Dlaczego warto zainwestować w druk 3D? – Jak technologie addytywne zmieniają produkcję

Z wykorzystaniem druku 3D szybkość wprowadzania nowych wyrobów – produktów na rynek jest znacznie większa, obniżeniu ulegają koszty produkcji, a także wzrasta dopasowanie specjalistycznych części, co jest siłą napędową innowacji i nowych technologii.

Drukowanie 3D oferuje wiele korzyści w porównaniu z tradycyjnymi procesami: niższe koszty i mniejsza ilość odpadów, co w dobie gospodarki obiegu zamkniętego i zielonego ładu wzmacnia stosowanie tych technologii. Można wymienić kilka powodów stosowania druku 3D.

Konsumenci wymagają produktów, które pasują do ich stylu życia, produktów które działają dobrze zgodnie z ich wymaganiami i na które nie trzeba długo czekać.

Druk 3D może pomóc zaspokoić rosnące zapotrzebowanie klientów na nowe produkty poprzez

skrócenie czasu od projektu do produkcji. Dzięki drukowaniu 3D projektanci opracowują pomysły za pomocą oprogramowania CAD. Następnie drukowane są funkcjonalne prototypy, które są wykorzystywane do oceny projektu i funkcyjnego testowania. Proces ten trwa zaledwie kilka dni, w porównaniu z tradycyjnymi procesami, które mogą zająć nawet kilka tygodni. Następnie produkt trafia do produkcji seryjnej.

Dzięki drukowaniu 3D „na żądanie” następuje duża oszczędność na kosztach wykonywania oprzyrządowania pomocniczego.

Narzędzia i osprzęt to funkcjonalne części, służące do montażu na hali produkcyjnej.

Każde narzędzie jest często wykonywane na zamówienie, a ich wykonanie zazwyczaj jest kosztowne i czasochłonne. Tworzenie nowych narzędzi w sytuacji ich uszkodzenia oznacza przestoje na produkcji, dlatego też skrócenie czasu wymiany narzędzi znacznie obniża koszty.

Narzędzia wydrukowane w 3D można wymienić w ciągu kilku godzin, a nie dni, natomiast zastosowanie wysokowytrzymałych tworzyw sztucznych, które są wystarczająco mocne a jednocześnie lekkie i znacznie tańsze co przemawia za wykorzystywaniem druku 3D w przedsiębiorstwach produkcyjnych.

Dzięki produkcji addytywnej możemy zmniejszyć ilość odpadów.

W przemyśle motoryzacyjnym wiele części wytwarza się za pomocą procesów obróbki CNC – jest to tzw. wytwarzanie ujemne, do produkcji części wybierany jest blok aluminium lub stali. Specjalistyczne narzędzia usuwają materiał w procesie obróbki skrawaniem, aż pojawi się końcowa część.

Największym problemem przy tego typu produkcji są odpady powstające w trakcie procesu.

Wióry metalowe muszą być zbierane, czyszczone i poddawane recyklingowi, co zwiększa zarówno czas, jak i koszty procesu. Płyny chłodzące, które zmniejszają ciepło i tarcie podczas obróbki, zwiększają koszty i wymagają recyklingu.

Podczas procesu drukowania 3D nie powstają odpady co oszczędza czas i zmniejsza koszty.

Poprawa jakości życia dzięki spersonalizowanym protezom.

Protetyka stwarza „części zamienne” ludzkiego ciała – jest to działanie bardzo złożone, skomplikowane i bardzo odpowiedzialne, często mające wpływ na życie pacjenta. Proteza musi idealnie pasować aby była skuteczna.

Druk 3D rewolucjonizuje proces projektowania i budowy sztucznych kończyn, ponieważ jest w pełni konfigurowalny.

Złożone projekty części możliwe do otrzymania metodą druku 3D zmniejszają wagę części.

Przemysł lotniczy, samochodowy i transport szuka sposobów na zmniejszenie wagi swoich pojazdów. Każdy zaoszczędzona kilogram oznacza większą ilość pasażerów lub ładunku.

Kluczowe jest również utrzymanie wytrzymałości i integralności pojazdu aby to osiągnąć, projektanci często używają złożonych projektów macierzy. Części te są trudne do wyprodukowania przy użyciu tradycyjnych technik obróbki. Druk 3D to idealne rozwiązanie do budowy tych skomplikowanych części.

Druk 3D zapewnia szereg korzyści biznesowych, które dostarczają wystarczających powodów do jego wdrożenia. Swoboda projektowania — części można zoptymalizować pod kątem projektu, a nie ograniczać tradycyjnymi technologiami produkcyjnymi. Wbudowana funkcjonalność – drukowanie 3D pozwala na uwzględnienie dodatkowych funkcji w części lub zespole, eliminując etapy produkcji, skracając czas cyklu i redukując koszty. Usprawnione łańcuchy dostaw –produkcja na żądanie i produkcja w miejscu użycia skracają tradycyjne łańcuchy dostaw, przyspieszając dostawy i zmniejszając koszty zapasów. Personalizacja – w sytuacji, gdy w grę wchodzi ekonomia skali, personalizacja może przejść na rynek masowy, umożliwiając większe zróżnicowanie rynku.

Ekonomiczna produkcja — brak wymagań dotyczących specjalistycznych narzędzi eliminuje jeden z największych kosztów produkcji, dzięki czemu produkcja na mniejszą skalę jest opłacalna. Zrównoważony cykl życia — Swoboda projektowania i produkcja w miejscu użycia pozwalają na lżejsze, zoptymalizowane części, które oszczędzają paliwo i zmniejszają wpływ na środowisko. Innymi słowy, druk 3D otwiera nowe możliwości: produkcje lekkich konstrukcji o wysokiej wytrzymałości, tworzenie hiperrealistycznych prototypów i dzięki temu możliwość bycia bardziej konkurencyjnym.

Źródło: Notka PR

2 komentarze

  1. Ola pisze:

    Nowe technologie zaskakują nas na każdym kroku we współczesnym świecie. Muszę się zgodzić, że druk 3D jest świetnym rozwiązaniem, ale z takich bardziej przyziemnych rzeczy to ostatnio byłam zaskoczona nowoczesnością nowych kuchenek gazowo-elektrycznych.

  2. KrzysztofJ pisze:

    Według mnie druk 3D to przyszłość. Słyszałem o tym, jak rozwija się rynek protez, dzięki temu. To według mnie bardzo ciekawe. Chciałbym kiedyś się sam przekonać, jak działa taka drukarka. Kto wie, może kiedyś będą one ogólnodostępne, jak dzisiaj zwykłe drukarki? 🙂

Napisz komentarz