Jak napisać znaki specjalne ? Znaki, których nie ma na klawiaturze.

Piszemy znak paragrafu, copyright i zastrzeżony znak towarowy. Wstawiamy znaki specjalne do tekstu.

Części znaków wykorzystywanych na stronach internetowych, czy w tekście nie znajdziemy na klawiaturze. Zobacz jak posługiwać się tablicą znaków i wstawiać znaki specjalne do tekstu. Przy pomocy znaków specjalnych napiszemy wyraz obcojęzyczny, lub specjalistyczny dokument.

Znaki specjalne nie znajdują się na klawiaturze, możemy się nimi posługiwać wpisując odpowiednią kombinację klawiszy na klawiaturze, lub korzystając z tablicy znaków. Ta druga forma jest zdecydowanie łatwiejsza w użyciu, przy jej pomocy będziemy w stanie napisać na przykład znaki: ®,©,§.

Aby otworzyć tablicę znaków, należy wybrać odpowiednio menu start -> programy -> akcesoria -> narzędzia systemowe i tablica znaków.

Możemy przeglądać dostępne znaki, dla poszczególnych czcionek. Aby skorzystać z danego znaku, wystarczy na niego dwukrotnie kliknąć, aż pojawi się w polu „znaki do skopiowania”:

Następnie klikamy przycisk „kopiuj”, co spowoduje zapisanie znaku do schowka systemowego. Aby wkleić znak do dokumentu wystarczy z menu kontekstowego wybrać pozycję wklej (lub nacisnąć kombinację klawiszy ctrl + v).

 

Jeżeli nie możemy znaleźć znaku ręcznie (jest ich dosyć sporo), ale wiemy jak się nazywa – możemy skorzystać z wyszukiwarki. Wystarczy zaznaczyć przycisk „Widok zaawansowany” i w polu wyszukaj wpisać nazwę znaku np. „paragraf”:

Tagi:,

4 komentarze

 1. Pak pisze:

  Trzymając lewy klawisz ALT wstukujemy na klawiaturze numerycznej
  © (Copyright) – alt + 0169
  € (euro) – alt + 0128,
  § (paragraf) – alt + 21
  ° (stopień) – alt + 0176
  ® (znak zastrzeżony) – alt + 0174
  ™ (znak handlowy) – alt + 0153

 2. jrile1 pisze:

  Dziękuję, pomogło!

 3. Michał pisze:

  Witam.
  Mam pytanie. Jak człowiek który ma tylko jedną rękę sprawną może zrobić np. ü ? Od lewego Alt do 129 jest trochę daleko. Trzeba by mieć palce długie jak u chociażby Orangutana. Można oczywiście kopiować znaki za każdym razem. To jednak „trochę” uciążliwe gdy piszę się dużo korzystając z komputera. Będę wdzięczny za pomoc.
  Pozdrawiam.
  Jednoręki Bandyta.

Napisz komentarz