Internet stacjonarny – co warto o nim wiedzieć?

Internet nie zawsze był łatwo dostępny. Kiedyś, aby przeczytać wiadomości lub porozmawiać z kimś na forum, najczęściej trzeba było pójść do kawiarenki internetowej lub skorzystać z modemu telefonicznego. Dziś łącze internetowe to standard, aktywnie korzysta z sieci ponad 25 milionów Polaków (źródło: raport „Tech Trends 2017. The kinetic enterprise”, Deloitte) i większość z nich nie wyobraża sobie, że połączenia z Internetem mogłoby zabraknąć. I choć w dzisiejszych czasach często korzystamy z sieci mobilnych, nadal bardzo cenimy internet stacjonarny.

Od telefonicznego modemu po stałe łącze

Obecnie zarówno internet stacjonarny, jak i mobilny działają szybko, pozwalając na swobodną pracę, oglądanie filmów, czy pobieranie plików w krótkim czasie, nie zawsze tak było. Początkowo, zanim upowszechniło się stałe łącze, powszechnym sposobem na połączenie się z siecią był modem telefoniczny. Prędkość takiego połączenia była niewielka, szczególnie w porównaniu z szybkościami, jakie możliwe są do osiągnięcia w dzisiejszych czasach. Jednak nawet tak wolny internet dostarczał rozrywki, choć był dość drogi, co wymuszało ograniczenia czasowe w surfowaniu po sieci. Dziś, dzięki internetowi stacjonarnemu, przeglądanie stron, czy rozmawianie ze znajomymi jest o wiele łatwiejsze.

Internet stacjonarny – co warto o nim wiedzieć

Internet stacjonarny to połączenie komputera z siecią za pomocą kabla internetowego i modemu . Możliwe jest korzystanie z niego w miejscu, w którym został podłączony, zatem to dobre rozwiązanie dla domu czy biura. Warto przy tym zauważyć, że obecnie stacjonarne łącze internetowe pozwala także na korzystanie z sieci na wielu urządzeniach bez potrzeby łączenia ich kablami, a to dzięki technologii WLAN. Umożliwia ona stworzenie sieci lokalnej, do której można podłączyć się z telefonu, czy laptopa i korzystać w każdym miejscu, które pozostaje w jej zasięgu. W praktyce internet taki działa bez problemu w całym domu.

Zalety stałego łącza internetowego:

  • Doskonała jakość połączenia niezależnie od warunków atmosferycznych,
  • Brak limitów przesyłu danych – możliwość korzystania bez ograniczeń w jednej, stałej cenie abonamentu,
  • Możliwość wyboru najbardziej dogodnej opcji wśród kilku prędkości oraz dodatków – na przykład decydując się na ofertę internetu w UPC, można wybrać opcję, w której otrzymujemy dodatkowo nielimitowany dostęp do serwisu z filmami i serialami HBO GO lub do telewizji z kilkudziesięcioma kanałami,
  • Będąc w zasięgu, z sieci może korzystać kilka osób na wielu urządzeniach dzięki technologii WLAN i modemowi Wi-Fi.

Czy na każdym komputerze możliwe jest zainstalowanie internetu stacjonarnego?

Podobnie jak w przypadku programów komputerowych sprzęt, który ma zostać podłączony do sieci, musi spełniać określone wymagania. Nie są to jednak wymagania wygórowane. Podstawą jest karta sieciowa, która pozwoli na dostęp do internetu. Warto również wiedzieć, że nowoczesne szerokopasmowe łącze internetowe o dużej szybkości przesyłu danych sprawdza się doskonale w rozwiązaniach typu smart dom, które stają się coraz powszechniejsze. Konkurencją dla internetu stacjonarnego jest obecnie coraz popularniejszy internet LTE, ale jeśli ze stacją bazową w tym samym czasie łączy się wielu użytkowników, może występować spadek jakości świadczonych usług. Z tego względu nadal dla wielu osób oba sposoby uzyskiwania dostępu do internetu – mobilny LTE oraz szerokopasmowe łącze stacjonarne są atrakcyjne i świetnie się uzupełniają.

Źródło: Notka PR,

Napisz komentarz