Jak zablokować strony internetowe na komputerze ? Ochrona rodzicielska i blokada stron internetowych.

Blokowanie stron internetowych za pomocą pliku Hosts.ini

Jeżeli chciałbyś zablokować dostęp do niektórych stron w internecie nie musisz instalować na komputerze dodatkowych programów, wystarczy skorzystać z pliku Host.ini. Dowiedz się w jaki sposób zablokować dostęp do wybranych stron internetowych za darmo i bez żadnego programu.

jak zablokowac stronyflickr, zigazou76

Blokowanie stron internetowych jest przydatne zwłaszcza, gdy myślimy o ochronie rodzicielskiej i ochronie dzieci przed niewłaściwymi i niebezpiecznymi treściami. W tym poradniku postaram się wyjaśnić w jaki sposób można zablokować dostęp do wybranych stron www bez instalowania dodatkowych, często płatnych programów. Przedstawiony poniżej sposób blokowania stron polegający na modyfikacji systemowego pliku HOSTS.ini jest o tyle ciekawy, że mało doświadczony użytkownik będzie myślał że dana strona internetowa przestała działać. Dodatkowo nie wykorzystujemy tutaj programów obciążających system, oraz takich w których istnieje szansa złamania hasła dostępu (a tym samym odblokowania możliwości przeglądania stron www).

Jak zablokować strony internetowe ?

Na początku musimy zlokalizować systemowy plik HOSTS.INI, który znajdziemy w folderze:

C:\WINDOWS\SYSTEM32\DRIVERS\ETC

otworz  z notatnika

Klikamy prawym klawiszem myszki na pliku hosts.ini i otwieramy go za pomocą zwykłego Windowsowego notatnika. Po otwarciu pliku za pomocą notatnika, wyskoczy nam widok jak poniżej:

plik hosts

Aby zablokować daną stronę internetową wystarczy dopisać dodatkową linijkę w postaci :

127.0.0.1    nazwa_strony

Będzie to oznaczało, że przekierowujemy daną stronę na adres komputera lokalnego – czyli krótko mówiąc zablokujemy wpisaną stronę internetową. Poniżej przedstawiam kilka przykładowych wpisów, które blokują np. portal wp.pl

blokada stron

Blokada stron internetowych za pomocą pliku HOSTS.INI działa niezależnie od przeglądarki internetowej – aby zobaczyć rezultat należy uruchomić przeglądarkę ponownie, dodatkowo należy pamiętać że adres wpisany z www, oraz bez www są różne (www.pcfaq.pl, to nie to samo co pcfaq.pl) . Więcej informacji dotyczących modyfikacji pliku HOSTS.INI w systemach Windows, oraz blokowania stron internetowych znajdziemy na stronie: http://winhelp2002.mvps.org/hosts.htm (znajduje się tam również potężna lista – w pliku tekstowym – potencjalnie niebezpiecznych stron internetowych).

Tagi:, ,

2 komentarze

  1. Langert napisał(a):

    Moim zdaniem zdecydowanie lepiej zablokować stronę na routerze (http://www.coreblog.pl/blokowanie-strony-na-routerze/) bo jest to skuteczniejsze, a jednocześnie równie łatwe do ustawienia, a dziecko nie ściągnie tego tak łatwo.

    • przemo napisał(a):

      Masz rację, jest to wyłącznie limit określający jak w zegarku porę dnia o której dziecko może grać na komputerze. Postaram się znaleźć ciekawe darmowe narzędzie i za jakiś czas opisać je na portalu, które pokaże jak zapobiec opisanej przez Ciebie sytuacji.

Napisz komentarz