Jak usunąć okno wyboru systemu operacyjnego podczas startu komputera ?

W tym artykule dowiesz się w jaki sposób usunąć niepotrzebne wpisy dotyczące rozruchu systemu operacyjnego Windows. Jeżeli zainstalowałeś na komputerze dodatkowy system operacyjny to prawdopodobnie podczas startu masz możliwość wyboru, z którego systemu chcesz uruchomić komputer. Czasami, gdy usuniemy dodatkowy system operacyjny z komputera to pozostają nieaktualne wpisy bootloader. Zobacz jak pozbyć się menu rozruchowego systemu operacyjnego i usunąć zbędne wpisy z listy rozruchowej bootloader.

okno wyboru systemu

flickr, bfishadow

Jak wyłączyć okno wyboru systemu operacyjnego – metoda pierwsza:

Jeżeli zazwyczaj uruchamiamy komputer za pomocą wybranego systemu operacyjnego, to możemy uczynić go domyślnym systemem i wyłączyć okno wyboru systemu operacyjnego podczas startu komputera. Tę operacje zawsze będziemy mogli odwrócić, a powoduje ona jedynie to, że zmienimy czas wyświetlania listy systemów operacyjnych. W tym celu klikamy PPM na ikonie Mój Komputer i wybieramy opcję Właściwości -> Zaawansowane ustawienia systemu -> i klikamy przycisk Ustawienia przy zakładce „Uruchamianie i odzyskiwanie” (Zaawansowane).

okno wyboru systemu operacyjnego

 

Należy tutaj zmienić opcję czas wyświetlania systemów operacyjnych z domyślnych 30 sekund na 0 sekund. W ten sposób wyłączymy okno wyboru systemu operacyjnego – będzie się włączał ten system, który jest wybrany jako domyślny system operacyjny.

Usunięcie bootloadera – metoda numer dwa:

Aby całkowicie wyczyścić wpisy w bootloader’ze należy uruchomić konsolę odzyskiwania systemu. Wkładamy płytę instalacyjną z Windowsa do napędu i z niej uruchamiamy komputer (należy mieć ustawione prawidłowe bootowanie z napędu DVD). Wybieramy opcję naprawy systemu operacyjnego (w Windows XP jest to klawisz „R”), następnie podajemy instalację systemu Windows, którą chcemy naprawić i wpisujemy hasło administratora. W konsoli wpisujemy polecenie:

  • fixboot
  • fixmbr
  • exit

Usunięcie bootloadera za pomocą EasyBCD:

Posłużymy się niewielkim programem o nazwie EasyBCD dostępnym do pobrania na stronie: http://www.dobreprogramy.pl/EasyBCD,Program,Windows,12231.html, który umożliwia zarządzanie rozruchem systemu Windows.

1 Komentarz

  1. on111 pisze:

    chuj do dupy to nie to nie znasz się to nie produkuj .

Napisz komentarz