa? Więcej informacji poniżej.

Czym jest 5G?

Zapewne wielu spośród nas pamięta jak kiedyś działał internet mobilny w telefonie. Niestabilne łącze, długie czasy wczytywania, kolosalne koszty każdego zużytego mB. 
 To wszystko zaczęło się zmieniać wraz z pojawieniem się na rynku pierwszych wysokiej klasy smartfonów.

Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego kiedy to wszystko się zaczęło. Otóż już w roku 1981 pojawiła się pierwsza generacja sieci komórkowej (1G od First Generation). Wówczas jednak było to coś zupełnie innego niż to co znamy dziś. 

Dopiero wraz z pojawieniem się 3G zaczęto mówić o nowoczesnym, kompleksowym systemie umożliwiającym płynną transmisję dźwięku, wideo oraz pakietów internetowych (w oparciu o standardy GPRS oraz EDGE). Pierwsze dwie generacje skupiały się tylko na przekazie głosowym.

Chęć dalszego rozwoju sprawiła, że w roku 2009 rozpoczęto pierwsze testy nowego rozwiązania oznaczonego symbolem 4G, które z biegiem lat stało się niezwykle popularne. W stosunku do 3G bardzo uproszczono architekturę sieciową i zwiększono możliwość przesyłania dużych pakietów danych. Dzięki temu, możliwe stało się wykorzystywanie pełnego potencjału internetu za pośrednictwem telefonu. Co więcej, niedługo po wprowadzeniu standardu 4G, pojawiła się kolejna ewolucja – internet LTE.

LTE (ang. Long Term Evolution) to standard bezprzewodowego przesyłu danych stworzony, aby jeszcze bardziej usprawnić prędkości przesyłania danych, zmniejszyć opóźnienia oraz zwiększyć efektywność łączy 4G. W skrócie – sieć LTE (zwana często zamiennie jako 4G LTE) to szybszy przesył danych przy niższym koszcie i obciążeniu względem poprzednich generacji.

Tak oto płynnie docieramy do najnowszego standardu 5G. Zasięg 5G pozwala na osiąganie prędkości transmisji danych na poziomie liczonym w gb/s, a więc są to wartości podobne do tych, które dostępne są przy łączach światłowodowych. 

Aktualnie trwa intensywny rozwój infrastruktury umożliwiającej tak sprawny przesył danych. 
 
 Jedną z tych sieci komórkowych, która mocno stawia na umożliwianie swoim klientom korzystania właśnie z internetu 5G jest Otvarta.
 

Poniżej znajduje się tabela przedstawiająca maksymalne możliwości każdego ze standardów

Prędkość pobierania Prędkość wysyłania
5G 20000 Mbit/s 1000 Mbit/s
4G LTE 300 Mbit/s 100 Mbit/s
4G 100 Mbit/s 50 Mbit/s
3G 28 Mbit/s 11 Mbit/s

5G – rozwiązanie dla graczy

Jak już było wspomniane na wstępie – do sprawnego poruszania się w wirtualnym świecie potrzebujemy nie tylko refleksu, ale i dobrego zaplecza. Mowa nie tylko o komputerze/konsoli/telefonie, ale także o dobrym łączu internetowym. 

Internet 5G zapewnia najszybszą na rynku transmisję danych – co udowadnia powyższa tabela. Dodatkową zaletą jest stabilność łącza, która jest nieporównywalnie lepsza niż w przypadku poprzedników.

Dobry internet do gier to taki, który zapewnia prędkość pobierania na poziomie przynajmniej 300 mb/s. Warto jednak mieć na uwadze, że im łącze szybsze, tym lepiej, dlatego mając na horyzoncie możliwość skorzystania z łącza, które może działać nawet na poziomie pobierania 20 gb/s, nie powinno się mieć wątpliwości co do tego, które rozwiązanie będzie najlepsze. 

Tak szybki transfer danych to mniejsze opóźnienia w trakcie rozgrywki (tzw. „lagi”), które niejednemu z nas popsuły mecz podczas internetowych rozgrywek. 


 
 Co niezwykle ważne – korzystając z sieci 5G możemy grać także na komputerze, łącząc się z routerem połączonym z internetem mobilnym. Wszelkie testy wskazują na to, że komfort grania jest taki sam jak w przypadku „sztywnego łącza” na tzw. kablu. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla tych graczy, którzy nie mają możliwości lub nie chcą wiązać się lokalnymi usługodawcami sieciowymi i chcą pozostać przy internecie mobilnym.

Podsumowanie – internet 5G dla graczy? Z pewnością tak.

5G to następny krok w kierunku zbliżenia siebie świata. Stanowi znakomitą szansę, dzięki której nie tylko granie w gry sieciowe staje się przyjemniejsze niż kiedykolwiek. Szybkie i stabilne łącze pozwala na upowszechnienie się szeregu usług o których wcześniej nie mogliśmy nawet marzyć, jak sprawne zdalne zarządzanie systemami sterowania ruchem czy smartbudynkami. 

Smiling women wearing casual clothes sitting on chairs at table with coffee in ceramic cups and taking selfie on smartphone

Jednym z pionierów rozpowszechniania 5G w Polsce jest sieć Otvarta. Istniejąca w Polsce od 2004 roku, a od 2018 dostępna dla klientów indywidualnych sieć już od dawna zajmuje się wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań, a w ich ofercie znajduje się najlepszy abonament telefoniczny na rynku. Już teraz dostępne są takie usługi jak:

  • eSIM
  • nielimitowane rozmowy i sms/mms
  • najtańszy abonament
  • Zasięg 5G

Źródło: Notka PR

2 komentarze

  1. Muszę powiedzieć, że 5G mnie mocno rozczarowuje obecnie. Zwłaszcza pod względem prędkości upload/download są jeszcze duże rezerwy. Tempo rozwoju infrastruktury też mogłoby być lepsze.

  2. LuizaO pisze:

    Zgadzam się, że internet 5G może być bardziej korzystny dla gier, ponieważ oferuje znacznie wyższe prędkości i niższe opóźnienia w porównaniu do poprzednich generacji sieci, takich jak 4G. Szybka i stabilna sieć 5G może przekładać się na lepszą jakość wrażeń z gry, szczególnie w przypadku wymagających graficznie i interaktywnie gier online. Bardzo ciekawy wpis! 🙂

Napisz komentarz