Jak zmienić adres Mac karty sieciowej ? Zmiana adresu Mac karty sieciowej – jak ominąć filtrowanie MAC !

Zobacz jak ominąć filtr MAC karty sieciowej – klonowanie adresu MAC.

Jeżeli w twojej sieci administrator nałożył ograniczenia związane z filtrowaniem adresów MAC kart sieciowych to w przypadku wymiany karty sieciowej nie będziesz mógł korzystać z internetu bez poinformowania administratora sieci o nowym adresie MAC. Przeczytaj w jaki sposób ominąć filtr i zmienić MAC karty sieciowej.

 flickr, Jeff Kubina

Na początku krótko wyjaśnię czym jest adres MAC karty sieciowej i dlaczego jest on taki ważny (adresu MAC nie należy mylić z adresem IP). Adres MAC jest to 48-bitowy fizyczny adres nadawany karcie sieciowej – pierwsza część tego adresu składa się z oznaczeń producenta, kolejne bity to unikalny identyfikator karty sieciowej. Adres MAC karty sieciowej może mieć postać: 00:0B:30:1A:2D:00

Aby sprawdzić jaki adres MAC posiada nasza karta sieciowa -> przeczytaj poradnik „sprawdzenie adresu MAC karty sieciowej”.

Dlaczego w takim razie adres MAC karty sieciowej jest taki ważny ? Wielu dostawców internetu próbuje zabezpieczyć swoje sieci przed niepowołanym dostępem – jednym z takich zabezpieczeń jest filtrowanie adresów MAC kart sieciowych. Jak wcześniej wspomniałem adres MAC karty sieciowej to między innymi unikalny identyfikator – w praktyce nie dochodzi do sytuacji, żeby w obrębie tej samej sieci działały dwie karty z takim samym adresem MAC (możemy to porównać do adresu PESEL, który posiada każdy z nas).

Załóżmy więc, że administrator wprowadził filtrowanie adresów MAC – w przypadku, gdy komputer łączy się z internetem za pomocą karty sieciowej o określonym adresie MAC nie ma żadnych problemów z uzyskaniem dostępu. Jeżeli będziemy chcieli podłączyć do kabla internetowego inny komputer (bo np. stary się zepsuł), albo wymienimy kartę sieciową (bo np. stara się spaliła) nie będziemy mogli uzyskać połączenia z internetem. Konieczne będzie poinformowanie administratora sieci o zakupie nowej karty sieciowej – po wprowadzeniu nowych ustawień będziemy mieli dostęp do internetu.

Istnieje jednak sposób na ominięcie tych niedogodności – musimy jednak znać adres MAC dowolnej karty sieciowej, która ma dostęp do internetu w danej sieci (zrobimy to na przykład za pomocą poradnika , do którego link jest powyżej).

Jak zmienić adres Mac karty sieciowej: krok po kroku

Klikamy prawym przyciskiem myszki na Mój Komputer i wybieramy polecenie Właściwości. Przechodzimy do zakładki Sprzęt i klikamy Menedżer Urządzeń. Z rozwijanej listy wybieramy pozycję „karty sieciowe” i dwukrotnie klikamy na karcie do której będzie podłączony kabel internetowy:

Przechodzimy do zakładki Zaawansowane i odnajdujemy pole „Network Adress” – wpisujemy w pole po prawej stronie wartość nowego adresu MAC karty sieciowej bez elementów rozdzielających takich jak myślniki, kropki, czy dwukropki na przykład: 000B301A2D00

Krótko mówiąc polega to na tym, że nowej karcie sieciowej przypisujemy konkretny adres MAC (innej karty sieciowej). W ten sposób będziemy mogli podłączyć nowy komputer do internetu bez powiadamiania o tym administratora sieci, ale także w sytuacji gdy stara karta sieciowa ulegnie spaleniu.

6 komentarzy

  1. gość pisze:

    Autor artykułu napisał „..w praktyce nie dochodzi do sytuacji, żeby w obrębie tej samej sieci działały dwie karty z takim samym adresem MAC..” A może w ogóle się tak zdarzyć, poza przypadkiem sklonowania go??

  2. gość pisze:

    cd.Przecież adres MAC jest chyba unikalny w skali światowej dla każdego urządzenia, które możemy podłączyć do sieci

    • przemo pisze:

      Sytuacja w której powstałyby dwie karty sieciowe z takim samym adresem MAC jest znikoma, ze względu na wykorzystanie 48 bitów – bardzo łatwo sobie policzyć ile daje to kombinacji 🙂 Chociaż znalazłem kiedyś informację, że w skali światowej jest to możliwe – ze względu na mnogość urządzeń.

  3. Cichy pisze:

    Nie da się fizycznie zmienić adresu MAC karty sieciowej, można to zrobić tylko programowo. W przypadku gdy w sieci są dwie karty sieciowe o tych samych adresach MAC występuje konflikt – najprawdopodobniej nie uzyskamy dostępu do internetu.

Napisz komentarz