Jak uruchomić komputer w trybie awaryjnym. Jak włączyć tryb awaryjny systemu Windows ?

Uruchamianie komputera w trybie awaryjnym, czyli jak naprawić Windows.

Jeżeli system został zainfekowany przez wirusa, albo komputer nie chce się uruchomić należy włączyć tryb awaryjny. Przy pomocy trybu awaryjnego systemu Windows rozwiążemy szereg problemów. Zobacz jak włączyć tryb awaryjny zarówno podczas uruchamiania systemu, oraz z poziomu Windowsa.

Tryb awaryjny przeznaczony jest do rozwiązywania problemów z systemem. Instalacja nowych sterowników, lub oprogramowania, infekcja wirusowa może doprowadzić do niestabilnego działania komputera – do eliminowania tych problemów powstał tryb awaryjny.

Źródło: http://support.kaspersky.com

W trybie awaryjnym ładowany jest podstawowy zestaw sterowników urządzeń. Nie są włączane dodatkowe programy, czy usługi które domyślnie startują razem z systemem. Dzięki temu możemy sprawdzić czy błędne zachowanie systemu jest spowodowane na przykład przez zainstalowane programy.

To właśnie w trybie awaryjnym powinniśmy usuwać wirusy ponieważ część usług jest w tym czasie nieaktywna.

Przejdźmy jednak do sedna sprawy, czyli jak uruchomić system w trybie awaryjnym.

Pierwszą metodą jest uruchomienie trybu awaryjnego podczas startu systemu – wystarczy naciskać przez krótki czas klawisz F8 (przed wyświetleniem logo Windowsa). Pojawi się okno Zaawansowanych opcji rozruchu, w którym możemy wybrać pozycję „Tryb awaryjny”, lub „Tryb awaryjny z obsługą sieci” (w sytuacji, gdy chcemy mieć dostęp do internetu).

Z drugiej możliwości uruchomienia trybu awaryjnego możemy skorzystać w sytuacji, gdy Windows się uruchamia. W tym celu należy wybrać menu start, następnie uruchom i wpisać polecenie: msconfig

W oknie konfiguracji systemu, przechodzimy do zakładki „Rozruch” i w opcjach rozruchu zaznaczamy pozycję „bezpieczny rozruch”:

Możemy tutaj ustawić pozycję minimalny, aby załadować tylko niezbędne sterowniki, lub sieć w sytuacji gdy chcemy mieć dostęp do internetu.

Kliknięcie przycisku ok i ponowne uruchomienie komputera spowoduje przejście systemu w tryb awaryjny. Korzystając z tego sposobu system za każdym razem będzie przechodził w tryb awaryjny, dlatego po wykonaniu czynności powinniśmy raz jeszcze udać się do okna konfiguracji systemu i odznaczyć pozycję bezpieczny rozruch.

Tagi:, , , ,

1 Komentarz

 1. Chet pisze:

  Pamiętajcie, że nie idąc na wybory glosujecie na PO.
  Młodzi (i starzy też) zbierzmy sie i głosujmy, pamiętajcie haslo wyborów
  2015 to:
  Pokaż d–pę PO-PiS-owi oddaj głos swój Kukizowi – nie wybierajcie mniejszego zła, bo nic sie nie zmieni w Polsce, wybierzcie człowieka z poza układu, ideowca.
  Kopiujcie to i wklejajcie gdzie się da, pomóżmy KUKIZOWI wygrać!

Napisz komentarz