Jak zresetować wersję trial programu ? Ponowne użycie triala na komputerze bez formatowania.

Jak skorzystać z wersji trial po upływie czasu ?

Większość komercyjnych programów oferuje możliwość zainstalowania wersji trial, trwającej zazwyczaj 30 dni – po tym czasie powinniśmy odinstalować program, lub kupić pełną wersję. Czasami jesteśmy zmuszeni ponownie skorzystać z wersji demo danego oprogramowania – możemy posłużyć się dodatkowym komputerem, lub sformatować dysk – ale czy jest to jedyne wyjście ?

zmiana trialaflickr, Moyan_Brenn_be_back_on_Jan_20th

Trial jest rodzajem licencji komputerowej, która pozwala użytkować w pełni funkcjonalny program przez określony z góry czas. Założeniem tej licencji jest zaznajomienie użytkownika z danym oprogramowaniem i zachęcenie go do kupna pełnej wersji programu. Część programów na tej licencji nie bierze pod uwagę sytuacji, w której raz na jakiś czas korzystamy z programu (np. raz w tygodniu) i zliczają pełny okres czasu, który upłynął od momentu instalacji do dnia dzisiejszego. Co w sytuacji, gdy wersja trial się skończy ?

Oczywiście należy zapoznać się z licencją danego oprogramowania – w wielu przypadkach jest tam informacja o tym, że po upływie czasu określonego w licencji trzeba odinstalować program, lub kupić pełną wersję. Nie ma tutaj wzmianki o przypadku, w którym ponownie zainstalujemy program na innym komputerze, lub po zrobionym formatowaniu dysku.

Wyczyszczenie wpisów w rejestrze i ponowna instalacja

Pierwszy sposób polega na odinstalowaniu oprogramowania, dla którego czas próbny (trial) dobiegł końca i wyczyszczeniu wpisów w rejestrze. W tym celu możemy posłużyć się programem np. CCleaner, który pobierzemy ze strony: pobierz CCleaner.

Zmiana daty w systemie

Wielu użytkowników potwierdzało, że zmiana daty w systemie Windows na wcześniejszą powodowała sytuację wydłużenia wersji trial danego programu.

trial zmiana czasu

Korzystanie z piaskownicy

Istnieją programy, które tworzą w systemie wyizolowane miejsce zwane piaskownicą (tzw. sandbox), które służą do testowania różnego rodzaju oprogramowanie bez ingerencji w pliki systemowe (np. rejestr). Popularny program antywirusowy Avast, został wyposażony w moduł piaskownicy – który pozwala uruchamiać programy w strefie bezpiecznej dla systemu:

avast sandbox

Uruchamiając dany program w piaskownicy nie ma on dostępu do rejestru Windows, a więc nie może tam zapisać informacji o tym ile czasu pozostało do końca wersji trial danego programu.

Jestem ciekaw, czy tego typu praktyki jak ponowna instalacja programu np. po sformatowaniu dysku jest legalna ? Co o tym myślicie ?

Tagi:, , ,

7 komentarzy

  1. Pechowiec pisze:

    Jeszcze można byłoby napisać coś o programie jakim jest Reset Trial… Ale zdaje mi się, że płatny.

  2. Robotnik przodujący pisze:

    Legalne jest to co ludzie zrobią legalne. Z nielegalnym jest tak samo. Jeśli postanowią, że jazda na rowerze jest nielegalna, to mogą dawać za to mandaty.

  3. Robotnik przodujący pisze:

    Ciąg dalszy.
    Istotne jest to, co mówi sumienie. Jeśli ktoś się napracuje, to słusznie należy mu się za to zapłata. Inaczej byłoby to wykorzystywanie człowieka.

  4. Wojciech Marzec pisze:

    Camtasia nie działa !!
    Nie wolno używać tego nielegalnie i nie wolno posługiwać się piractwem !!

  5. Instalacje budowlane pisze:

    Przydatna informacja. Sumienie, rynek i inne okoliczności jednak nakazują kupno.

  6. xdddd pisze:

    😀 ale myślenie zjebów xddd nie kupiłem żadnej gry i nie kupie, wszystko mam spiratowane xd I dzieki temu żyje mi sie lepiej a obrońcy piractwa niech sobie chuja w dupe wsadzą, nieudacznicy hahahah jak jest sposób by brać za darmo to trzeba być idiotą by z tego nie skorzystać…. idioci hahahha żałosne

Napisz komentarz