Jak zablokować strony internetowe na komputerze ? Ochrona rodzicielska i blokada stron internetowych.

Blokowanie stron internetowych za pomocą pliku Hosts.ini

Jeżeli chciałbyś zablokować dostęp do niektórych stron w internecie nie musisz instalować na komputerze dodatkowych programów, wystarczy skorzystać z pliku Host.ini. Dowiedz się w jaki sposób zablokować dostęp do wybranych stron internetowych za darmo i bez żadnego programu.

jak zablokowac strony 420x280 Jak zablokować strony internetowe na komputerze ? Ochrona rodzicielska i blokada stron internetowych.flickr, zigazou76

Blokowanie stron internetowych jest przydatne zwłaszcza, gdy myślimy o ochronie rodzicielskiej i ochronie dzieci przed niewłaściwymi i niebezpiecznymi treściami. W tym poradniku postaram się wyjaśnić w jaki sposób można zablokować dostęp do wybranych stron www bez instalowania dodatkowych, często płatnych programów. Przedstawiony poniżej sposób blokowania stron polegający na modyfikacji systemowego pliku HOSTS.ini jest o tyle ciekawy, że mało doświadczony użytkownik będzie myślał że dana strona internetowa przestała działać. Dodatkowo nie wykorzystujemy tutaj programów obciążających system, oraz takich w których istnieje szansa złamania hasła dostępu (a tym samym odblokowania możliwości przeglądania stron www).

Jak zablokować strony internetowe ?

Na początku musimy zlokalizować systemowy plik HOSTS.INI, który znajdziemy w folderze:

C:\WINDOWS\SYSTEM32\DRIVERS\ETC

otworz z notatnika 380x420 Jak zablokować strony internetowe na komputerze ? Ochrona rodzicielska i blokada stron internetowych.

Klikamy prawym klawiszem myszki na pliku hosts.ini i otwieramy go za pomocą zwykłego Windowsowego notatnika. Po otwarciu pliku za pomocą notatnika, wyskoczy nam widok jak poniżej:

plik hosts 420x220 Jak zablokować strony internetowe na komputerze ? Ochrona rodzicielska i blokada stron internetowych.

Aby zablokować daną stronę internetową wystarczy dopisać dodatkową linijkę w postaci :

127.0.0.1    nazwa_strony

Będzie to oznaczało, że przekierowujemy daną stronę na adres komputera lokalnego – czyli krótko mówiąc zablokujemy wpisaną stronę internetową. Poniżej przedstawiam kilka przykładowych wpisów, które blokują np. portal wp.pl

blokada stron 420x266 Jak zablokować strony internetowe na komputerze ? Ochrona rodzicielska i blokada stron internetowych.

Blokada stron internetowych za pomocą pliku HOSTS.INI działa niezależnie od przeglądarki internetowej – aby zobaczyć rezultat należy uruchomić przeglądarkę ponownie, dodatkowo należy pamiętać że adres wpisany z www, oraz bez www są różne (www.pcfaq.pl, to nie to samo co pcfaq.pl) . Więcej informacji dotyczących modyfikacji pliku HOSTS.INI w systemach Windows, oraz blokowania stron internetowych znajdziemy na stronie: http://winhelp2002.mvps.org/hosts.htm (znajduje się tam również potężna lista – w pliku tekstowym – potencjalnie niebezpiecznych stron internetowych).

2 Komentarzy

  1. Langert pisze:

    Moim zdaniem zdecydowanie lepiej zablokować stronę na routerze (http://www.coreblog.pl/blokowanie-strony-na-routerze/) bo jest to skuteczniejsze, a jednocześnie równie łatwe do ustawienia, a dziecko nie ściągnie tego tak łatwo.

    • przemo pisze:

      Masz rację, jest to wyłącznie limit określający jak w zegarku porę dnia o której dziecko może grać na komputerze. Postaram się znaleźć ciekawe darmowe narzędzie i za jakiś czas opisać je na portalu, które pokaże jak zapobiec opisanej przez Ciebie sytuacji.

Napisz komentarz