Brak napędu DVD w Windows. Co zrobić, gdy system nie rozpoznaje napędu DVD.

Jeżeli masz zainstalowany napęd CD/DVD w komputerze jednak nie jest on wykrywany przez Windowsa, to prawdopodobnie borykasz się z opisywanymi tutaj problemami. W tym artykule doradzam jak poradzić sobie z sytuacją, w której stacja dysków DVD nie jest rozpoznawana przez system Windows – inaczej mówiąc nie ma ikony napędu DVD w oknie Mój Komputer. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje jak zdiagnozować co jest przyczyną tego, że stacja dysków nie wyświetla się w systemie.

brak napędu dvd w komputerze

flickr, William Hook

 1. Sprawdź czy napęd jest widoczny w BIOSie

Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić w sytuacji, gdy napęd DVD nie jest widoczny w systemie Windows, jest sprawdzenie czy jest on rozpoznawany w BIOS’ie. W zależności od posiadanej płyty głównej (u różnych producentów inaczej to wygląda) podczas uruchamiania komputera naciskamy klawisz F1, lub Delete (czasami jest to również F10, lub F2).

Wchodzimy do zakładki Advanced BIOS Features i sprawdzamy czy w opcjach „bootowania” jest ustawiony napęd CD/DVD. Warto również przy okazji załadować optymalne ustawienia BIOS’u – w tym celu w głównym ekranie wybieramy opcję Load Optimized Defaults – należy pamiętać, aby zapisać zmiany po wyjściu z biosu (klawiszem Y).

2. Sprawdź czy napęd jest widoczny w menedżerze urządzeń

Teraz logujemy się do systemu Windows i wchodzimy do Menedżera urządzeń (Mój Komputer -> Właściwości -> Menedżer Urządzeń) – rozwijamy listę „stacje dysków CD DVD-ROM”:

brak napędu dvd

Jeżeli na liście znajduje się nasz napęd DVD to klikamy na niego prawym klawiszem myszki i wybieramy opcję Odinstaluj. Następnie z głównego menu wybieramy opcję Akcja -> Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu.

Jeżeli naszego napędu nie ma na tej liście, oznacza to że nie jest on wykrywany przez system Windows – tutaj również warto przeskanować system w poszukiwaniu zmian sprzętu (jw). Natomiast jeżeli wyświetlają się żółte wykrzykniki oznacza to problemy ze sprzętem, lub sterownikami – warto kliknąć prawym klawiszem myszki na ikonę napędu i sprawdzić komunikat o błędzie (prawdopodobnie będziemy musieli poszukać odpowiednich sterowników).

Dodatkowo warto sprawdzić w tym miejscu (o ile nazwa napędu się wyświetla) czy jest on włączony – może się okazać, że sterownik jest, ale sam napęd z jakiś powodów został wyłączony:

brak napędu dvd

3. Naprawa wpisów w rejestrze Windows odnoszących się do stacji DVD/CD.

Jeżeli nic nie pomogło, to warto przejść do edycji rejestru – aby go uruchomić klikamy start -> uruchom i wpisujemy polecenie: regedit

W oknie rejestru musimy przejść do klucza o następującej lokalizacji:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\ {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}
Teraz sprawdź czy w oknie po prawej stronie znajduje się wpis UpperFilters, lub LowerFilters – jeżeli tak to należy je usunąć (klikając PPM -> Usuń).
4. Modyfikacja wpisów w rejestrze – ciąg dalszy
Ponownie udajemy się do rejestru Windows (start -> uruchom -> regedit) i znajdujemy klucz o nazwie:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\atapi
brak napędu dvd
Klikamy prawym klawiszem myszki na kluczu atapi (w ramce po lewej stronie) i wybieramy Nowy -> Klucz, następnie wpisujemy: Controller0
Teraz klikamy PPM na nowo utworzonym kluczu i wybieramy Nowy -> Wartość DWORD (32-bit) i wpisujemy: EnumDevice1

Gdy utworzymy nową wartość to klikamy na nią dwukrotnie i modyfikujemy jej wartość wpisując: 1, w polu „dane wartości”.

Po modyfikacjach z rejestrem warto uruchomić system ponownie.
5. Sprawdzenie okablowania napędu CD/DVD
Jeżeli wszystkie próby naprawy wykrywania napędu DVD w systemie Windows nie powiodły się – należy sprawdzić czy wszystkie kable są dobrze podłączone. Otwieramy obudowę komputera i sprawdzamy czy kabel danych, oraz kabel zasilania jest dobrze podłączony:
http://youtu.be/EAy6IqX8fck
Tagi:, ,

10 komentarzy

 1. gość pisze:

  Witam może jakiś artykuł o konsoli odzyskiwania w Windows XP?

 2. przemo pisze:

  Witam,

  postaram się, aby na portalu znalazł się artykuł o tej tematyce 🙂 Zachęcam do stałych odwiedzin.

 3. Mateusz7LT pisze:

  Wielkie Dzięki Zadziałał sposób z dodaniem klucza do rejestru. Napęd mi znikł po aktualizacji 7win na win 10.

 4. sajmon pisze:

  Wie morze ktoś bo w mojim kompie jęk wsadz płytę do napendu to nie chce się ona odpalić a i jak płyta jest w napędzie i Wejde w właściwości napendu to pisze 0 bajtow z bajtów .a i pokazuje ze płyta jest zapełniona na diagramie kołowym 0 bajtów z bajtów

 5. jan pisze:

  niestety w 10 nie pomogło brak reszty poleceń

 6. przemek pisze:

  witam wielkie dzięki problem znikł w win10, po zastosowaniu się do wskazówek pozdraiwam

 7. Koss pisze:

  mi nie pomogło zrobiłem to na 10 krok po kroku nadal ładuje sie plytka z gra potem przestaje i nic sie nie wyswietla

 8. AS pisze:

  lewy dolny rog..prawy przycisk myszy wdus panel sterowania..system i zabezpieczenia..wciskamy zapoznaj sie ze stanem komputera..klikamy odzyskiwanie ..system pobierze aktualizacje ikonka DVD powinna wrocic..

 9. Lacnan pisze:

  A co jeżeli ja nie mam w ogóle opcji z cd w bios’ie?

Napisz komentarz