Brak polskiego znaku na klawiaturze? Nie działa pojedynczy klawisz ś, ć, ź, ń, ą, ę, ó

O tym w jaki sposób zainstalować w systemie polską klawiaturę pisaliśmy już niejednokrotnie na łamach portalu komputerowego. W tym poradniku poradzimy sobie z problemem, który występuje równie często, co brak polskich znaków na klawiaturze, a mianowicie brak pojedynczego znaku, na przykład ś, ć, ź, ń, ą, ę, ó itp… Jeżeli nie działa Ci pojedynczy klawisz, na klawiaturze komputera to spróbuj zastosować poniższe wskazówki.

Nie działają pojedyncze klawisze na klawiaturze: ś, ć, ź, ń, ą, ę, ó

Na samym początku radzimy sprawdzić, czy w systemie został wybrany odpowiedni układ klawiatury, oraz opcje regionalne: „Jak włączyć polskie klawisze„.

Jeżeli wszystkie polskie znaki działają poprawnie na klawiaturze, ale zdarzają się wyjątki, że jakiegoś znaku nie możemy wprowadzić – na przykład ś, ą, ę, ó –  to prawdopodobnie dla wybranej kombinacji klawiszy: alt + znak, został ustawiony skrót klawiszowy. Dzieje się tak zwłaszcza po zainstalowaniu programu, który wykorzystuje dany skrót klawiszowy – jeżeli taką sytuację „wytropimy” w miarę wcześnie, to prawdopodobnie wystarczy odinstalować program, który stwarza problemy.

 • Pierwszą rzeczą, którą warto zrobić w celu rozwiązania problemu jest uruchomienie programu AdwCleaner i przeskanowanie, przy jego pomocy komputera:

adwclanerProgram nie wymaga instalacji, można go uruchomić bezpośrednio po pobraniu na dysk komputera. Po kliknięciu przycisku Szukaj, należy odczekać krótki czas, a następnie usunąć wszystkie zlokalizowane błędy. Zastosowanie zmian będzie wymagało ponownego uruchomienia komputera.

 • Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest wykluczenie ewentualnej usterki mechanicznej. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w ostatnim czasie nie miał miejsca jakiś incydent, który mógł sprawić, że nie działają pojedyncze znaki na klawiaturze? Jeżeli mamy możliwość wymiany klawiatury, to warto przetestować nowe urządzenie i zobaczyć, czy problem leży po stronie sprzętowej, czy programowej.
 • Sprawdzamy, czy w trybie awaryjnym istnieje obsługa znaków, które podczas normalnej pracy systemu Windows nie działają.
 • Jeżeli mamy utworzony punkt przywracania na komputerze, to warto z niego skorzystać. W tym celu wchodzimy w menu Start -> Przywracanie systemu i wybieramy moment, do którego chcemy przywrócić ustawienia systemowe.

 

 • Jeżeli nadal nie potrafimy zidentyfikować aplikacji, która wykorzystuje określony skrót klawiszowy, to skorzystajmy z poniższego rozwiązania:

Selektywne zamykanie procesów:

Wchodzimy do menu Menedżer zadań Windows, a następnie kolejno zamykamy procesy użytkownika, które są uruchomione w systemie Windows. Za każdym razem sprawdzamy, czy istnieje możliwość napisania na klawiaturze znaku, który dotychczas był niedostępny:

niedzialajace klawisze

Darmowy program do odczytania skrótów klawiszowych:

Korzystamy z narzędzia o nazwie Windows Hotkey Explorer, które pokaże nam używane w systemie skróty klawiszowe – spróbujmy odnaleźć ten, który sprawia nam problemy:

hotkey explorer

Jeżeli mieliście podobny problem z niedziałającymi pojedynczymi klawiszami, to napiszcie w jaki sposób Wam udało się rozwiązać opisany problem.

8 komentarzy

 1. mati5581 pisze:

  Dziękuje ci i wiem co może to powodować gdyż miałem zainstalowanego clone fish na skype

 2. Keefuq pisze:

  Dzięki mati..przez clown fish’ea też nie działało mi ś 🙂

 3. michalos545 pisze:

  dzięki mati 😀

 4. agata pisze:

  Stokrotne dzięki. Męczę się z tym cały czas.

 5. Darek pisze:

  nie mogę namierzyć nic co jest odpowiedzialne za znak ź (zi)

 6. Zbyszek pisze:

  Wystarczyło przeskanować AdwCleaner i literka ź powróciła.
  Dziękuję.

Napisz komentarz