Jak sprawdzić adres MAC karty sieciowej ? Jak odczytać fizyczny adres MAC karty sieciowej ?

Odczytaj fizyczny adres MAC karty sieciowej

Jeżeli w twojej sieci włączone jest filtrowanie adresów MAC kart sieciowych – znajomość fizycznego adresu karty sieciowej na pewno się przyda. Znając adres MAC karty sieciowej będziesz mógł ominąć zabezpieczenie i przypisać adres MAC do innej karty sieciowej, która uzyska dostęp do internetu. Przeczytaj w jaki sposób sprawdzić jaki adres MAC posiada twoja karta sieciowa ?

Wchodzimy w start -> uruchom i wpisujemy polecenie cmd, aby przejść do konsoli systemowej Windows:

W oknie konsoli wpisujemy polecenie ipconfig /all, aby zobaczyć wszystkie szczegóły połączeń sieciowych w naszym komputerze:

W polu adres fizyczny, znajduje się informacja o posiadanym adresie MAC który został przypisany do danej karty sieciowej. Jest to unikalny identyfikator, podobnie jak numer PESE, składający się z 48 bitów (oznaczenie producenta, unikalny identyfikator). Znając adres MAC karty sieciowej, która ma dostęp do połączenia internetowego może się przydać w sytuacji, gdy zamierzamy wymienić komputer razem z kartą sieciową, lub po prostu spaliła nam się poprzednia karta sieciowa. W ten sposób o zmianie nie będziemy musieli informować administratora – wystarczy prosta sztuczka polegająca na klonowaniu adresu MAC karty sieciowej.

Tagi:,

1 Komentarz

  1. Marek napisał(a):

    Dziekuje za porade (jasna i zrozumiała) Jako bardzo „starszy” uzytkownik nie ogarniam tego do końca i bez waszej pomocy musiałbym czekac do poniedziałku aż ktoś młodszy uruchomi mi to pudło. A tak to może uzyskam sam „dostęp do włazu” (cyt. z Lao Che) 🙂 Pozdrawiam Marek

Napisz komentarz