Team Viewer – przeglądanie zwartości komputera za pomocą urządzenia z Androidem

Team Viewer to popularny program za pomocą którego możemy zdalnie połączyć się z innym komputerem. Co właściwie oznacza zdalne połączenie? Najprostszym wytłumaczeniem będzie stwierdzenie, że dzięki niemu możemy przeglądać i zmieniać ustawienia jednego komputera za pomocą drugiego. Dzisiaj natomiast skupimy się na nieco innym zastosowaniu tego programu a mianowicie zaprezentuję możliwość obsługi komputera za pomocą urządzenia z systemem Android.

andwinshort

Przygotowanie

W celu skorzystania ze zdalnego połączenia musimy wykonać kilka czynności. Pierwszą z nich jest włączenie w naszym systemie możliwości zdalnego połączenia. Przechodzimy do Właściwości systemu > Ustawienia zdalne i w zakładce Zdalny wybieramy „Zezwalaj na połączenia Pomocy zdalnej z tym komputerem” a następnie „Zezwalaj na połączenie zdalne z tym komputerem”  i zatwierdzamy przyciskiem Zastosuj.

tm3

Pobieramy program Team Viewer ze strony producenta na nasz komputer, a na urządzeniu z systemem Android instalujemy aplikację TeamViewer do zdalnej pomocy.

tm1

Pulpit zdalny

Uruchamiamy program Team Viewer na komputerze. W otwartym oknie zostanie wyświetlony sześciocyfrowy numer ID i  czterocyfrowe Hasło, które umożliwią nam połączenie z komputerem.

tm4

Uruchamiamy wcześniej pobraną aplikację na naszym telefonie lub tablecie. Przechodzimy do zakładki Połącz. Wpisujemy nasz identyfikator i klikamy przycisk Zdalne sterownie, operację potwierdzamy hasłem.

Screenshot_2015-05-02-20-31-07-341

Gotowe. Na ekranie urządzenia z Androidem zostaje wyświetlony pulpit z naszego komputera. Tymczasem w komputerze ekran nie wygasza się, zostaje zmniejszona rozdzielczość i ustawiony domyślnie czarny ekran zamiast tapety. Teraz mamy pełną kontrolę nad komputerem z poziomu telefonu lub tabletu. Szczególnie wygodny jest tryb dotykowy, który pozwala sterować wszystkimi funkcjami tak jakbyśmy podłączyli do komputera ekran dotykowy. Opóźnienie pomiędzy obrazem wyświetlanym w komputerze, a mobilnym urządzeniu jest bardzo niewielkie i zależne od szybkości łącza internetowego. Również dźwięk jest przesyłany i odtwarzany w dobrej jakości na naszym przenośnym sprzęcie. Należy dodać, że po połączeniu ze sobą urządzeń nie tracimy kontroli nad komputerem, mysz i klawiatura działają normalnie i wtedy drugie urządzenie może spełniać rolę dodatkowego ekranu.

Screenshot_2015-05-02-20-47-45-537

Zdalne przeglądanie pików

Inną ciekawą funkcjonalnością tego programu jest możliwość przeglądania plików znajdujących się na komputerze oraz bezpośrednim obustronnym  przesyłaniem pików z urządzenia z Androidem na komputer i odwrotnie. W tym celu z aplikacji wybieramy zakładkę Pliki i dokonujemy ponownej autoryzacji ID i Hasła. Teraz możemy przełączać się pomiędzy plikami zdalnymi a plikami znajdującymi się na urządzeniu mobilnym. Wystarczy zaznaczyć wybrane pozycje i poprzez naciśniecie przycisku przejścia pomiędzy urządzeniami łatwo skopiujemy pliki.

tm7

Podsumowanie

Team Viewer to ciekawy program rozbudowujący nasz sprzęt o dodatkowe funkcje. Dzięki pulpitowi zdalnemu i obsłudze dotykowej systemu możemy choćby przez chwilę zamienić nasz tablet z Androidem na urządzenie pracujące na pełnoprawnym Windowsem. Aplikacja jest również dostępna na urządzenia z systemem Windows Phone 8 i iOS a ich funkcjonalność jest zbliżona do aplikacji na system Android.

Tagi:, , ,

Napisz komentarz