Naprawa indeksowania plików w Windowsie

W Windowsie jest wbudowany mechanizm wyszukiwania. Od czasów Visty został mocno poprawiony i na rynku obecnie nie istnieje żadna rozsądna alternatywa dla programu tego typu. Wyszukiwarka, by szybciej wyświetlać wyniki, indeksuje je. Oznacza to, że poszczególne dane o pliku są zapisywane do bazy danych, która potem jest o kilkaset razy szybciej przeszukiwana, niż pliki na dysku. Czasem jednak indeksowanie nie działa tak, jak powinno. Ale na szczęście istnieje sposób na naprawę tego narzędzia. Zobaczmy jak to zrobić.

  1. Aby wejść w opcje indeksowania, naciskamy „Start” i wpisujemy „Opcje indeksowania”. Wynik zatwierdzamy klawiszem „Enter”.

1

  1. W nowym oknie wciskamy na przycisk „Zaawansowane”.

2

  1. Przechodzimy na zakładkę „Typy plików”. Wyświetli nam się lista rozszerzeń plików. Odznaczamy te, które chcemy wyłączyć z mechanizmu indeksowania. Jeśli chcemy dodać jakiś typ pliku, zaznaczamy jego rekord. Możemy też dodać własne rozszerzenia, jeśli nie możemy znaleźć jakiegoś na liście.

3

  1. Przechodzimy na zakładkę „Ustawienia indeksowania”. Wybieramy opcję „Odbuduj” by odbudować indeks.

4

  1. W oknie konfiguracyjnym możemy też dodać lub usunąć foldery, które mają być indeksowane. Wystarczy kliknąć na przycisk „Modyfikuj”.

5

Po tych operacjach wyszukiwanie w Windowsie powinno działać lepiej i szybciej. Komputer indeksuje pliki tylko wtedy, gdy go nie używamy. Dlatego też możemy pozostawić komputer włączony, by wykonał swoją robotę.

Napisz komentarz