Jak udostępnić internet na dwa komputery za pomocą kabla ? Łączymy dwa komputery w sieć.

Jak rozdzielić internet na dwa komputery za pomocą połączenia kablowego ? Połączenie dwóch komputerów w sieć.

Jeżeli masz w domu dwa komputery nic nie stoi na przeszkodzie, aby oba miały dostęp do internetu. Zobacz w jaki sposób połączyć dwa komputery w sieć i drogą kablową podzielić internet.

Zamiast wykorzystywać drogie urządzenia sieciowe na przykład router, wykorzystamy dodatkową kartę sieciową zainstalowaną w komputerze. Cena dobrego routera to koszt zaczynający się w okolicach około 150 złotych, natomiast zakup karty sieciowej jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem.

flickr.com, Creative Tools

Zaletą tego rozwiązania są niskie koszty zakupu dodatkowych urządzeń, oraz stabilność i szybkość działania. Dzięki wykorzystaniu połączenia kablowego do rozdzielenia łącza internetowego, nie będziemy mieli problemu ze słabym zasięgiem, czy zrywaniem połączenia. Wysyłając duże pliki, możemy liczyć na prędkość transmisji, której próżno szukać w routerach wykorzystujących technologię b,g. Minusem jest fakt, że połączenie kablowe ma ograniczony „fizyczny” zasięg, dodatkowo kable trzeba jakoś poprowadzić po mieszkaniu. Rozwiązanie to jest jednak opłacalne, gdy odległości pomiędzy komputerami są niewielkie.

Należy tutaj także zwrócić uwagę na to, że jeden komputer będzie udostępniał internet drugiemu – stąd, aby na drugim komputerze była łączność z internetem pierwszy musi być włączony.

Co należy posiadać, aby rozdzielić internet na dwa komputery ?

W celu rozdzielenia łącza internetowego na dwa komputery, wykorzystując drogę kablową, należy zaopatrzyć się w :

  • Kabel krosowany (ethernet), cena około 10 złotych za 5 metrów
  • Karta sieciowa, cena około 20 złotych

Komputery muszą być fizycznie połączone, dlatego konieczny jest zakup odpowiedniego kabla (należy zwrócić uwagę na napis „krosowany” ang. cross-over). Dodatkowo komputer, który będzie udostępniał łącze internetowe musi być wyposażony w dwie karty sieciowe – domyślnie montowana jest w komputerach jedna karta sieciowa.

flickr.com, kaeru.my

Konfiguracja połączenia sieciowego:

Na początku trzeba zadbać o to, aby każdy komputer miał inną nazwę. Informacje te, możemy znaleźć klikając prawym klawiszem myszki na ikonę Mój Komputer i wybierając z menu kontekstowego polecenie Właściwości. W zakładce „Nazwa komputera” odczytamy stosowne informacje.  Dodatkowo w tej samej zakładce należy ustawić tę samą grupę roboczą dla obu komputerów.

Kliknięcie przycisku „Zmień…” umożliwi nam zmianę zarówno pełnej nazwy komputera, oraz grupy roboczej.

Dodatkowo konto użytkownika, powinno mieć inną nazwę, od nazwy komputera. Informację o kontach użytkownika znajdziemy przechodząc odpowiednio do menu Start, następnie Ustawienia -> Panel Sterowania i Konta Użytkowników.

Ostatnim wymogiem jest instalacja tych samych protokołów sieciowych na obu urządzeniach. W tym celu przechodzimy do menu Start -> Ustawienia i otwieramy Panel Sterowania. Odnajdujemy ikonę Połączeń sieciowych i przeglądamy dostępną listę:

Klikamy prawym klawiszem myszki na danym połączeniu lokalnym i wybieramy pozycję Właściwości. W oknie właściwości połączenia lokalnego zarówno pierwszego, oraz drugiego komputera powinniśmy posiadać zainstalowane te same składniki:

Przechodzimy teraz do właściwości drugiej karty sieciowej, którą zainstalowaliśmy w komputerze (połączenie lokalne 2 – nieaktywne).  Na liście składników połączenia lokalnego, znajdujemy pozycję Protokół internetowy TCP/IP i naciskamy przycisk Właściwości. Przechodzimy do ustawień Zaawansowanych protokołu TCP/IP (klikamy przycisk „Zaawansowane”), a następnie do zakładki WINS i zaznaczamy opcję „Włącz system NetBIOS przez TCP/IP”.

Konfiguracja połączenia sieciowego na komputerze z internetem

Teraz należy skonfigurować adresy IP, bramę i maskę obu urządzeń. Na początku rozpoczniemy od komputera na którym zainstalowaliśmy dodatkową kartę sieciową – czyli tego, który jest bezpośrednio połączony do internetu.

Klikamy prawym klawiszem myszki na aktywnym połączeniu lokalnym (start -> ustawienia -> panel sterowania -> połączenia sieciowe) wybierając pozycję właściwości.

Przechodzimy do zakładki Zaawansowane i ustawiamy obie opcje na włączone tzn. „zezwalaj innym użytkownikom sieci na łączenie się poprzez połączenie internetowe tego komputera” i klikamy przycisk „ok”.

Teraz przechodzimy do drugiej karty sieciowej (nieaktywnej) na tym samym komputerze. Również otwieramy panel właściwości połączenia sieciowego i przechodzimy do właściwości składnika Protokół internetowy TCP/IP:

Jako adres IP, należy wpisać na przykład 192.168.0.1 (lub inną końcówkę np. 192.168.0.x). Pole maska podsieci zostanie automatycznie wypełnione, jako 255.255.255.0, natomiast bramę domyślną pozostawiamy pustą.

W polu poniżej, możemy zaznaczyć „uzyskaj adres serwera DNS automatycznie”, lub ręcznie wpisać adres IP pierwszej karty sieciowej w polu „preferowany serwer DNS”.

Konfiguracja połączenia sieciowego na laptopie (drugim komputerze)

Teraz przechodzimy do komputera, któremu chcemy udostępnić połączenie sieciowe i również otwieramy właściwości połączenia lokalnego i składnika Protokół internetowy TCP/IP. Tutaj możemy ustawić uzyskaj adres IP automatycznie, tak samo jak serwery DNS.

W przypadku, gdyby występowały problemy z łącznością, możemy „sztywno” ustawić adres IP na przykład jako: 192.168.0.2 i maskę 255.255.255.0, a jako bramę domyślna podajemy adres IP, który wpisaliśmy w karcie sieciowej pierwszego komputera (na przykład: 192.168.0.1).

Tagi:

2 komentarze

  1. k@taryniarz pisze:

    Jak dla mnie super.Treściwie, rzetelnie, łopatologicznie.

  2. przemo pisze:

    Zachęcam również do przejrzenia innych poradników, dostępnych na portalu 😉

Napisz komentarz