Zasilacz do laptopa. Oryginał czy zamiennik?

Większość osób dba o swoje laptopy, ponieważ wykorzystuje je do pracy lub nauki, a przecież kosztują niemało. Warto jednak zwracać uwagę na stan pobocznych elementów takich jak zasilacz. Uszkodzenie wtyczki lub przewodu skutkuje koniecznością zakupu nowego. Czy konieczny jest wybór oryginalnego zasilacza, czy jednak tańszy zamiennik stanowi wystarczającą opcję?

Zasilacze oryginalne – w jakich sytuacjach nie można z nich zrezygnować?

Kupując oryginalny zasilacz do laptopa, nie musimy zastanawiać się, czy będzie kompatybilny z naszych sprzętem. Jego zakup jest konieczny w okresie gwarancyjnym laptopa. Skorzystanie z zamiennika powoduje utratę przywilejów związanych z gwarancją takich jak możliwość darmowego serwisu, naprawy lub wymiany sprzętu. Z punktu widzenia producentów użytkowanie innego zasilacza może powodować uszkodzenia laptopa. Ponadto na oryginalny zasilacz także uzyskamy gwarancję. Będziemy mieć pewność, że jego parametry techniczne zapewnią sprawne i bezproblemowe funkcjonowanie laptopa. Zaleca się kupowanie oryginału w autoryzowanych punktach i serwisach. Dokonując zakupu, nie trzeba zastanawiać się nad jego parametrami, ale należy wziąć pod uwagę, że może być dwa lub nawet trzy razy droższy niż zamiennik. Cena zależy od marki, a nawet konkretnego modelu.

Zamienniki – czy ich jakość dorównuje oryginałom?

Przy wyborze zamiennika należy być bardziej uważnym, ponieważ nie każdy zasilacz pasuje do danego typu laptopa. Trzeba sprawdzić, czy jest kompatybilny akurat z naszym urządzeniem. Zwracamy uwagę na parametry techniczne, ponieważ napięcie zamiennika musi odpowiadać napięciu oryginału. Równie istotny jest rodzaj wtyku. W ogóle należy przyjrzeć się jakości wykonania, w tym obudowie i grubości przewodów. Zaletą zamienników jest niższy koszt zakupu. Niewygórowana cena nie musi oznaczać niskiej jakości. Wchodząc na stronę seltrade.pl/zasilacze, można kupić zamienniki producentów znanych na rynku, którzy oferują gwarancję na swoje produkty. Każdy z proponowanych zasilaczy jest opatrzony odpowiednimi certyfikatami i spełnia normy europejskie. Przed zakupem warto sprawdzić, czy producent cieszy się dobrą opinią. Na rynku pojawia się wiele zamienników, ale nie wszystkie spełniają wymagane standardy, a to grozi uszkodzeniem laptopa. Jednak dobrze dobrany zamiennik będzie działał równie poprawnie jak oryginał, dlatego nie należy z góry zakładać, że zamiennik jest słabej jakości, lecz po prostu zachować ostrożność.

Zasilacze uniwersalne – z jakimi zagrożeniami wiąże się ich użytkowanie?

Dostępne są również zasilacze uniwersalne, które teoretycznie pasują do większości urządzeń ze względu na możliwość regulacji napięcia i wyposażenie w komplet różnych końcówek. Teoretycznie wydają się najlepszym rozwiązaniem, ale powiedzenie, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego w tym przypadku ma zastosowanie. Niestety istnieje ryzyko, że wystąpi przypadkowa zmiana napięcia, a wtedy może okazać się, że nie tylko zasilacz trzeba wymienić, ale również laptop. Z tego powodu warto postawić na oryginały lub sprawdzone zamienniki.

Źródło: Notka PR

Napisz komentarz