Do czego służy polecenie ping, co pokazuje ping ? Jak wykonać polecenie ping – diagnoza internetu.

Jak wykonać i do czego służy ping ?

Jeżeli masz problemy z dostępem do internetu, albo połączenie z internetem działa bardzo wolno, router co jakiś czas zacina się warto skorzystać z polecenia ping, które w wielu przypadkach potrafi zdiagnozować problemy z internetem. W tym poradniku dowiesz się do czego jest wykorzystywane polecenie ping, oraz jak interpretować wyniki polecania ping.

polecenie pingflickr, kaoticsnow

Polecenie ping sprawdza czy komputer host, może nawiązać połączenie z siecią TCP/IP – czyli inaczej mówiąc możemy zobaczyć, czy pomiędzy dwoma komputerami występuje połączenie. W zależności od tego na jaki adres IP wysyłane jest polecenie ping, będziemy mogli zdiagnozować czy przyczyną problemów z dostępem do internetu jest router, a może uszkodzona karta sieciowa, lub nasz usługodawca internetowy.

Aby skorzystać z polecenia PING, należy przejść do menu start -> uruchom i wpisać polecenie cmd, aby uruchomić wiersz poleceń systemu Windows:

cmd

W kolejnym kroku wpisujemy polecenie ping, które chcemy wykonać np: ping 192.168.1.1

ping

W wyniku otrzymamy informację postaci Odpowiedź z 192.168.1.1 bajtów=32 czas<1ms TTL =64, która pokazuje opóźnienie związane z wysyłaniem/odbieraniem pakietów dla konkretnego miejsca w sieci, a także informację o liczbie utraconych pakietów.

Jeżeli czasy oczekiwania na pakiety ms, będą stosunkowo duże (rzędu 300ms i większe) oznacza to, że albo posiadamy zbyt przeciążone łącze (np. łącze osiedlowe, z którego w tym samym czasie korzysta wielu użytkowników), albo serwer z którym chcemy nawiązać połączenie jest za bardzo obciążony.

Warto wykonywać polecenie ping do różnych miejsc w sieci i porównywać ze sobą – w ten sposób nabierzemy większego przekonania co może być przyczyną usterki.

Polecenie ping, ma różne opcje z którymi można go używać:

  • -n, określa liczbę pakietów do wysłania
  • -l,  określa rozmiar pakietu do wysłania (domyślnie 32bajty)
  • -t, wysyłanie pakietów bez przerwy (aby zatrzymać naciskamy ctrl+c)

Najprzydatniejszą opcją, z której warto korzystać jest -t, czyli ciągłe wysyłanie pakietów ping, zamiast domyślnych czterech.

Aby wyeliminować problem związany z uszkodzeniem karty sieciowej wykonajmy polecenie ping 127.0.0.1, jeżeli liczba pakietów wysłanych i odebranych będzie taka sama oznacza to, że karta sieciowa jest sprawna.

Aby wyeliminować problem związany z zapychającym się routerem (zbyt mała ilość pamięci RAM, słaby procesor itp…) należy wykonać polecenie ping na adres IP routera np. ping 192.168.1.1 -t

Specjalnie użyłem tutaj przełącznika „-t”, aby w dłuższym okresie czasu prześledzić, czy przypadkiem nie otrzymamy komunikatu „host docelowy jest nieosiągalny”, lub „upłynął limit czasu żądania”. W przypadku komunikacji z routerem czasy oczekiwania powinny być stosunkowo małe (zazwyczaj mniejsze od 15ms).

Jeżeli będziemy mieli pewność, że z routerem wszystko jest w porządku sprawdźmy komunikacje z bramą dostawcy internetowego – tutaj również wykonamy polecenie ping z przełącznikiem t np. ping 82.15.XXX.X -t

Jeżeli w tym miejscu będziemy mieli komunikaty związane z tym, że „upłynął limit czasu żądania” oznacza to problemy po stronie dostawcy internetowego. Podsumowując za pomocą polecenia ping sprawdzamy, czy nasz komputer komunikuje się z innymi komputerami w sieci – warto tutaj sprawdzić komunikację zarówno z routerem, bramą usługodawcy internetowego, oraz dowolnym serwisem internetowym.

W najbliższym czasie postaram się na portalu komputerowym PCFAQ, umieścić obszerniejszy artykuł dotyczący diagnozowania problemów związanych z połączeniem internetowym.

Tagi:, , , , ,

6 komentarzy

  1. Konrad pisze:

    Witam, co oznacza adres 127.0.0.1? Jest to adres karty sieciowej?

  2. przemo pisze:

    Jest to adres komputera lokalnego, jeżeli polecenie ping wydane na ten adres nie działa prawidłowo, może to oznaczać problemy z kartą sieciową.

  3. Wiem że to dział Windows, ale warto dodać, że ping pod Linux-em działa w nieskończoność, więc bezpieczniej jest go puszczać z parametrem c:
    ping -c 2 127.0.0.1

  4. Konrad pisze:

    Witam, kiedy ten następny artykuł się ukaże?…”W najbliższym czasie postaram się na portalu komputerowym PCFAQ, umieścić obszerniejszy artykuł dotyczący diagnozowania problemów związanych z połączeniem internetowym”…

  5. przemo pisze:

    Postaram się w tym tygodniu umieścić coś ciekawego – śledź stronę na bieżąco 😉

  6. haker pisze:

    za pomocą tego hakuje strony

Napisz komentarz