Na czym polega kupno domeny internetowej?

Czym jest kupno domeny internetowej? Wiele osób, które chcą mieć swoją własną stronę internetową nie wiedzą jak dokonać zakupu domeny, dlatego w tym artykule postaramy się to wytłumaczyć.

Zakup i rejestracja domeny internetowej krok po kroku

Tak na prawdę domeny nie można kupić, ponieważ są one tylko rejestrowane. Wybraną nazwę można zarejestrować na kilka lat, ale nigdy nie będzie ona Twoją własnością. Domena nie jest produktem lecz usługą, więc opłacając ją otrzymasz do niej prawa, a także możliwość obsługi technicznej i wsparcie, jeśli wystąpią jakieś problemy. Jeśli domena nie zostanie przez Ciebie przedłużona w odpowiednim czasie po prostu nie masz już do niej praw.

Domena jest zajęta? Co teraz?

Domena została już przez Ciebie wybrana, ale widzisz, że jest zajęta? Możesz:

  1. Zmodyfikować nazwę – dodaj słowo, znak czy zmień kolejność wyrazów,
  2. Zamów opcję – w niektórych przypadkach można przejąć domenę poprzez jej wykupienie czyli dostajesz prawa jako pierwszy konkretnej domeny, gdy obecny właściciel je utraci,
  3. Zmień końcówkę w nazwie – twoja zajęta nazwa ma końcówkę „pl”? Możesz wybrać, więc inną np. „com.pl”.
  4. Odkup domenę – jeśli nie chcesz rezygnować z zajętej domeny możesz spróbować ją odkupić. Należy sprawdzić kto jest obecnym abonentem i po prostu się z nim skontaktować. Jednak cena wykupienia może wiązać się z dużą ceną.
  5. Możesz użyć polskich znaków – czasami można spotkać domeny z polskimi znakami. Nazywają się one IDN, jeśli więc Twoja nazwa zawiera polskie znaki, domena, również może ja zawierać.

Wskazówka. Wybieraj krótkie domeny dla strony internetowej, ponieważ użytkownicy najczęściej wracają właśnie pod takie adresy, gdyż najłatwiej takie zapamiętać. Krótka i dobra domena, także wpływa na pozyskanie nowych klientów, bo konkretne strony wyszukuje się po słowach kluczowych.

Na czym polega kupno domeny internetowej? Myślimy, że w dość prosty sposób przedstawiliśmy cały ten proces. Warto zapamiętać, aby po wybraniu odpowiedniej dla nas domeny jak najszybciej ją opłacić, ponieważ tutaj działa „kto pierwszy ten lepszy”. Jeśli nie zapłacisz za domenę jest ona widoczna i dostępna dla każdego, więc w każdej chwili ktoś może ją zamówić. Nie zwlekaj, więc z podjęciem decyzji o kupnie domeny.

Czytaj więcej na blogu siriuspro.pl.

Źródło: Notka PR

Napisz komentarz