Przegrzany laptop – jak zapobiegać przegrzewaniu się laptopa

Przegrzanie laptopa może prowadzić to bardzo poważnych i kosztownych w naprawie uszkodzeń sprzętu. W czasie wakacyjnym kiedy panują ekstremalnie wysokie temperatury możemy dość łatwo doprowadzić do niekontrolowanego przegrzania urządzenia. Jednak nie tylko wysokie temperatury przyczyniają się do nagrzewania się podzespołów ale również niewłaściwe użytkowanie wynikające ze złych przyzwyczajeń użytkownika. Więc jak zapobiegać przegrzewaniu się laptopa?

142409548795243700Jakie są objawy przegrzania?

Pierwszą wyraźną oznaką przegrzewającego się sprzętu jest bardzo głośna praca wentylatorów znacznie odbiegająca głośnością od normalnej pracy. Ponadto z wentylatorów wydobywa się bardzo gorące powietrze, a samo urządzenie nagrzewa się w dolnej części do tego stopnia, że blat biurka lub stołu staje się gorący. Również okolice touchpada, o które opiera się nadgarstek podczas pisania również są nieprzyjemnie gorące co uniemożliwia komfortową pracę. Kiedy na ekranie pojawiają się artefakty, czyli  plamki, kreski, kropki lub linie, które ewidentnie nie są częścią wyświetlanego fragmentu obrazu, a także widoczne spadki w wydajności mogą świadczyć o bardzo wysokich temperaturach podzespołów urządzenia. W takim wypadku jak najszybciej powinniśmy zakończyć wykonywaną pracę na naszym urządzeniu poprzez wyłączenie pozwolić mu ostygnąć aby nie spowodować poważnych uszkodzeń.

Jak zapobiegać przegrzaniu laptopa?

  • Pierwszym ze sposobów jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji, czyli dopływu powietrza do wentylatorów i niezastawianie ich  dokumentami, papierami czy innymi przedmiotami. Wiąże się z tym również użytkowanie laptopa na kanapie. Kładąc nasz sprzęt na miękkim obiciu kanapy, zapada się on w nim zatykając tym samym otwory wentylacyjne. Z pomocą przychodzi nam wtedy gruba książka, którą możemy podłożyć pod nasz laptop, wtedy otwory wentylacyjne nie zostaną zakryte.
  • Aby obniżyć temperatury naszego sprzętu warto rozważyć zakup podstawki chłodzącej, która skutecznie obniży temperatury. Podczas zakupu takiej podstawki nie powinniśmy żałować pieniędzy gdyż droższe markowe produkty cechują się lepszą wydajnością pracy.
  • Może się zdarzyć, że będzie konieczne wyczyszczenie wentylatorów sprężonym powietrzem z powodu wielu zanieczyszczeń lub wymiana pasty termoprzewodzącej. Takie czynności za niewielką opłatą zostaną wykonane w każdym serwisie komputerowym.

Stosowanie tych rad może przyczynić się do bardzo długiej, bezawaryjnej pracy naszych urządzeń i uchronić nas przed bardzo kosztowną serwisową naprawą sprzętu.

Tagi:,

2 komentarze

  1. Ipsum pisze:

    Polecam jako dodatkową lekturę jeszcze wpis na jednym z blogów serwisu komputerowego: http://www.komputery-torun.pl/czyszczenie-i-konserwacja-laptopa/
    Miłego sprzątania 😉

  2. Mastermedia pisze:

    Jeżeli chodzi o podstawki to powiem tak: tylko markowe produkty dają jakiekolwiek sensowne efekty. Polecam zapoznać się testami takich urządzeń. Miałem kiedyś jakiś tani model i nie dość, że się strasznie uginał, to cieniutki kabel zasilający urwał się razem z izolacją.
    Sprężone powietrze jak najbardziej, ale tylko przy wyłączonym laptopie i strumień puszczany cyklicznie (aby nie uszkodzić małych wiatraczków).

Napisz komentarz