Na co zwrócić uwagę przy zakupie drukarki laserowej?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup drukarki laserowej, ponieważ cena zakupu drukarki laserowej nie odbiega znacząco od ceny zakupu drukarki atramentowej, a argumenty przemawiające za wyborem laserówki są naprawdę przekonujące.

Jeżeli kiedykolwiek posiadałeś drukarkę atramentową, to z pewnością znasz problem związany z wysychaniem tuszy, gdy drukarka przez dłuższy czas nie była używana. W drukarkach laserowych, dzięki zastosowaniu tonera (odpowiednik tuszu, w postaci zapieczonego w wysokiej temperaturze proszku) ten problem nie występuje. Kolejną zaletą drukarek laserowych jest szybki wydruk i bardzo niski koszt wydruku pojedynczej strony – zazwyczaj kilka groszy. Nie doświadczymy również efektu rozmazywania tuszu na kartce papieru. Duży wybór drukarek laserowych znajdziecie na stronie: https://www.drtusz.pl/drukarki-laserowe-kolorowe-c-535.html

Wybieramy drukarkę laserową.

Podobnie jak przy wyborze drukarki atramentowej, w przypadku laserówek mamy do wyboru kilkaset różnych rodzajów urządzeń różniących się funkcjonalnością i ceną. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi ułatwiających wybór odpowiedniego urządzenia.

Ilość pamięci RAM

Jeżeli zależy nam na sprawnej pracy urządzenia i szybkim wydruku powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość zamontowanej pamięci RAM. Im większa dostępna pamięć RAM, tym szybciej będą ładowane obrazy, co skróci czas wydruku. Jeżeli zamierzamy drukować dokumenty z dużą liczbą zdjęć w wysokiej rozdzielczości powinniśmy wziąć ten parametr pod uwagę.

Szybkość druku

Jeden z kluczowych parametrów, jeżeli chodzi o wybór drukarki laserowej, który różni się w przypadku wydruków czarno-białych i kolorowych. O ile dla zastosowań domowych prędkość na poziomie około 20 stron na minutę będzie akceptowalna, to dla firm warto rozważyć zakup urządzenia osiągającego większą liczbę stron.

Rozdzielczość druku

W przypadku wydruku dokumentów tekstowych w zasadzie nie musimy zwracać uwagi na ten parametr. Nawet najniższa z oferowanych rozdzielczości 600dpi pozwoli na dobrej jakości wydruk dokumentu tekstowego. Jeżeli zależy nam na wydruku dobrej jakości zdjęć powinniśmy znaleźć model posiadający wyższą rozdzielczość np. 1200dpi.

Obciążenie normatywne

Obciążenie normatywne określa zdolność drukarki do drukowania dużej ilości dokumentów. W przypadku firm, gdzie drukowana jest ogromna liczba dokumentów obciążenie normatywne mówi ile wydruków w miesiącu możemy wykonać bez większego zużycia podzespołów urządzenia. Innymi słowy wskaźnik ten przekłada się na awaryjność urządzenia.

Kolor/Mono

Jeżeli nie zamierzamy drukować dokumentów w kolorze warto zdecydować się na zakup drukarki mono-chromatycznej, która będzie zdecydowanie tańsza.

Rozdzielność bębna od tonera

Drukarki laserowe dzielą się na te, które posiadają bęben zintegrowany z tonerem, oraz w których bęben jest oddzielnym elementem. Pierwsze rozwiązanie jest nieco droższe w eksploatacji, ponieważ wymieniając toner musimy wymienić również bęben niezależnie od stopnia jego zużycia. Z drugiej strony wymiana pojedynczego – zintegrowanego – elementu dla niewprawionego użytkownika będzie łatwiejsza do realizacji.

Dodatkowa funkcjonalność

W wielu modelach drukarek znajdziemy dodatkowe funkcje ułatwiające użytkowanie min. moduł WiFi, podajnik papieru, lub funkcję automatycznego druku dwustronnego. Jeżeli zależy nam na możliwości skanowania plików, zamiast kupować oddzielne urządzenie warto zwrócić uwagę, czy drukarka jest wyposażona w funkcję skanera.

1 Komentarz

  1. DOBRA drukarka atramentowa daje wydruki bez porównania lepsze niż laserowa (mowa o zdjęciach). Są przy tym trwalsze (tusze pigmentowe – odporne na wodę i UV). Tylko, oczywiście, trzeba zapłacić za drukarkę przynajmniej 4000 zł. Do wydruku dokumentów – jedyne kryterium to cena najtańszych kartridży, różnicy w jakości nie ma.

Napisz komentarz