Python – charakterystyka i zastosowanie języka programowania

Python to dynamiczny, obiektowy język programistyczny, charakteryzujący się prostą strukturą i… otwartą licencją. Wykorzystuje się go w różnych aplikacjach, zarówno webowych, jak i desktopowych. Zalety języka to przede wszystkim ciągłe aktualizacje i duża liczba kompatybilnych bibliotek.

Jak wygląda Python?

Python to dość prosty język programowania, składający się z domyślnych komend. Prosty program napisany w tym języku, będzie miał mniej więcej następującą strukturę:

for liczba in range(1,10):
print liczba

print ‚Witaj w Pythonie!’
print ‚Witaj w Pythonie ponownie!’.upper()

def mojaFunkcja(liczba):
return liczba*2

x = 2
print mojaFunkcja(x)

Po wykonaniu tego kodu, informacja zwrotna będzie wyglądała mniej więcej następująco:

1
2
3
4
5
6
7
8
9
Witaj w Pythonie!
WITAJ W PYTHONIE PONOWNIE!
4

Choć na pozór struktura tego narzędzia jest bardzo prosta, to w praktyce Python jest bardzo zaawansowanym językiem, wymienianym wśród specjalistów jako jeden z najnowocześniejszych języków programowania (obok C, C++, Objective-C, C#, Visual Basic, Java, Delphi, Cobol, PHP, Perl i Ruby).

Zastosowanie Pythona

Python jest projektem wszechstronnym. Używają go domorośli programiści a także… duże koncerny, wykorzystujące go w projektach wartych miliardy dolarów.

1. NASA

Aplikacje stworzone w oparciu o powyższy język programowania zarządzają między innymi kontrolą startu wahadłowców kosmicznych. Język ten wykorzystuje się również w projekcie Nebula, opartym na wykonywaniu zaawansowanych obliczeń w technologii chmury.

2. YouTube

Popularny serwis z materiałami video również jest napisany w Pythonie. Twórcy programu cały czas podkreślają wydajność języka a także chwalą jego prostą strukturę, umożliwiającą wprowadzanie nowych aktualizacji i dodatkowych funkcji.

3. Google

„Król wśród przeglądarek” wykorzystuje ten język w wielu swoich aplikacjach, takich jak np. Google Wave. Ciekawostką jest fakt, że gigant zatrudnia twórcę tego języka Guido van Rossuma.

Zastosowanie języka jest bardzo złożone. Obsługują go wszystkie liczące się platformy, poczynając od standardowego i sprawdzonego Windowsa, poprzez Linux i MacOS a kończąc na środowiskach urządzeń mobilnych, takich jak Palma czy Nokia.

Co można napisać za pomocą Pythona?

Ten niezwykły język programistyczny nie jest wykorzystywany wyłącznie przez duże koncerny. Wielu rodzimych producentów i dostawców oprogramowania również wykorzystuje go w swoich produktach.

1. Dynamiczne strony internetowe.

Python doskonale sprawdza się jako narzędzie do tworzenia „stron nowej generacji”, tzw. web 2.0. Dzięki specyficznej strukturze, można za jego pomocą implementować aplikacje desktopowe, bezpośrednio do stron www.

2. Serwisy społecznościowe

Język ten doskonale sprawdza się w tworzeniu aplikacji stworzonych bezpośrednio pod konkretne serwisy społecznościowe, takie jak Twitter czy Facebook. Przykładem niech będzie wykorzystanie biblioteki PyFacebook do tworzenia narzędzi pod FB.

3. Aplikacje desktop

Za pomocą zaawansowanych bibliotek takich jak PyQt4, PyGTK, wxPython, można tworzyć złożone programy pracujące pod kontrolą Windowsa, Linuxa, jak i MacOS-a.

Dlaczego warto uczyć się Pythona?

Python jest jednym z najnowocześniejszych języków programowania. Jego zastosowania są wszechstronne, od niewielkich aplikacji pod Win, aż po zaawansowane narzędzia webowe o wartości rzędu miliardów dolarów. Język ten można z powodzeniem uznać jako jeden z najpopularniejszych, ale jednocześnie najbardziej rozwojowych. W związku z tym, należy się liczyć z ciągłym wzrostem zainteresowania Pythonem, głównie ze względu na implementację coraz bardziej złożonych aplikacji, bezpośrednio do narzędzi webowych.

I to jest właśnie powód, dla którego warto uczyć się tego języka. Rozwój technologii informatycznych (zwłaszcza w obrębie „sieci nowej generacji”) wpływa na wzrost roli Pythona w nowoczesnej programistyce. Jeśli chcesz znaleźć ciekawą pracę, nauczyć się czegoś nowego i jednocześnie stale się rozwijać, kurs Python będzie w sam raz dla Ciebie. W końcu stawiasz na przyszłościowy język, wykorzystywany w najnowszych technologiach.

Źródło: Notka PR

Napisz komentarz