Opis kluczy rejestru Windows. Czym jest rejestr systemu Windows ?

Do czego służy rejestr systemu Windows ?

Wielu początkujących użytkowników Windows, nie zdaje sobie sprawy z tego do czego służy rejestr systemu Windows i jakich modyfikacji można w nim dokonać. W tym poradniku dowiesz się między innymi czym jest rejestr systemu Windows, oraz do czego służą poszczególne klucze rejestru, ale także jak wykonać kopię zapasową rejestru.

flickr, DafneCholet

 Co to jest rejestr systemu Windows ?

Rejestr systemu Windows, to miejsce w którym przechowywane są ustawienia konfiguracyjne systemu – informacje o profilach systemowych, zainstalowanych aplikacjach, właściwościach folderów, oraz innych obiektów. Tutaj zapisane są informacje między innymi o tym jakie okna mają być dostępne dla użytkownika, jak mają wyglądać, oraz inne informacje o systemie i sprzęcie komputerowym.

Rejestr zbudowany jest z gałęzi, kluczy, oraz podkluczy – które mogą się różnić w zależności od posiadanego systemu operacyjnego, ilości zainstalowanych aplikacji, dokonanych zmian itp…

Jak uruchomić rejestr systemu Windows ?

Uruchomienie rejestru jest stosunkowo proste, wystarczy uruchomić menu start -> uruchom i wpisać polecenie: regedit

Po chwili zobaczymy okno jak powyżej, w którym będzie dostępnych kilka podstawowych gałęzi np. HKEY_CLASSES_ROOT itp… jeżeli chcemy je rozwinąć wystarczy kliknąć znaczek plus. W tym miejscu, postaram się krótko zdefiniować co przechowują konkretne gałęzie rejestru Windows:

  • HKEY_CLASSES_ROOT – znajdują się tutaj powiązania z Eksploratorem Windows np. jaki program uruchomić dla danego rozszerzenie.
  • HKEY_CURRENT_USER – informacje o zalogowanym obecnie użytkowniku, a więc między innymi ustawienia pulpitu, dostępne opcje w panelu sterowania, kolorystyka, czy ustawienia ekranu.
  • HKEY_LOCAL_MACHINE – informacje dotyczące konfiguracji komputera (obejmuje wszystkich użytkowników).
  • HKEY_USERS – miejsce w którym przechowywane są profile użytkowników systemu Windows.
  • HKEY_CURRENT_CONFIG – informacje o sprzęcie.

Zazwyczaj zmiany dokonywane są w kluczach HKEY_CURRENT_USER, oraz HKEY_LOCAL_MACHINE.

Jak wykonać kopię zapasową rejestru Windows ?

Kopia zapasowa rejestru to bardzo ważna rzecz, którą powinniśmy wykonywać gdy będziemy chcieli dokonać jego modyfikacji. Dzięki kopii zapasowej, możliwe będzie przywrócenie ustawień rejestru.

Aby wykonać kopię zapasową rejestru – najpierw musimy się do niego dostać (co już opisałem powyżej), następnie wybieramy menu Plik -> Eksportuj, po czym wybieramy lokalizację do zapisania kopii zapasowej. Możemy wykonywać kopię zapasową całego rejestru, a nawet poszczególnych kluczy.

W celu przywrócenia kopii zapasowej, wybieramy analogicznie menu Plik -> Importuj podając miejsce, w którym zapisaliśmy kopię rejestru.

14 komentarzy

  1. Kamil pisze:

    Ja przestałem bawić się rejestrem kiedy pewnego razu go zmodyfikowałem i później moja winda zaczęła się krzaczyć skończyło się to reinstalacją systemu.

  2. przemo pisze:

    Masz rację, w rejestrze można sporo namieszać – dlatego wykonuje się jego kopię zapasową i/lub punkty przywracania systemu 🙂

  3. Janusz pisze:

    Mam zainstalowany program Open Office mam problem bo przy próbie otworzenia pliku z rozszerzeniem .odt komputer nie potrafi powiązać go z programem OO i myślę że problem tkwi w rejestrze, w który kluczu szukać zainstalowanych aplikacji. Szukam ni nic.

  4. Rafał"sfexmart"Pacenko pisze:

    Что вверх, ребята

  5. Mati pisze:

    miło poznać Mateusz jestem

  6. Brygada RR pisze:

    ECH ZYCIE W BITACH I REJESTRZE

  7. Brygada RR pisze:

    MAM NA SPRZEDAŻ BMW PROSZĘ O KONTAKT
    NUMER:997

  8. Zbyszek pisze:

    Tak bedzie

  9. Grmko pisze:

    Proszę zrobić liste

Napisz komentarz