Jak sprawdzić stabilność systemu Windows ? Indeks wydajności Windows Vista.

Sprawdź stabilność systemu Windows za pomocą monitora niezawodności i wydajności.

Przy pomocy narzędzi zaszytych w systemie Windows będziesz mógł sprawdzić wydajność komptuera, oraz zobaczyć listę błędów spowodowanych przez programy i sprzęt. Zobacz w jaki sposób sprawdzić stan systemu i ocenić jego stabilność.

Monitor niezawodności i wydajności systemu Windows pozwala zobaczyć w jaki sposób zainstalowane oprogramowanie wpływa na wydajność komputera, ale i nie tylko. Dzięki danym zebranym przez monitor niezawodności zobaczymy błędy oprogramowania, oraz sprzętu.

W celu uruchomienia monitora niezawodności i wydajności systemu Windows Vista, należy przejść do Panelu Sterowania, następnie kliknąć ikonę Narzędzia Administracyjne i wybrać Monitor Niezawodności i Wydajności.

W menu narzędzia monitorowania wybieramy pozycję monitor niezawodności – pokaże nam się okno jak poniżej:

Zobaczymy tutaj wykres stabilności systemu Windows, na którym pokazane są sytuacje szczególne takie jak błędy i informacje o oprogramowaniu wpływającym na wydajność systemu.

Na wykresie istnieją trzy rodzaje oznaczeń: ostrzeżenie, błąd i informacja. Ostrzeżenie dotyczy oprogramowania, które nie zostało poprawnie odinstalowane lub zainstalowane, natomiast informacja sugeruje, że oprogramowanie zostało bezbłędnie zainstalowane lub odinstalowane.

Ikona błędu sugeruje różnego rodzaju błędy związane z oprogramowaniem, systemem, lub sprzętem.

Dane zbierane są przez okres maksymalnie jednego roku – aby zobaczyć pełen wykres i dostać informacje o błędach, które wystąpiły w tym czasie, należy w prawym górnym rogu zamiast konkretnej daty wybrać pozycję „zaznacz wszystko”:

 

W zakładce na dole „raport o stabilności systemu”, możemy rozwinąć dowolną kategorię i zobaczyć informację o błędach sprzętu, systemu lub aktualizacjach, które zostały zainstalowane w systemie:

Przykładowa informacja o zainstalowanych sterownikach pokazana została poniżej:

Według informacji o błędach związanych z systemem Windows tworzony jest tzw. Indeks wydajności systemu – mówiący o kondycji naszego komputera. Podczas obliczania indeksu wydajności nie są brane pod uwagę dni, w których komputer był wyłączony – dodatkowo starsze błędy są mniej znaczące od błędów mających miejsce stosunkowo niedawno.

Indeks można odczytać w prawym górnym rogu, zaraz pod wyborem daty – sugerujemy się tutaj indeksem wydajności systemu z ostatniego dnia:

Skala wynosi od 1 do 10, im większa wartość tym system pracuje bardziej stabilnie. W ten sposób możemy nie tylko sprawdzić kondycję komputera, ale również rozpoznać usterkę w dzienniku awarii związanych ze sprzętem, lub oprogramowaniem.

Napisz komentarz