Zmiana głośności MP3. Jak zwiększyć głośność pliku audio, lub wideo np. lektora w filmie.

Jeżeli pobrałeś z internetu piosenkę, lub dzwonek na telefon, który jest zbyt cichy to w prosty sposób możesz zwiększyć jego głośność. W tym poradniku pokażę jak uporać się z problemem zbyt cichego dźwięku – zarówno podczas oglądania filmów, oraz słuchania plików MP3. Zobacz jak podgłośnić zbyt cichy utwór MP3 w kilku krokach.

zmiana głośności muzyki wavepad sound editor

Jak zwiększyć głośność piosenki, lub filmu ?
Prawdopodobnie niejednokrotnie zdarzyło Wam się pobrać z internetu plik MP3, który był kiepskiej jakości, lub trzeba było naprawdę zwiększyć głośność głośników, aby cokolwiek usłyszeć. Jest to o tyle irytujące, że w sytuacji gdy chcemy wykorzystać taki plik MP3 jako dzwonek na telefonie to będzie on zbyt cichy, aby nadawał się do tego celu – dlatego warto przerobić tak nagrany utwór i uczynić go głośniejszym.

 

W celu zwiększenie głośności pliku MP3, lub dowolnego innego nagrania audio/wideo należy pobrać darmowy i niewielki program o nazwie Wave Pad Sound Editor
Program Wave Pad Sound Editor pozwala na edycję plików dźwiękowych wav, mp3, vox, gsm, real audio, au, aif, flac, ogg – w tym wycinanie fragmentów, czy miksowanie kilku utworów.

 

Tak jak wspomniałem na początku program jest bezpłatny, jednak przez pierwszy okres (14 dni) mamy nieco rozszerzoną wersję Master, która po okresie testowym zamieni się na wersję Basic (chyba, że ktoś będzie chciał zakupić dostęp do wersji Master).
Po uruchomieniu programu zobaczymy obrazek okna jak powyżej – pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, aby zwiększyć głośność pliku audio, lub wideo jest jego otwarcie w programie. W tym celu wybieramy menu Open File i wskazujemy plik, dla którego chcemy zwiększyć poziom głosu. Jeżeli będziemy chcieli zwiększyć poziom dźwięku w filmie, to po otwarciu takiego pliku wyskoczy nam komunikat:
zmiana głośności muzyki wavepad sound editor

Klikamy tutaj Continue Opening with WavePad, ponieważ zależy nam na modyfikacji samej ścieżki dźwiękowej. Będziemy musieli chwilę poczekać – rozpocznie się proces dekodowania ścieżki dźwiękowej.

Jeżeli natomiast otworzymy plik dźwiękowy np. MP3 wspomnianego komunikatu nie zauważymy i zostanie on szybko załadowany w programie.
Gdy wczytamy plik audio (także ścieżkę dźwiękową z filmu) zobaczymy jego amplitudę – w tej chwili będziemy mogli dokonać dowolnej modyfikacji dźwięku począwszy od zmiany poziomu głośności, po usunięcie szumów i zakłóceń.

wavepad sound editor zmiana głośności

Jeżeli chcemy zwiększyć poziom głosu, należy wybrać opcję Effects -> Amplify :

wavepad sound editor zmiana głośności

Będziemy mogli ustalić o ile chcemy zmienić poziom głośności – Gain ustawiony jako 100% oznacza, że dźwięk pozostawiamy bez zmian. Jeżeli ustawimy Gain na 200%, albo wybierzemy z zakładki Preset opcję Double Volume, będzie to oznaczało że zwiększamy poziom głośności dźwięku dwukrotnie. Maksymalnie możemy zwiększyć głośność pliku 4x, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby z filtru skorzystać ponownie. Oczywiście filtr umożliwia również wyciszenie dźwięku – wystarczy zmniejszyć wartość procentową z 100% np. na 25%.
Jeżeli odsłuchaliśmy nagrania i akceptujemy zmiany, to należy kliknąć przycisk Apply co spowoduje zapisanie ustawień.  Po wszystkim należy jeszcze zapisać nasz plik wybierając menu File -> Save File (lub wybrać opcję ctrl + s).
Od tej chwili nie powinniśmy mieć już problemów z cichym lektorem w filmach, lub z cichym dzwonkiem na telefonie. Przypominam, że program radzi sobie również w sytuacji, gdy poziom głosu jest zbyt duży, lub kiepskiej jakości.

4 komentarze

  1. Adrian pisze:

    A jeśli podgłośnimy jakiś utwór to nie będzie przesteru?

  2. nie będzie pisze:

    nie bedzie

  3. Miko pisze:

    Chętnie skorzystam z tej opcji. Często pobrane piosenki są za ciche, także dziękuję za danie mi możliwości naprawienia tego.

  4. Sari pisze:

    Dlaczego ciągle wyskakuje mi okno, iż mam się najpierw zarejestrować lub kupić pełną wersje? Zapisałam sześć piosenek i dalej nie mogę bo to ciągle wyskakuje. Proszę o pomoc.

Napisz komentarz