Jak napisać dobry poradnik ?

Chcąc zadbać o wysoką jakość portalu, postanowiliśmy ujednolicić szablon dla wszystkich praktycznych poradników publikowanych na łamach portalu PCFAQ. Dzięki temu, będziemy mogli zachować przejrzystość umieszczonych wpisów i ułatwić pracę zespołu moderacyjnego.

Zapewne zapoznałeś się już z regulaminem i wiesz jakie zasady obowiązują na niniejszym portalu. Dla przypomnienia warto dodać, że wszelkie publikowane materiały muszą mieć charakter autorski – nie mogą to być materiały kopiowane wprost z innych stron (plagiat). Jeżeli powołujesz się na jakikolwiek materiał (zdjęcie, tekst itp..) pochodzący z innego źródła  niż portal PCFAQ, należy podać jego źródło, oraz autora. Zachęcamy jednak do wykazania się własną inicjatywą.

Prawidłowy układ poradnika:

Dla przykładu posłużymy się poradnikiem , który opisuje program do nagrywania płyt.

Na samej górze (cyfra 1) , należy napisać krótką frazę dotyczącą danego tematu. Wykorzystujemy tutaj nagłówek H2, oraz wyśrodkowujemy tekst. Powinien być to zwrot, który posłuży do znalezienia poradnika w internecie – w tym wypadku jest to zwrot: „darmowe oprogramowanie do nagrywania płyt”.

Poniżej (cyfra 2) znajduje się krótki opis problemu (wstęp). Powinien być to tekst zachęcający do przeczytania danego poradnika – warto tutaj użyć zwrotu „zobacz jak/jaki…”  – ponieważ to właśnie z nim najczęściej zadajemy pytanie np. „zobacz jaki program do nagrywania płyt wybrać zamiast Nero”. Ten tekst będzie widoczny na głównej stronie portalu.

W pozycji numer 3, znajduje się krótki obrazek nawiązujący do treści zawartej w poradniku. Jeżeli obrazek nie jest bezpośrednio związany z poradnikiem (np. nie jest to ilustracja programu, lub czynności do wykonania) powinniśmy zastosować wielkość miniatury, zamiast wielkości średniej. Obrazki na darmowej licencji Creative Commons, możemy znaleźć na stronie: http://www.flickr.com/search/?q=&l=commderiv&ct=6&mt=all&adv=1

Pamiętaj, że korzystając z obrazków pochodzących z serwisów zewnętrznych zapoznać się z ich licencją i umieścić źródło, oraz autora.

W kolejnej części poradnika zamieszczamy główną treść – czyli krok po kroku przekazujemy informacje, dzięki którym będziemy mogli dojść do rozwiązania opisanego problemu.

Warto ilustrować każdy etap przydatnym zdjęciem (zrzutem obrazu) – często takie zdjęcia pomagają znacznie więcej, niż opis. Nawet jeżeli zamieścimy zdjęcie – opiszmy dokładnie co trzeba wykonać, nie posiłkujmy się wyłącznie obrazkiem.

Poradnik, możemy podzielić na kilka części np. proces instalacji, proces obsługi danego programu itp.. – nagłówek każdej części powinien mieć wartość H3.

Dodatkowo warto „pogrubić” fragmenty tekstu, na które trzeba szczególnie zwrócić uwagę – np. polecenia do wykonania.

Przed przystąpieniem do napisania artykuły przyglądnij się pozostałym poradnikom już opublikowanym na portalu komputerowym PCFAQ. Dzięki temu unikniesz sytuacji długiego oczekiwania na jego publikację, lub odrzucenie.