Jak sterować komputerem za pomocą gestów myszki ? Sterowanie komputerem za pomocą gestów.

Zobacz w jaki sposób sterować komputerem za pomocą gestów.

Wiele czynności, które wykonujemy na komputerze można zaprogramować i za pomocą kilku gestów automatycznie wywołać. Przy pomocy odpowiedniego programu, za pomocą gestów myszki otworzymy wybraną stronę internetową, lub folder z plikami.

gMote to bezpłatny program, za pomocą którego możemy szybciej wykonywać wiele czynności na komputerze. Za pomocą odpowiedniej kombinacji ruchów myszką wywołamy dowolną aplikację, przeglądarkę internetową, lub usługę systemową.

Program pobierzemy ze strony: http://download.cnet.com/gMote/3000-2094_4-10900389.html, wystarczy kliknąć zielony przycisk „download now”.

Instalacja gMote – program do sterowania komputerem

Gdy uruchomimy plik instalacyjny, który pobraliśmy z internetu, należy kliknąć zielony przycisk z napisem „next step”, aby przejść do następnego kroku.

Zwróćmy uwagę, aby zaznaczyć opcję „Advanced Installation” i odznaczyć opcje zachęcające do instalacji dodatkowego paska narzędzi (Babylon toolbar). W kolejnym kroku („next step”), również rezygnujemy z instalacji dodatkowych narzędzi – wybieramy „I do not accept”.

Po zakończeniu instalacji, klikamy przycisk „Open” – okazuje się, że zostaniemy przeniesieni do lokalizacji (C:\Documents and Settings\Nazwa_użytkownika\Downloads), gdzie znajduje się archiwum pliku qmote-full.rar

Musimy rozpakować ten plik np. za pomocą programu Winrar.

Uruchomienie i obsługa gMote

Gdy rozpakujemy aplikację, możemy ją uruchomić klikając ikonę programu (gmote), a następnie wybierając język angielski („English”). Okno programy wygląda następująco:

Po lewej stronie widzimy przykładowe gesty, które domyślnie znajdują się w programie.  Okno po prawej stronie „testing”, możemy wykorzystać do ćwiczeń.Aby stworzyć własny gest, należy kliknąć przycisk „create gesture”:

Pojawi się okno jak poniżej, w którym będziemy mogli skonfigurować czynność, która ma być wykonywana po wywołaniu gestu myszką:

Zanim będziemy mogli skonfigurować polecenie („do anything”), należy wskazać aplikacji, z których programów będziemy korzystali. W tym celu wybieramy przycisk „Configure programs…”

Zobaczymy listę dziesięciu popularnych programów, z których ostatnio korzystaliśmy. Z rozwijanej listy możemy wybrać ten, dla którego chcemy przypisać czynność i kliknąć przycisk „add selected”. Program zostanie dodany do listy „known programs”. Jeżeli naszego programu nie ma na rozwijanej liście, możemy wskazać jego lokalizację (plik z rozszerzeniem .exe) klikając przycisk „Browse….”. Gdy sporządzimy listę użytecznych programów, możemy ją zapisać na przyszłość – klikając przycisk „save list”.

Gdy wybierzemy programy, z których będziemy korzystali – klikamy przycisk „ok”, a następnie wybieramy czynność oznaczoną liczbą 6 (do anything…) w oknie „Geasture set”.

Następnie wybieramy program, który ma wykonać daną czynność i z rozwijanej listy „Actions”, odpowiednie polecenie. Na przykład dla programu Firefox, z menu „Actions„, można wybrać polecenie „website” i wpisać adres ulubionej strony np. portalu komputerowego PCFAQ.

Następnie w oknie programu, należy nadać gest stworzonej akcji na jaki ma reagować program. W tym celu w oknie „Recording”, za pomocą myszki rysujemy dowolny kształt (rysujemy linią ciągłą, bez przerywania – jeżeli się pomylimy, możemy kliknąć przycisk „record again”).

Sterowanie komputerem za pomocą gestów:

Domyślnie program chowa się w zasobniku systemowym (trayu). Należy kliknąć na ikonę prawym klawiszem myszki i zobaczyć, czy włączona jest opcja „Active” (jeżeli nie, należy ją zaznaczyć):

Teraz przytrzymując jednocześnie kombinację klawiszy ctrl + shift, możemy narysować na pulpicie dowolny kształt, który wywoła wcześniej zaprogramowaną funkcję.

 [film]d7RLQvEu93A[/film]

Powyżej znajduje się film prezentujący obsługę i działanie programu gmote, za pomocą którego możemy sterować komputerem przy pomocy gestów myszki.

Tagi:

Napisz komentarz