Co zrobić gdy nie działa napęd DVD/CD?

Nie działa napęd DVD lub CD? System nie widzi nagrywarki? Po instalacji nowego systemu komputer nie czyta płyt? Ten poradnik pomoże rozwiązać twój problem.

313252882_1abebb5f29_o

#1 Wina programów do emulowania napędów

Jeśli po instalacji programów do tworzenia wirtualnych napędów czytających obrazy płyt np: Alcohol 120% lub Daemon Tools wstąpił problem z działaniem fizycznego napędu DVD/CD to właśnie ustawienia tych programów zakłócają poprawne działanie napędu. Zdarza się, że problemy mogą wystąpić również po instalacji programów do nagrywania płyt i tworzenia ich obrazów np: pakietu Nero. W takim wypadku należy odinstalować dany program i postąpić zgodnie z poniższymi krokami w celu odzyskania sprawności napędu. Podczas następnej instalacji programu dokładnie sprawdź ustawienia programu podczas instalacji i pierwszego uruchomienia, czy aby na pewno nie zaburzą pracy nagrywarki.

#2 Po instalacji/aktualizacji systemu komputer nie widzi nagrywarki

Rozwiązanie problemu w takim wypadku jest zazwyczaj bardzo proste i wynika z błędów w rejestrze systemu. Z pomocą przychodzi nam komenda, którą musimy wkleić w Wiersz Poleceń w trybie Administratora. Oto komenda:

reg.exe add „HKLM\System\CurrentControlSet\Services\atapi\Controller0” /f /v EnumDevice1 /t REG_DWORD /d 0x00000001

po wklejeniu w wiersz zatwierdzamy przyciskiem Enter. Następnie uruchamiamy ponownie komputer (reset nie wprowadzi zmian, najlepiej zamknij system normalnie i uruchom ponownie komputer) po tej operacji napęd powinien być ponownie widoczny w systemie.

#3 Inne przypadki

W przypadku innych powodów z brakiem poprawnego działania napędu przechodzimy do Menedżera urządzeń odnajdujemy na liście Stacje dysków CD-ROM/DVD, rozwijamy ją, wybieramy z listy nasze urządzenie i klikamy na jego nazwę prawym przyciskiem myszy wybierając z menu opcję Odinstaluj. Zatwierdzamy operację i uruchamiamy ponownie komputer.

nagr

W przypadków netbooków możemy poszukać dodatkowego sterownika na stronie producenta i dokonać jego aktualizacji.

#4 Uszkodzenie nagrywarki

W przypadku kiedy w komputerze PC tacka na płyty nie wysuwa się lub nie słyszymy dźwięku obracającej się płyty możemy przypuszczać uszkodzenie napędu. Możliwe również, że podczas przenoszenia sprzętu poluzowane zostały przewody zasilania lub łączące nagrywarkę z płytą główną ATA/SATA . Koszt wymiony uszkodzonej nagrywarki waha się w granicach 80/100zł.

Napisz komentarz