Jak wybrać monitor do komputera?

Kupując komputer do domu stajesz przed koniecznością podjęcia wielu decyzji. Jedną z nich jest wybór monitora. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę szukając odpowiedniego sprzętu!

Rozdzielczość i przekątna ekranu

Często pierwszą cechą, na jaką zwraca się uwagę przy zakupie monitora jest przekątna ekranu. Może wydawać Ci się, że im większy ten parametr tym lepsza jakość i odbiór obrazu. Tymczasem, aby rzeczywiście tak było niezbędna jest także duża rozdzielczość. Pamiętaj też, że im szerszy monitor tym trudniej jest ogarnąć go wzrokiem, dlatego jeśli szukasz sprzętu z przeznaczeniem do gier, przy których będziesz znajdował się blisko ekranu, warto ograniczyć się do 17 lub 19 cali. W trosce o swoje zdrowie zwróć uwagę na to, by nie ustawiać go bliżej niż 50 cm od twarzy. Dzięki temu unikniesz nadwyrężania oczu podczas długich sesji przed komputerem.

Różne rodzaje matryc w monitorach

Szukając idealnego monitora musisz zapoznać się z różnymi rodzajami matryc dostępnymi na rynku. Czym jest matryca? To po prostu ekran, którego sposób wykonania oraz podstawowe cechy mają wpływ zarówno na jakość obrazu, jak i wytrzymałość produktu.

Do wyboru masz kilka rodzajów matryc:

 • matryca TN – to jedno z tańszych rozwiązań, jednak wraz z niską ceną idzie także słaba jakość. Ekran z taką matrycą słabo odwzorowuje kolory i szybko się psuje. Obecnie sprawdza się jedynie przy prostych pracach biurowych;
 • matryca IPS – ekran doskonałej jakości, który doskonale odwzorowuje kolory i zapewnia fantastyczne doznania wzrokowe. Idealny wybór dla osób zajmujących się grafiką komputerową i chcących oglądać filmy w najlepszej rozdzielczości. Niestety cena matrycy IPS sprawia, że jest to produkt dostępny dla nielicznych;
 • matryca VA – zapewnia wysoką szczegółowość obrazu, która może konkurować z tym widzianym na matrycy IPS. Jest to jednak tańsze rozwiązanie, zatem nie zapewnia aż takiej jakości i łatwiej ulega usterkom.

Zastanawiasz się, czy lepiej kupić monitor LED czy LCD? Sprawdź tutaj – https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-monitor-led-czy-lcd.bhtml

Kąt widzenia w monitorze

Dzięki szerokiemu kątowi widzenia w monitorze możesz wygodnie oglądać wyświetlane na nim obrazy z różnych miejsc. Ma to znaczenie np. podczas ustawienia ekranu pod kątem lub jeśli chcesz obejrzeć film na komputerze siedząc z dala od niego. Mniejszy kąt powoduje, że patrząc na monitor z boku zauważysz jedynie czarną matrycę.

Złącza w monitorze

Bardzo ważnym parametrem, na który powinieneś zwrócić uwagę wybierając monitor dla siebie są wbudowane w niego złącza. Za ich pomocą podłączysz ekran pod komputer i będziesz mógł uzupełnić go o dodatkowe akcesoria. Obecnie najpopularniejszymi złączami, które powinny znajdować się we wszystkich współczesnych i funkcjonalnych monitorach są:

 • HDMI – niezastąpiony zarówno w monitorach, jak i laptopach i telewizorach. Umożliwia połączenie ze sobą kilku sprzętów wyświetlających i cechuje się niskim stopniem zawodności;
 • DisplayPort – działa na tej samej zasadzie do złącze HDMI lecz jest od niego znacznie lepsze. Umożliwia płynne przesyłanie obrazu w jakości 4K. Zanim jednak wybierzesz monitor z takim złączem sprawdź, czy Twój komputer również je posiada – starsze modele nie były w nie wyposażane;
 • USB – przydatne szczególnie wtedy, gdy złącza USB w Twoim komputerze schowane są na tylnej ścianie obudowy. Umożliwia podłączenie telefonu oraz przenośnej pamięci i korzystanie z jej zawartości.

Źródło: Notka PR

3 komentarze

 1. Jak dla mnie najważniejszym elementem przy wyborze odpowiedniego monitora jest komfort i wygoda pracy dla moich oczu. Wszystko stanie się przyjemniejsze i gra i praca stanie się dużo przyjemniejsza:)

 2. wiedzący pisze:

  Szukam, właśnie portalu o pc by dodać do skrótów przeglądarki i wyszukałem tę stronkę. Myślę o zakupie monitora, więc temat jak znalazł. Zawartość jednak mnie poraziła, brak tu kompetencji.

  Matryca TN:
  – najsłabsze odwzorowanie kolorów – prawda i tylko to.
  To najlepsza matryca dla graczy ceniących sobie płynność nad kolory. Płynność to także część doznań widzianego obrazu. Przy wyłączonej synchronizacji nie ma znaczenia ile mamy fps-ów, im więcej monitor ma hercy i niższy czas reakcji tym to co przelicza komputer mniej zniekształci podczas pokazywania. Chrzanienie o awaryjności to kłamstwo i to dość bezczelne, jeśli porównuje się monitor z TN za 400zł z monitorem z VA za 1200 zł…

  Kolejna sprawa to złącza. Nie każde złącze na karcie graficznej pozwoli na korzystanie z pełnych możliwości monitora i chodzi tak samo jak 4k jak i o na przykład 144Hz czy 240 Hz~ co może zależeć choćby od rodzaju złącza DVI/HDMI w dodatku to zależy także i od samego kabla.
  Ręce i nogi opadają.

 3. Łukasz pisze:

  Ja własnie szukam monitora do pracy przy grafice i programowaniu – i dla mnie bardzo ważnym aspektem jest prawdziwość odzwierciedlenia kolorów.. bo wiem ze jest z tym problem. Druga kwestia czy szybkość odświeżania jest ważna przy grafice? Nawet w pracy porównywałem dwa monitory i jeden miał całkiem inne barwy po rogach i brzegach niż na środku co było wielkim problemem.. wydaje mi sie ze trzeba pyta osoby które pracują na co dzień i miały styczność z rożnymi modelami.

Napisz komentarz