Zabezpieczamy komputer. O czym pamiętać?

Ciężko wyobrazić sobie dzisiaj normalne życie bez komputera i dostępu do internetu. To znak naszych czasów, że praktycznie większość osób korzysta z dobrodziejstw najnowszej technologii. Nie powinniśmy jednocześnie zapominać, że wiąże się to z zagrożeniami – atakami hakerskimi, które zdarzają się w dzisiejszych czasach coraz częściej. Ważne więc, by cieszyć się możliwościami, jakie zapewnia technologia, ale jednocześnie być przezornym, zawsze dokładnie chroniąc swój komputer.

Zagrożenie czai się wszędzie

Hakerzy mają coraz bardziej wymyślne sposoby, jak wykraść dane, pieniądze, jak zdezorganizować działanie jakiejś większej organizacji, jak sprawić, by zaatakowana firma czy jednostka stwierdziła, iż musi pomyśleć o lepszych zabezpieczeniach. Duże organizacje naprawdę mają z tym problem, bo ataki są coraz bardziej śmiałe, a zabezpieczenia nie zawsze odpowiednie. Osoby prywatne czasami dostają przez to jakby rykoszetem, gdy na przykład atakowany jest bank, urząd czy inne miejsce, gdzie jest bardzo dużo ważnych danych. Mimo tego każdy może zostać zaatakowany i to bez żadnego powodu – po prostu, a biorąc pod uwagę to, że coraz więcej informacji przechowujemy w tak zwanej “chmurze”, zabezpieczenie danych jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Jak chronić komputer? Zacznijmy od konfiguracji

Od razu po zakupie nowego komputera powinniśmy go skonfigurować. Jak zaś był przez kogoś używany, to lepiej na wszelki wypadek usunąć całą jego zawartość, a zaraz po tym zainstalować nowo wybrany system operacyjny. Tym prostym sposobem pozbędziemy się wirusów, które mogły pozostać na dysku. Nie będziemy więc musieli się obawiać, że coś się skryło w komputerze i aktywuje się, by nam szkodzić.

Ważne aktualizacje

Nowoczesne systemy operacyjne są dość dobrze przystosowane do ochrony komputerów przed złośliwym oprogramowaniem. Nie powinniśmy więc wyłączać opcji pobierania i instalowania aktualizacji systemu operacyjnego, gdyż dzięki tej funkcji, system regularnie i automatycznie eliminuje błędy w programach, które wykorzystują przestępcy, by wpuścić wirusa. Bez zmian pozostawmy też inne mechanizmy zabezpieczeń (na przykład ochrona plików systemy czy kopie bezpieczeństwa), ponieważ dzięki nim system będzie bezpieczniejszy.

Zainstalujmy program antywirusowy

Jeśli już skonfigurujemy system operacyjny, warto zainstalować także program antywirusowy, jak Norton Antivirus. Tak naprawdę powinien być na wyposażeniu każdego komputera, gdyż zdecydowanie ogranicza ataki hakerskie. Nie oznacza to, że jest nieomylny, a więc instalując go, miejmy na uwadze, że zwykła ostrożność nie zaszkodzi. Przykładowo nie powinniśmy otwierać załączników z niewiadomego źródła, bo w większości przypadków, jeśli to wirus. Antywirus go, co prawda, zneutralizuje, ale może się zdarzyć, że będzie to jakaś nowa, nieznana odmiana konia trojańskiego, który poczyni pewne szkody na komputerze. Ochrona antywirusowa więc jest obowiązkowa, ale zawsze też starajmy się uważać, co otwieramy i jakie czynności wykonujemy.

Na koniec pamiętajmy też, że system operacyjny ma dość ograniczone funkcje przydatne dla użytkownika, a więc żeby to zmienić, instalujemy na nim różne dodatkowe programy. Nie ma w tym nic złego, ale zawsze wybierajmy te, które pochodzą z zaufanego źródła. Tym sposobem jeszcze bardziej ograniczymy zagrożenie.

Źródło: Notka PR

1 Komentarz

  1. Miłosz pisze:

    Przede wszystkim warto zachowywać ostrożność przy pobieraniu plików które mają rozszerzenie exe. Często mogą stanowić zagrożenie dla całego systemu.

Napisz komentarz