Jak sprawdzić co blokuje możliwość usunięcia pliku. Nie można usunąć pliku z odmową dostępu – rozwiązanie !

Na wielu forach internetowych można spotkać się z pytaniem o to jak poradzić sobie w sytuacji, gdy wyświetla nam się komunikat „nie można usunąć pliku odmowa dostępu”, lub „Nie można ukończyć aplikacji, ponieważ plik jest otwarty w programie„. W tym poradniku chciałbym pokazać rozwiązanie jak usunąć powiązane procesy z plikiem, oraz skasować plik z odmową dostępu. Bardzo często zdarza się, że dany plik jest zablokowany przed usunięciem, ponieważ korzysta z niego jakiś proces w systemie – teraz dowiesz się jak zlokalizować program, który nadal używa danego pliku i skasować plik z odmową dostępu.
blokowanie plików
flickr, Jes
Dlaczego występuje problem odmowy dostępu, podczas usuwania pliku :
Jeżeli podczas usuwania danego pliku, lub folderu zauważyłeś komunikat o następującej treści „odmowa dostępu, sprawdź czy plik nie jest używany albo chroniony przed zapisem” – oznacza to, że plik jest aktualnie powiązany z jakimś procesem działającym w systemie i nie może zostać w tej chwili usunięty. Takie zabezpieczenie ma nas chronić przed utratą ważnych danych – wyobraźmy sobie sytuację, w której edytujemy jakiś tekst, a jednocześnie chcielibyśmy go (być może nieświadomie) usunąć z komputera. Najpierw musielibyśmy dokończyć edycję pliku (zapisać go) a dopiero później możemy wykonywać na nim dodatkowe operacje np. usunięcie, lub przeniesienie.
Jak sprawdzić co blokuje plik przed usunięciem:
Przechodząc do sedna sprawy, aby usunąć plik, którego nie da się usunąć (z odmową dostępu) możemy zrobić dwie rzeczy. Pierwszą (prostszą) jest ponowne uruchomienie komputera i liczenie na to, że program, który z niego korzystał zwolni zasoby (chociaż nie do końca tak musi być). Drugą, która polega na zlokalizowaniu procesu, który wykorzystuje plik, który chcemy usunąć.
Skorzystamy z darmowego programu o nazwie Process Explorer, który nie wymaga instalacji – wystarczy zaakceptować licencję i go uruchomić.
process explorer
Gdy uruchomimy program Process Explorer, będziemy mogli podejrzeć wszystkie procesy uruchomione w naszym komputerze, oraz to w jaki sposób wpływają one np. na wykorzystanie procesora.
No ale nadal nie wiesz co zrobić z plikiem, którego nie da się usunąć – jak zlokalizować proces, który jest powiązany z danym plikiem i uniemożliwia nam jego usunięcie. Z menu programu Process Explorer, należy wybrać opcję: Find -> Find Handle or DLL
process explorer
Będziemy musieli wpisać teraz nazwę pliku, który chcemy usunąć, lub dowiedzieć się przez jaki proces jest on blokowany – czyli inaczej mówiąc co powstrzymuje nas przed usunięciem dane pliku.
Dla przykładu posłużymy się przeglądarką Firefox i wpiszemy „firefox.exe”, aby dowiedzieć się czegoś więcej o procesach powiązanych z tą aplikacją:
process explorer usuwanie pliku
Chcąc usunąć dany proces – należy kliknąć na niego dwa razy myszką, a po chwili zostaniemy przeniesieni do okna, w którym będziemy mogli „zabić dany proces”:
kill process
Po wybraniu opcji Kill Process (klawisz Delete) , usuniemy proces powiązany z danym plikiem, lub aplikacją. W momencie, gdy usuniemy (a raczej wymusimy zamknięcie) wszystkich procesów powiązanych z danym plikiem będziemy mogli go bez problemu usunąć z systemu.
Program o którym wspomniałem w tym artykule niewątpliwie przyda się do usuwania złośliwego oprogramowania na naszym komputerze, które bardzo często nie chce się usunąć w sposób „naturalny” i trzeba trochę pokombinować, aby się go pozbyć.

7 komentarzy

 1. gość pisze:

  Witam można także użyć programu Unlocker.
  Dlaczego w dziale O NAS nie ma nic o autorze tak pomocnych i mądrych artykułów? 🙂

  • przemo pisze:

   O programie Unlocker już pisałem na tym portalu – wystarczy poszukać. Chciałem pokazać trochę bardziej rozbudowaną alternatywę – Unlocker nie pokaże Ci jakie procesy blokują dany plik i są z nim powiązane.

   A jeżeli chodzi o autora to jakoś tak wyszło – nie lubię rozgłosu 🙂

 2. iFeniks pisze:

  THX 🙂 dobry poradnik, lecz nie przydał się zbytnio :/ U mnie wystarczyło otworzyć plik za pomocą winRAR’a i usunąć zawartość, a potem sam plik. Polecam moje rozwiązanie dla maniaków softonic 😀

 3. julia pisze:

  u mnie pomógł restart komputera, dzięki !

 4. Krzysztof pisze:

  Jestem w programe Process Explorer, próbuję zabić pewien proces, lecz pojawia się okienko „odmowa dostępu”. Co zrobić w takiej sytuacji?

 5. Mizantrop pisze:

  Tylko powiedzcie mi dlaczego placac tak horrendalna cene za windowsmusimy sie meczyc aby cokolwiek zrobic to jest bubel i nie powinno sie kupowac zadnej licencji dopuki program nie bedzie pelnowartosciowy bez wpisow w licencje ze moze uszkodzic pliki itp.

 6. Antoni pisze:

  Nie dziala dbk64.sys

Napisz komentarz