Ograniczenia czasowe na komputerze. Jak założyć ograniczenie czasowe na komputer ?

Jeżeli posiadasz dzieci, które zbyt dużo czasu spędzają na komputerze to możesz wprowadzić pewne limity, które uniemożliwią im spędzanie czasu przed komputerem dłużej, niż wyznaczony przez Ciebie czas. Sprawdź w jaki sposób założyć ograniczenia czasowe na komputerze – określ kto i kiedy będzie mógł korzystać z komputera.

kontrola

flickr, North Charleston

Zakładamy ograniczenia czasowe na korzystanie z komputera

Jeżeli chcemy, aby z naszego komputera mogli korzystać pozostali użytkownicy wyłącznie w określone dni, oraz godziny w prosty sposób możemy włączyć limity czasowe na komputerze.  Tego typu ograniczenia są szczególnie przydatne gdy posiadamy dzieci, które z chęcią przesiedziałyby cały dzień przed komputerem. Poniżej przedstawiam krótki poradnik w jaki sposób ograniczyć możliwość korzystania z komputera.

Na początku przedstawiam sposób założenia ograniczeń na komputerze z poziomu konsoli systemowej Windows – wchodzimy w menu start i wpisujemy polecenie cmd. Polecenie, które należy wpisać, aby założyć blokadę czasową na możliwość korzystania z komputera wygląda następująco:

net user nazwa_uzytkownika /times: Pn-Nd,10:00AM-15:00PM
Przykładowo jeżeli chcemy założyć ograniczenie czasowe na koncie Adam, tak aby miał dostęp do komputera od Poniedziałku do Niedzieli w godzinach 10 – 15, to należałoby wpisać polecenie:
net user Adam/times: PN-ND,10:00AM-15:00PM

ograniczenia czasowe

Możemy również określić możliwość korzystania z komputera dla poszczególnych dni – wtedy przykładowe polecenie wyglądałoby tak:

net user Adam/times: Pn-Wt,10:00AM-15:00PM;Sr-Pt,12:00AM-18:00PM;So,09:00AM-18:00PM;Nd,08:00AM-20:00PM

 

Należy zwrócić uwagę, że poszczególne dni tygodnia rozdzielamy średnikami. Jeżeli stwierdzimy, że chcemy zlikwidować ograniczenia czasowe na koncie użytkownika, wtedy korzystamy z polecenia:

net user Adam /times:ALL

Uwaga ! Sposób opisany powyżej działa wyłącznie, gdy mamy uprawnienia administratora.

Ograniczenia czasowe z poziomu Panelu Sterowania – kontrola rodzicielska

W systemie Windows Vista, oraz Windows 7 zostały zaszyte mechanizmy, które w prosty sposób pozwalają założyć limity czasowe na komputerze (nie trzeba korzystać z konsoli systemowej).  Wystarczy że przejdziemy do Panelu Sterowania -> Konta użytkowników i Filtr rodzinny, a następnie Kontrola rodzicielska. Będziemy musieli teraz wybrać użytkownika, dla którego chcemy określić limity czasowe – gdy to zrobimy klikamy odnośnik Limity Czasowe:

kontrola rodzicielska w windows

Teraz określamy, w które dni i o jakich godzinach użytkownik będzie mógł korzystać z komputera – niebieskie pola oznaczają, że w danym dniu i godzinie użytkownik nie będzie miał prawa korzystać z komputera:

kontrola rodzicielska w windows

Po wszystkim klikamy OK i upewniamy się, że kontrola rodzicielska dla tego konta jest włączona.

1 Komentarz

  1. Jasiu napisał(a):

    zwalone są te opisy, gówno się nadają zadanie wykonano pomyślnie a po sprawdzeniu brak dostępu zupełnego

Napisz komentarz