Adres IP – co to takiego i z czym się wiążę?

Wielu użytkowników internetu zetknęło się z pojęciem adresu IP, niewiele jednak osób wie co tak naprawdę się za tym kryje, jakie są jego funkcje i skąd on się bierze. Co warto wiedzieć o adresach IP? Dlaczego jest taki ważny i gdzie go znaleźć? Na te pytania postaram się odpowiedzieć.

Czym jest adres IP?

To podstawowe pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć. Adres IP to unikalny numer identyfikacyjny komputera lub innego urządzenia (np. drukarki) podłączonego do sieci internetowej. Numer ten składa się z 4 liczb z zakresu od 0 do 255, rozdzielonych za pomocą kropek (przykładowo: 192.168.1.100).

Adres, który ma urządzenie może być statyczny lub dynamiczny. Dynamiczne IP to takie, które zmienia się przy każdym połączeniu z internetem (urządzeniu nadawany jest nowy adres za każdym razem). Statyczny adres IP jest natomiast stały, przypisany do konkretnego urządzenia.

Jak zaznaczyłem wcześniej, numer IP jest unikalny, a wystąpienie dwóch takich samych w obrębie jednej sieci wywołuje konflikt adresów, uniemożliwiający korzystanie z internetu.

Adres publiczny i prywatny

Wspomnieliśmy już w poprzednim akapicie o statycznym i dynamicznym IP, jednakże numery te możemy podzielić także na publiczne i prywatne. Publiczny adres IP jest przydzielany przez dostawcę internetu i jest on naszym identyfikatorem na zewnątrz, natomiast prywatny adres IP służy do identyfikacji naszych urządzeń wewnątrz sieci domowej bądź firmowej.

Klasy

Kolejnym ważnym pojęciem w tematyce adresów IP są klasy adresów. Każda klasa posiada określoną maksymalną ilość sieci oraz hostów. Wyróżniamy:

  • Klasę A – przystosowaną do obsługi dużych, rozległych sieci. Maksymalna ich liczba to 127, a każda z nich może obsłużyć do 16 777 214 hostów. Adresy z tej klasy mieszczą się w zakresie od 1.0.0.1 do 127.255.255.254
  • Klasę B – klasa obsługująca sieci dużej i średniej wielkości, z maksymalną liczbą 16 384 sieci i 65 534 hostów. Zakres adresów w Klasie B od 128.0.0.0 do 191.255.255.254
  • Klasę C – ta klasa stworzona jest dla dużej ilości małych sieci, o czym świadczy ich maksymalna liczba – 2 097 150. Sieć obsługuje do 254 hostów, a adresy mieszczą się w zakresie od 192.0.0.0 do 223.255.255.254
  • Klasę D – przeznaczona wyłącznie do transmisji grupowej, adresy od 224.0.0.0 do 239.255.255.254
  • Klasę E – adresy zarezerwowane do celów badawczych lub przyszłego wykorzystania. Zakres od 240.0.0.0 do 255.255.255.255

Jak znaleźć swój adres IP?

W przypadku prywatnego adresu metod jest kilka. W Systemie Windows najprostszym i najszybszym sposobem jest uruchomienie wiersza poleceń (menu start > w pasku wyszukiwania wpisać „cmd”) i wpisanie komendy ipconfig. W jednej z linijek będzie podany nasz lokalny adres IP. Inną opcją jest wejście w panel sterowania, a później w centrum sieci i udostępniania. Po wybraniu sieci i wejściu w szczegóły powinno pojawić się okno, w którym możemy znaleźć adres IP.

Z adresem publicznym jest już nieco trudniej, gdyż nie wszyscy operatorzy przydzielają takie adresy. Sprawdzić to można poprzez zalogowanie się do routera (potrzebny będzie jego adres IP, login oraz hasło – najczęściej te dane podawane są na spodzie urządzenia) i wejście do sekcji WAN. Podanym tam adres IP jest naszym adresem publicznym. Warto wspomnieć także o tym, że publiczny adres możemy poznać dzięki różnego rodzaju stronom internetowym jak np. IP.PC.pl – Mój adres IP.

Adresy stron www

Mówiąc o adresach IP, nie sposób nie wspomnieć także o takim zagadnieniu jak DNS. By móc odwiedzać strony internetowe konieczne jest podanie adresu tej strony np. www.facebook.com lub (również na przykładzie facebooka) 31.13.92.36. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że serwer nie rozpoznaje nazw, ale adresy IP stron. Jako że zapamiętanie adresów IP różnych stron www jest problematyczne, stworzono Domain Name System, w skrócie DNS. Zadaniem tego systemu jest tłumaczenie nazw domen na numery IP, tak by komputer zrozumiał nasze polecenie i połączył się z daną stroną internetową.

Jak widać bez adresu IP, nie ma mowy o korzystaniu z Internetu. Wszystko, co robimy w sieci (odwiedzanie stron www, wysyłanie maili itd.) wymaga ujawnienia serwerowi naszego numeru, gdyż inaczej nie będzie on wiedział komu wysłać odpowiedź. Co za tym idzie – każda nasza akcja pozostawia ślad.

Źródło: Notka PR

Napisz komentarz