Komputer stacjonarny dla gracza – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Nowoczesne gry stawiają bardzo duże wymagania techniczne przed sprzętem komputerowym. Chęć nadążenia za trendami w rozwoju wirtualnej rozrywki wymaga nierzadko wymiany podzespołów czy nawet kupna nowego komputera. Zobacz, na co zwrócić uwagę, wybierając sprzęt stacjonarny dla miłośnika gier komputerowych.

komputer

Wady i zalety komputera stacjonarnego

Zastanawiając się nad wyborem komputera przeznaczonego dla gracza, warto rozważyć, czy bardziej przydatny będzie sprzęt stacjonarny, czy też może przenośny. Na tym etapie zwróćmy uwagę na to, że zaawansowany technologicznie notebook dedykowany do gier będzie zdecydowanie droższy niż komputer stacjonarny o podobnych parametrach. Ponadto, rozbudowa urządzenia nieprzenośnego jest zdecydowanie prostsza, co umożliwia w dalszej perspektywie tworzenie bardzo zaawansowanych i wysoce wydajnych maszyn.

Karta graficzna i procesor to podstawa

Kolejnym krokiem przy wyborze komputera stacjonarnego dla gracza jest zapoznanie się z ofertą pod względem karty graficznej – bez tego elementu niemożliwe byłoby uruchomienie jakiejkolwiek gry. Co więcej, współczesne programy rozrywkowe o rozbudowanej grafice wymagają kart o najwyższych parametrach. To one napędzają rozwój tej dziedziny technologii informatycznej. W przypadku zestawów do gry konieczne jest zastąpienie tradycyjnej zintegrowanej karty graficznej odpowiednio dobranym układem zewnętrznym. Największą popularnością cieszą się obecnie karty nVidia. Dzięki tabelom wydajności możemy zapoznać się z działaniem wybranego przez nas układu w różnego rodzaju grach. Wybierając kartę, warto zwrócić uwagę na możliwość podłączenia kilku monitorów, co zapewni wytrawnemu graczowi niezwykle realistyczne wrażenia. Należy sprawdzić, ile jakich wyjść ma karta, co pozwoli na dopasowanie odpowiednich złączy. Decydując się na zastosowanie kilku układów graficznych, warto upewnić się, że będą one dobrze współpracowały – powinny one obsługiwać technologię CrossFire lub SLI. Kolejnym istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę kupując komputer do gier, jest procesor. Słaby procesor w połączeniu z dobrej jakości kartą graficzną spowodowałby niewykorzystanie pełnych możliwości urządzenia. Dlatego też procesor musi odpowiadać wybranej przez nas karcie graficznej.

Co jeszcze?

Jest jeszcze kilka elementów wymagających rozważenia. Płyta główna powinna posiadać kontroler SATA III o przepustowości 6 GB/s, zwłaszcza w przypadku zastosowania kilku dysków. Wskazana jest obecność co najmniej 10 portów USB. Duże obciążenie, jakim są gry komputerowe, wymaga odpowiedniego chłodzenia aktywnego; wiatraki muszą być umieszczone nie tylko we wnętrzu obudowy, ale też bezpośrednio przy procesorze i kartach graficznych. Komputer do gry powinien być wyposażony w dysk talerzowy o odpowiednio dużej pojemności, pozwalającej na przechowywanie gier i innych danych, oraz w niewielki dysk SSD, zapewniający szybki start. Optymalna pamięć RAM to 16 GB.

Komputery dla gracza powinny cechować się najlepszej jakości kartami graficznymi i wysoką wydajnością procesora. Warto zainwestować w model, który bez problemu rozbudujemy wraz z postępem technologii.

Źródło: Notka Pr,

Napisz komentarz