League of Legends – jak grać lepiej? Zbiór porad dla każdego gracza

League of Legends to gra bez wątpienia znajdująca się w czołówce najpopularniejszych gier internetowych obecnych czasów. Jej wciągająca sceneria gromadzi przed monitorami wiele milionów graczy z całego globu. Każdy z nich ochoczo doskonali swoje umiejętności gry, aby podbijać rankingi. Co robić, by grać lepiej w League of Legends? Prezentujemy przydatne porady, które pomogą Wam grać skuteczniej i odnosić zwycięstwa w większej ilości potyczek.

Ucz się od innych… i na swoich błędach

 • Naśladuj buildy najlepszych graczy – jeśli podjąłeś decyzję o grze jedną postacią, staraj się dowiedzieć o niej wszystkiego. Sprawdź jakie ma mocne i słabe strony, jakie przedmioty i w jakiej kolejności kupować. Podpatruj w jaki sposób inni gracze rozwijają swoich bohaterów podczas rozgrywki. Zgapianie od innych to nic złego – w ten sposób się uczysz.
 • Oglądaj akcje najlepszych – wiadomo, że najlepiej uczyć się od zawodowców. Wykorzystuj serwisy takie jak Twitch czy Hitbox, aby oglądać ich rozgrywki. Jeśli brakuje Ci transmisji z League of Legends, na YouTube możesz znaleźć wiele filmików z turniejów.
 • Oglądaj powtórki własnych gier – jest to dobry sposób na eliminację popełnianych przez siebie błędów. Powtórki dostępne są w historiach gier lub po kliknięciu na ikonkę pobierania w górnym prawym rogu ekranu.

Wyczuj dobry czas i miejsca

 • Ustawiaj wardy w dobrych miejscach – musisz mieć dobre rozeznanie mapy i wiedzieć, które punkty do rozmieszczenia wardów są strategiczne. Poprawnie umieszczone wardy pomogą Ci zorientować się w sytuacji, uniknąć zasadzek i łatwiej określić jakie zamiary ma bohater kierowany przez przeciwnika. Warto ustawiać wardy np. przy smoku albo Baronie, aby na bieżąco mieć kontrolę nad poziomem życia przeciwnej drużyny i wiedzieć, kiedy jest najlepszy moment na zaatakowanie. Jeśli tylko możesz, inwestuj złoto w wardy!
 • Wiedz, kiedy wrócić do bazy – ważna jest umiejętność wyczucia momentu, w którym faktycznie warto wrócić do bazy. Zbyt częste podróże pomiędzy bazą a polem walki to tracenie czasu, który sprytny przeciwnik może wykorzystać do uzyskania przewagi. Istnieją dwa dobre momenty na powrót do bazy. Pierwszy z nich jest wówczas, kiedy macie uzbierane złoto i możecie przeznaczyć go na cenny przedmiot, który może wspomóc Waszego bohatera. Drugi z momentów jest po zabiciu przeciwnika i poprowadzeniu minionów do zniszczenia wrogiej wieży bądź uszkodzenia.
 • Wiedz, kiedy podjąć ucieczkę – walczenie za wszelką cenę nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Czasem lepiej się wycofać niż dać się „feedować” przeciwnikowi. Jeśli np. jesteście atakowani jednocześnie przez dwóch bohaterów i nie macie wsparcia, lepiej podjąć ucieczkę. Pamiętaj, że każdy zgon Waszego bohatera wiąże się ze znaczną sumą złota dla Waszego przeciwnika i może sprawić, że sojusznicza drużyna, przystępująca do gry w składzie 4-osobowym, zostanie łatwo znokautowana przez 5-osobowy skład teamu przeciwnika.

Ćwicz technikę gry

 • Graj 2-3 czempionami – granie co chwilę innym bohaterem nie jest dobrą taktyką. Każdy z czempionów posiada inny zestaw umiejętności i każdym steruje się nieco inaczej. Lepiej stać się ekspertem w używaniu 2-3 bohaterów.
 • Skup się na dobijaniu minionów – duże znaczenie ma zadawanie minionom przeciwnika ciosów kończących. To właśnie one premiowane są gotówką, dzięki której można uzyskać znaczącą przewagę w grze. Dobijanie najlepiej ćwiczyć w potyczkach z SI. Jeśli osiągasz wynik CS na poziomie 7,5 na minutę, możesz być z siebie zadowolony.
 • Ustawiaj wardy przez ściany – ustawiając wardy przez ściany, masz możliwość ustawienia go prawie 2-krotnie dalej niż normalnie. Jak to zrobić? Kiedy kursor jest dalej niż w połowie ściany, ward zostanie umieszczony po jej przeciwnej stronie.
 • Ćwicz skakanie przez ściany – to przydatna umiejętność, niezależnie od tego, jakim bohaterem gracie. Trzeba jednak wiedzieć gdzie można się przedostać, szczególnie w przypadku takich bohaterów jak Fizz, Nidalee czy Ezreal. Jeśli próba przedostania się przez ścianę będzie nieudana, przeciwnik łatwo może nas dopaść i nie ma wówczas czasu na ratowanie.

Rozmowa, spokój i kultura

 • Rozmawiaj z graczami – jeśli spotkasz gracza, którego sposób gry Ci się spodobał, wyślij mu zaproszenie do znajomych i porozmawiaj. Rozmowa pozwoli spojrzeć na grę z nieco innej perspektywy i być może wspólnie wysuniecie ciekawe wnioski na przyszłość.
 • Zachowaj spokój i kulturę – nie da się ukryć, że League of Legends jest grą drużynową. W zespole, który jest zgrany, istnieją większe szanse na zwycięstwo. Staraj się więc być odpowiedzialnym za drużynę, do której należysz. Jeśli pozostali członkowie się kłócą – próbuj zażegnać spór. Dbaj o zachowanie spokoju i niewyzywanie się wzajemnie.

Gra w Leagues of Legends to sztuka ciągłego doskonalenia. Ćwiczenie swoich umiejętności i wiedza na temat dobrych praktyk pomaga w stawaniu się coraz to lepszym graczem, zdobywającym wysokie pozycje w rankingach. Ważna jest także cierpliwość i zdolność do analizowania odbytych rozgrywek, w celu poprawy techniki gry i eliminacji popełnianych błędów.

Ciekawą opcją jest również usługa elo boostingu. Więcej informacji na stronie: https://eloboost24.eu/

Źródło: Notka PR

1 Komentarz

 1. Rafał pisze:

  Pierwszę słyszę o tej grze

Napisz komentarz