W jaki sposób usprawnić produkcję dyskretną?

Produkcja dyskretna i procesowa od wielu lat jest najpopularniejszym sposobem przekształcania surowców bezpośrednio w produkty gotowe. Aby bez problemu zrealizować wszystkie założenia inteligentnej produkcji warto skorzystać z pomocy zaawansowanego oprogramowania.

Ilość wytwarzanych produktów ma znaczenie

Bardzo duży wpływ na modelowanie produkcji ma przede wszystkim ilość wytwarzanych produktów. Jak łatwo się domyślić nieco inne oczekiwania są w przypadku oprogramowania do produkcji jednostkowej, a zupełnie inne są oczekiwania w przypadku produkcji seryjnej/masowej.

Dzięki nowoczesnym systemom klasy ERP można optymalnie operować całym parkiem maszynowym. W dużej mierze to właśnie dzięki opisywanym programom można nie tylko znacząco obniżyć wszelkie obciążenia wyrobu jednostkowego. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy system ERP do produkcji umożliwia tworzenie szczegółowych kosztorysów, czy też precyzyjnych harmonogramów projektowych. W dużej mierze to właśnie dzięki tym rozwiązaniom możliwe jest śledzenie realizacji produkcji.


Śledzenie produktu

Jak wspomniano powyżej w produkcji bardzo ważną rolę odgrywa śledzenie produktu. System ERP pozwala indywidualnie śledzić nawet pojedyncze wyroby, co jest oczywiście bardzo ważne. Wynika to oczywiście z tego, że produkcja dyskretna duży nacisk kładzie na identyfikowalność poszczególnych komponentów.

Jeżeli istnieje taka możliwość to warto wybrać system ERP, dzięki któremu możliwe będzie śledzenie produktu na każdym etapie realizacji danego zlecenia. Upoważniony użytkownik może błyskawicznie znaleźć informacje dotyczące pochodzenia użytych surowców.


Jaki system do produkcji dyskretnej?

Na rynku jest wiele sprawdzonych systemów do produkcji dyskretnej. Aby wybrać najlepsze rozwiązanie najlepiej postawić na oprogramowanie, które będzie można dopasować do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

W ostatnim czasie jest bardzo duży boom na modułowe systemy klasy ERP. Mowa tutaj oczywiście o aplikacjach, które w każdej chwili można rozbudować o nowe elementy. W dużej mierze to właśnie dzięki temu prostemu rozwiązaniu płacimy wyłącznie za funkcjonalności z których w rzeczywistości korzystamy. Dobry system ERP polepszy przepływ informacji, umożliwi monitorowanie produkcji, a co najważniejsze współpracować będzie z zewnętrznymi aplikacjami.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z BPSC

Źródło: Notka PR

Napisz komentarz