Jak przetestować Windows 10 Technical Preview na maszynie wirtualnej

Microsoft przed oficjalna premierą swojego najnowszego systemu udostępnił możliwość przetestowania Windows 10 przez wszystkich chętnych maniaków komputerowych. Przyjrzyjmy się jak w krótkim czasie i w łatwy sposób przejść do testowania Windows 10.

Krok 1

Udajemy się pod adres, pod którym Microsoft udostępnił obrazy systemu Windows 10 Technical Preview. Wybieramy język polski i wersję systemu. Wersja x64 waży 3.87GB, a wersja x86 2.97 GB. Do warunków testowych wystarczy pobranie 32 bitowego obrazu systemu. 

w.10.2

Krok 2

Pobieramy program do wirtualizacji maszyn i systemów operacyjnych. Polecanym przez mnie programem, na którym zostaną przedstawione kolejne kroki jest VMware Player. Dokonujemy instalacji wybranego przez nas programu.

w.10.3

Krok 3

a) Przechodzimy teraz do utworzenia maszyny wirtualnej. Uruchamiamy program i wybieramy po prawej części okna przycisk Create a New Virtual Machine.

w.10.40

b) Wybieramy opcję instalacji z pliku ISO i podajemy ścieżkę do pobranego obrazu systemu.

w.10.50

c) W następnym kroku zostajemy poproszeni o podanie klucza aktywacyjnego systemu Windows, pomijamy ten krok przyciskiem Next. Następnie ustalamy nazwę wirtualnej maszyny i maksymalny rozmiar wirtualnego dysku. Program automatycznie przypisze minimalną specyfikację potrzebną do odpalenia sytemu. Poprzez naciśniecie przycisku Customize Hardware możemy zmienić pewne parametry takie jak pamięć ram czy dostęp do urządzeń. Zalecam zwiększyć dla naszej maszyny wirtualnej dostęp z 1GB pamięci ram do 2GB. Kończymy przygotowywania za pomocą przycisku Finish i czekamy na zakończenie tworzenia dysku. Po zakończeniu wirtualna maszyna odpali się automatycznie.

win10.60

 Krok 4

Musimy teraz przejść przez klasyczne etapy instalacji systemu Windows. Zostaniemy poproszeni o wybranie wersji sytemu, a następnie proces kopiowania plików instalacyjnych rozpocznie się automatycznie. Podczas instalacji maszyna wirtualna na uruchomi się ponownie samoczynnie kilka razy. Cały proces kopiowania i instalacji plików zajmie około kilkunastu minut. Samoczynnie zostają pominięte takie czynności jak wybór dysku/partycji i wstępna personalizacja.

win.70

Krok 5

Zrzut ekranu (1)

System uruchamia się automatycznie. Pierwszą czynnością jaką powinniśmy wykonać jest sprawdzenie aktualizacji w celu zainstalowani najnowszego buildu systemu. Ta czynność umożliwi nam przetestowanie wszystkich najnowszych funkcji.

a) Klikamy w nowy przycisk notyfikacji znajdujący się obok zegara na pasku startowym i wybieramy All settings.

w10.80

b) Otwarte zostaje okno Ustawień, z którego wybieramy opcje Aktualizacje i odzyskiwanie.

w10.90

c) Następnie z zakładki Windows Update wybieramy Opcje zaawansowane i w nowym oknie w sekcji „Wybierz sposób instalowania kompilacji w wersji Preview” z rozsuwanego paska wybieramy Szybko. Następnie uruchamiamy ponownie system i pozwalamy Windows Update zainstalować aktualizację.

win.10.1000Kliknij, aby powiększyć

Gotowe. Dzięki instalacji na maszynie wirtualnej nie musimy martwić się o stabilną pracę komputera i przypadkowe skasowanie naszych danych.

Tagi:

Napisz komentarz