Jaki monitor kupić – dylematy przed zakupem nowego monitora. Poradnik kupowania nowego monitora.

Na co zwracać uwagę podczas kupna monitora ? Kupujemy nowy monitor do domu.

Przed zakupem monitora do komputera, warto zastanowić się jakie będzie jego przeznaczenie i czego tak naprawdę potrzebujemy. To właśnie od wyboru dobrego monitora zależy komfort pracy. W tym poradniku postaramy się pokazać na co zwrócić uwagę podczas zakupu nowego monitora, zwłaszcza że jest to zakup na kilka lat.

flickr, JVCAmerica

Wielkość monitora a rozdzielczość

Pierwszą rzeczą na którą musimy sobie odpowiedzieć jest to, do czego ma służyć monitor tzn. do standardowych prac na komputerze (przeglądania internetu, pracowania z tekstem itp…), a może do oglądania filmów i gier ? W pierwszym przypadku nie trzeba kupować monitora posiadającego ogromny ekran, z drugiej strony jeżeli zamierzamy stworzyć kino domowe i wykorzystywać monitor do oglądania filmów, a może nawet telewizji – komfortowo będzie się je oglądało na większym ekranie.

Przejdźmy jednak do rzeczy – obecnie w sklepie dostępne są monitory panoramiczne (proporcje 16:9), które wyparły już z rynku monitory „kwadratowe” 4:3. W większości przypadków nie znajdziemy również monitorów panoramicznych o proporcjach 16:10 – jednak nadal są one produkowane i są w sprzedaży.

Jeżeli do tej pory pracowaliśmy z monitorem 4:3, monitory panoramiczne mogą wydawać się po prostu za szerokie – tracimy tutaj kilka centymetrów wysokości, kosztem szerokości.

forums.majorgeeks.com,Lloyd1337

Wszystko za sprawą wysokiej rozdzielczości Full HD, która na wszystkie strony jest zachwalana przez speców od marketingu. Rozdzielczość Full HD jest bardzo ciekawa, ale w sytuacji telewizorów – gdzie wielkości wynoszą kilkadziesiąt cali, a nie w przypadku monitorów komputerowych. W rzeczywistości chcąc obliczyć obszar roboczy monitora panoramicznego i monitora 4:3, okazuje się że ta pierwsza jest mniejsza – dlatego koszty produkcji, również są mniejsze.

Chcąc przesiąść się z monitora 17 calowego (4:3) na monitor panoramiczny, może okazać się że 19 calowa panorama jest zbyt mała. Przeglądając monitory w dowolnym sklepie na przykład Media Markt, możemy przekonać się że tak jest w rzeczywistości.

Obecnie standardem dla użytkowników domowych są monitory 21,5 calowe, oraz większe. Podczas wyboru odpowiedniej wielkości ekranu, musimy zobaczyć w jakiej natywnej rozdzielczości pracuje monitor (pisze to zazwyczaj na wywieszce). W większości przypadków, obecne monitory panoramiczne wykorzystują „chwaloną” rozdzielczość Full HD – można by rzecz „znakomicie”, jednak jest małe ale…

W przypadku zbyt małego ekranu w stosunku do rozdzielczości Full HD, okaże się że ikony na pulpicie będą strasznie małe – i komfort pracy będzie niski. Wystarczy obliczyć wielkość piksela, aby porównać w jaki sposób ikony zmniejszą się dla danej rozdzielczości – naszym punktem wyjścia będzie monitor 17′ (4:3) pracujący w rozdzielczości 1024×768:

  • 17′ 1024×768  -> 0,31
  • 18,5 1366×768 -> 0,3
  • 19  1440×900 -> 0,28
  • 20 1600×900 -> 0,27
  • 21,5  1920×1080 -> 0,24
  • 22 1680×1050 -> 0,28
  • 24 1920×1080 -> 0,27
  • 27 1920×1080 -> 0,3

Jeżeli do tej pory pracowałeś na monitorze 17′ z rozdzielczością 1024×768, to wielkość piksela wynosiła około 0,31 – kupując nowy monitor, warto zadbać o to, aby wielkość piksela nie była mniejsza od 0,27 – wtedy komfort pracy będzie najlepszy. Jeżeli wielkość piksela będzie mniejsza, to ikony na pulpicie będą bardzo małe i trzeba będzie je skalować, lub przybliżyć się do monitora.

W naszym zestawieniu specjalnie pogrubiłem pozycje, które wydają się optymalne – jeżeli zależy nam na wysokiej rozdzielczości Full HD, to nie powinniśmy kupować monitora poniżej 24 cali. Jeżeli nie mamy dostatecznie miejsca na biurku, lub monitor wydaje nam się zbyt duży powinniśmy rozważyć zakup monitora 19 calowego – jednak on może okazać się trochę za mały. Optymalnym wyborem i kompromisem, na który mogą zdecydować się domowi użytkownicy jest zakup monitora 22 calowego (to nie jest 21,5′ !!) w formacie 16:10 i rozdzielczości 1680×1050. W ten sposób będziemy mogli pracować w wysokiej rozdzielczości z odpowiednio dużymi elementami na pulpicie – komfort pracy będzie wysoki i nasz wzrok nie będzie musiał się męczyć.

flickr, liewcf

Najlepiej udać się do sklepu i samemu zobaczyć, że zakup małego monitora z rozdzielczością Full HD to nieporozumienie – zachęcam również do przeczytania tematu na forum pclab: 1920×1080 a 1680×1050.

W sklepach internetowych nadal sprzedawane są monitory 22′ (16:10, 1680×1050) – dzisiaj dzwoniłem do firmy IIyama i 2 miesiące temu na rynku pojawił się ich nowy model B2280WSD (warto się mu przyjrzeć).

Należy pamiętać, że im większa rozdzielczość tym większe wymagania stawiane są komputerowi na przykład w przypadku gier komputerowych.

Dodam jeszcze, że rozdzielczość natywna to taka w której musi pracować monitor LCD – zmieniając rozdzielczość drastycznie pogorszymy jakość obrazu.

Matryca

Kolejna rzeczą na którą warto zwrócić uwagę, to rodzaj zastosowanej matrycy:

  • Matryca TN – najpopularniejsza i najtańsza matryca, która dobrze odzwierciedla kolory, posiada szybki czas reakcji (brak efektu smużenia). Przeznaczona dla domowych użytkowników komputerów i graczy, dla których liczy się szybki czas reakcji matrycy.
  • PVA, MVA- bardzo wysoka jakość obrazu, kosztem trochę większych czasów reakcji matrycy. Stosowana głównie w przypadku monitorów wykorzystywanych przez grafików komputerowych.
  • ISP – dobre odzwierciedlenie kolorów, szerokie kąty widzenia i szybki czas reakcji – czyli połączenie obu technologii powyżej.

Parametry monitora

Parametry, które podawane są w specyfikacji monitorów to między innymi jasność, kontrast, oraz czas reakcji matrycy.

  • Jasność – im większa wartość tym bardziej wyrazisty obraz, standardowo do pracy wystarczy w zupełności monitor mający 250cd/m2
  • Kontrast – jest to różnica pomiędzy jasnym a ciemnym punktem na ekranie, im większa wartość tym lepiej
  • Czas reakcji – jeżeli jesteś zapalonym graczem, lub oglądasz dynamiczne sceny akcji to czas reakcji matrycy powinien być jak najmniejszy, najlepiej poniżej 8ms.

W przypadku monitorów LCD parametr odświeżania nie jest tak istotny – monitory te nie emitują szkodliwego promieniowania w taki sposób jak CRT (które męczyły nasz wzrok, poprzez „migotanie ekranu”). Jeżeli mamy możliwość warto rozważyć zakup monitora LED’owego – zwłaszcza, że są one coraz popularniejsze i nie takie drogie. W ten sposób zużycie energii będzie mniejsze, dodatkowo poprawi się jakość wyświetlanego obrazu.

Interfejsy

flickr, by rfranklinaz

  • D-Sub – jeżeli mamy starszy komputer (ze zintegrowaną kartą graficzną) w ten sposób będziemy mogli przesłać sygnał analogowy.
  • DVI – nie warto kupować monitora bez złącza cyfrowego, przy pomocy którego uzyskamy obraz lepszej jakości
  • HDMI – jeżeli zależy nam na bardzo dobrzej jakości obrazu, warto zadbać aby w monitorze był interfejs HDMI

Kupując nowy monitor, sprawdźmy czy posiada on przynajmniej jedno złącze cyfrowe (DVI). Pozwala ono przesyłać obraz bez zakłóceń, w ten sposób przy dużych rozdzielczościach wyświetla obraz bardzo dobrej jakości. Dużo zależy również od naszej karty graficznej, jeżeli będzie ona dobra, to korzystając z interfejsu D-Sub również uzyskamy zadowalającą jakość.

Marka

Jeżeli planujemy zakup monitora komputerowego, warto postawić również na sprawdzoną markę na przykład: Samsung, LG, Eizo, IIyama. Ci producenci tworzą wysokiej jakości monitory komputerowe, a dodatkowo Samsung i LG są producentami matryc LCD, natomiast IIyama jako jedna z nielicznych daje swoim klientom gwarancję na 0% martwych pikseli przez 30 dni użytkowania (oczywiście razem z 3 letnim okresem gwarancyjnym).

Napisz komentarz