Jak usunąć BSOD ? Rozwiązywanie problemów z niebieskim ekranem śmierci.

Nikt nie lubi sytuacji, w których pojawiają się błędy na komputerze, ale chyba każdemu z nas od czasu do czasu wyświetlają się dziwne komunikaty sygnalizujące błąd. W tym poradniku postaram się przedstawić kilka przydatnych informacji, które pomogą zebrać informacje o błędzie i znaleźć przyczynę problemów z komputerem. Dowiedz się jak usunąć błędy BSOD i jak zebrać informacje potrzebne do zlokalizowania problemu z niebieskim ekranem śmierci.

błędy bsod jak sobie poradzić

flickr, Justin

Błędy BSOD (Blue Screens of Death – nazywane również niebieskimi ekranami śmierci) spowodowane są przez błędne działanie aplikacji, lub sprzętu komputerowego. Dla przeciętnego komputera użytkownika błąd BSOD niczego nie mówi – jest to po prostu dziwny komunikat zapisany w języku angielskim.

W momencie, gdy wyświetli się niebieski ekran z błędem (BSOD) komputer nie reaguje na nasze polecenia – opis błędu zajmuje całą powierzchnię ekranu i jedyne co możemy zrobić to zrestartować komputer. Czasami w momencie pokazania się błędu komputer automatycznie się restartuje i nie zdążymy nawet przeczytać komunikatu z błędem, dlatego ważne jest wczesne skonfigurowanie komputera. Jeżeli podczas czytania tego poradnika nie możesz uruchomić komputera, ponieważ zaraz po uruchomieniu komputer się restartuje – to spróbuj włączyć tryb awaryjny i dokonać poniższej modyfikacji:

1. Klikamy prawym klawiszem myszki na ikonę Mój Komputer i przechodzimy do menu Właściwości

2. Klikamy odnośnik Zaawansowane ustawienia systemu

3. Przechodzimy do menu Zaawansowane -> Uruchamianie i odzyskiwanie (ustawienia):

bsod rozwiązanie

4. Odznaczamy opcję „Automatycznie uruchom ponownie” w zakładce „Awaria systemu”:

bsod rozwiązanie

W ten sposób komputer nie będzie automatycznie uruchamiał się ponownie podczas poważnych błędów systemu – będziemy mieli możliwość przepisania komunikatu o błędzie.

W momencie wyświetlania się niebieskiego ekranu śmierci możemy zanotować następujące informacje – który plik powoduje problemy i jaki jest ogólny opis błędu. Spróbujmy zlokalizować następujący tekst „The problem seems to be caused” – zaraz za nim powinna być podana nazwa pliku, który może powodować problemy z poprawną pracą systemu. Dodatkowo warto zanotować ogólny opis błędu (informację techniczną) „Technical Information” np. Stop 0x0000000

Gdy będziemy dysponowali opisem błędu możemy spróbować znaleźć samodzielnie rozwiązanie na stronach pomocy technicznej firmy Microsoft: http://support.microsoft.com/search/default.aspx?query=stop+0x0000000a&mode=r&catalog=LCID%3D1045

Przyczyny błędów BSOD mogą być bardzo różne i czasami ciężko jest zdiagnozować co konkretnie powoduje problemy. Na wielu forach internetowych proszą nas o odczytanie pliku Minidump (małego zrzutu pamięci), który zostaje zapisany w systemie w momencie ukazania się komunikatu o błędzie – w tym poradniku dowiesz się jak to zrobić.

Znacznie poszczególnych błędów w systemie Windows możemy również przeczytać na stronie Hotfix, a dokładnie tutaj.Czynnością, którą warto podjąć w momencie wyświetlenia się komunikatu o błędach jest wyszukanie na komputerze plików, które mogą być potencjalnie niebezpieczne (polecam tutaj program o nazwie Malwarebytes Anti-Malware), dodatkowo warto zaktualizować sterowniki w systemie, które również często są przyczyną problemów i pojawiania się błędów BSOD.

Tagi:,

1 Komentarz

  1. StilnoxC pisze:

    Świetny i jasny art – dzięki!
    U mnie problem BOSD pojawiał się dość często. Sprawę załatwili w serwisie PIKOMP w Milanówku w 20 minut. Teraz sama spróbuję.

Napisz komentarz