Brak polskich znaków na klawiaturze. Jak włączyć polskie znaki na klawiaturze ?

Jak włączyć polską klawiaturę w Windows ?

Jeżeli podczas pisania tekstu brakuje polskich ogonków ą,ę,ć,ó,ł itp…. może to oznaczać że masz włączony angielski układ klawiatury. Za pomocą tego artykułu dowiesz się jak włączyć polskie znaki na klawiaturze i zmienić opcje regionalne w systemie Windows.

zmiana klawiatury polskiflickr, Dennis Vu Photography for Unleashed Media

Domyślnie w systemie Windows włączone są skróty klawiszowe, które ułatwiają pracę – niestety czasami są również udręką (zwłaszcza, gdy gramy w jakąś grę, lub korzystamy z programu i stosujemy wiele kombinacji klawiszy).

Jednoczesne naciśnięcie klawiszy ALT + L, lub ALT+ Shift spowoduje zmianę układu klawiatury. W pierwszym przypadku, nie będziemy mogli pisać polskich znaków – będziemy dostawali wyłącznie litery bez polskich ogonków (np. zamiast ą, dostaniemy a). W drugim przypadku oprócz zmiany języka klawiatury zmieniliśmy również opcje regionalne – zamiast litery „z” dostaniemy literę „y” i odwrotnie.

Aby przywrócić polski układ klawiszy wystarczy nacisnąć z powrotem kombinację klawiszy ALT+SHIFT. Jeżeli okaże się to nieskuteczne, należy przejść do Panelu Sterowania i odnaleźć pozycję Opcje Regionalne i Językowe. Będąc w oknie opcji regionalnych klikamy pozycję języki, a następnie szczegóły :

zmiana klawiatury

Powinniśmy mieć zaznaczoną opcję „język domyślny polski (programisty)” – jeżeli tak nie jest należy to zmienić.

18 Komentarzy

 1. andrzej pisze:

  Dzie kuje ale mi polskie ogonki nie wychodza

 2. przemo pisze:

  A masz włączony układ klawiatury Polski (programisty) tak jak pisze w poradniku ?

 3. Mateuszek pisze:

  Ja nie mam jedynie polskich znakow… A wszystko mam zaznaczone dobrze – Tak, Polski (programisty).

 4. Filip pisze:

  A co jesli nie mam jezyku polski (programisty) a niekture znaki zamieniaja sie miejscami np. y=z albo shift+0 to = a nie )

 5. Tessa pisze:

  Dzięki! Mam polskie znaki :)

 6. Jola pisze:

  Czy jest jakis sposob na dodanie polskiej klawiatury? Zakupiam uzywanego laptopa i nie ma tam opcji polskiej klawiatury.

  • przemo pisze:

   Tak, jest taka możliwość – klikasz przycisk Dodaj i instalujesz dodatkową paczkę dla posiadanego systemu Windows. Prawdopodobnie niezbędne będzie posiadanie oryginalnego nośnika systemu Windows.

 7. michal pisze:

  a ja mam inny problem wszystko jest ok klawiatura ustawiona dobrze ale zdarza się tylko w email i word, że nie chce w ogóle napisać litery jak wciskam alt+e, n, s,… napisze samo e i dopiero da się ę

 8. aśka pisze:

  Bożeee w końcu mi sie udało napisać ą/ę itp… bo nic nie wyskakiwało, a tu wystarczyło tylko kliknąć alt+shift… a ja tyle kombinowałam!! Dzięki wielkie!!

 9. marta pisze:

  pomocy !!! nie wiem co zrobic. Chce napisac wyraz każdy”a pisze mi sie wyraz kaædy jak nacisne alt+z to mi wychodzi æ.Co trzeba zrobic ? Pomocy !!!

 10. sebastian pisze:

  é,ó,á,ß,æ,©,ñ,ø oto znaki ktore mialy byc polskimi znakami polski programisty mam ustawiony naciskalem insert a to dalej sie nie zmienia prosze o pomoc z gory dziekuje. kontakt na facebooku i email

Napisz komentarz