O co chodzi w drukowaniu 3D?

Drukowanie trójwymiarowe stało się dzisiaj powszechne i dostępne dla każdego zainteresowanego za sprawą konkurencji, jaka dynamicznie rozwinęła się w tym sektorze. Już nie tylko ośrodki naukowe i pionierzy przemysłu mają możliwość natychmiastowego produkowania przedmiotów i funkcjonalnych części użytkowych za sprawą technologii druku trójwymiarowego.

Coraz częściej to zwykli użytkownicy w domowych zaciszach są w stanie wykorzystać druk 3D do własnego użytku – chociażby przy projektowaniu drobnych elementów wystroju domowego. Oczywiście te najbardziej podstawowe modele drukarek 3D do wykorzystania w domu nie dają pełnych możliwości, ale pozwalają zdobyć podstawową wiedzę – czy to z zakresu inżynierii i budowy samego urządzenia drukującego, czy to od strony projektowania i pisania programów umożliwiających druk 3D. Często są więc początkiem przygody w świecie trójwymiarowych projektów i drukowania najróżniejszych przedmiotów.

Do czego stosować druk 3D?

W chwili obecnej na masową i przemysłową skalę drukarki 3D wykorzystywane są przede wszystkim przy obsługiwaniu zakładów produkcyjnych. Wszędzie tam, gdzie natychmiast potrzebne są zamienniki lub części zapasowe, których nie ma już na rynku, lub których sprowadzenie zajmuje bardzo dużo czasu, druk 3D jest w stanie ograniczyć wydatki finansowe i przyspieszyć proces otrzymania dokładnie takiej części, jaka jest potrzebna, o kilkadziesiąt procent. Łatwo wyobrazić sobie miejsca, w których z uwagi na brak dokumentacji technicznej czy brak projektu, jedyną możliwością na uzyskanie dokładnej kopii i całkowitego odwzorowania któregoś elementu jest właśnie druk 3D. Firmy są w stanie nie tylko wykonać już gotowy projekt, ale przede wszystkim umożliwiają wykonanie projektu od podstaw, konsultują i doradzają na każdym etapie wdrażania nowego projektu.
Prace koncepcyjne i projekty badawcze

W pracach koncepcyjnych, kreatywnych i badawczych, bardzo ważny jest zazwyczaj element wypróbowania jakiegoś prototypu. Możliwość szybkiego wydrukowania tego, co chwilowo jest tylko hipotezą badawczą i ma zostać poddane odpowiednim próbom, zdecydowanie przyspiesza procesy naukowe czy wdrażanie nowych technologii i prezentowanie nowych produktów na najróżniejszych rynkach. A ponieważ druk 3D może odbywać się z zastosowaniem bardzo różnych surowców, o zróżnicowanych parametrach i właściwościach, wykonane z jego pomocą produkty, części i elementy, mają pełną funkcjonalność i konkretne działanie. Każde laboratorium czy zakład przemysłowy powinny sprawdzić, jak bogate możliwości stwarza im wydruk trójwymiarowy.

Źródło: Notka PR

Napisz komentarz