Jak zmienić nazwy dużej ilości plików w Total Commander

Na swoich komputerach przechowujemy wiele plików. Przenosimy je z różnych urządzeń, tworzymy nowe. Jednakże czasem dochodzi do tego, że robi się wielki bałagan, a my byśmy chcieli jak najszybciej uporządkować zbiory, na przykład zdjęć. Z pomocą przychodzi nam Total Commander i zmiana nazw plików „hurtowo”. Dowiedzmy się, jak szybko zmienić nazwy wielu plikom, tak by zachować rozszerzenie i ważne dla nas informacje.

 

Zmienianie nazw plikom

 1. Uruchamiamy Total Commander i zaznaczamy pliki, których nazwy chcemy zmienić. Aby zaznaczyć wiele plików klikamy w nie z wciśniętym klawiszem Shift lub Ctrl.

1

 

 1. Następnie z menu „Pliki” wybieramy opcję „ Narzędzie wielokrotnej zamiany…”.

2

 

 1. Uruchomi nam się okno, w którym konfigurujemy proces zmiany nazw. W zakładce „Matryca zmiany: nazwa pliku” wpisujemy naszą nazwę pliku. Możemy też użyć wzorców, klikając na nie poniżej. Tak samo postępujemy z rozszerzeniem. Niżej widzimy listę plików, możemy tam skontrolować nowe nazewnictwo plików.

3

 

 1. Gdyby jednak coś poszło nie tak, zawsze możemy przywrócić stary układ nazewnictwa. Włączamy jeszcze raz „Narzędzie wielokrotnej zmiany” po czym klikamy na „Cofnij” i w nowym oknie na „Tak”.

4

5

 

1 Komentarz

 1. Kofunny pisze:

  Witam
  Mam trochę inny problem.
  Potrzebuje zmienić nazwę kilku tysięcy plików.
  Chodzi o to że nazwa nie moze być dluższa niz 8 znaków,i tak np.
  3D Grand Prix Championship musiałby się nazywac 3DGrPrCh
  Moonsweeper – Moonswee
  Mot – Mot
  Oprócz tego jest kilkaset plikow o tej samej nazwie,po około 6 w grupie,i te musiały by miec tylko 7 liter a na końcu numer bieżący.
  Czy jest to wykonalne?

Napisz komentarz