Wymiana płyty głównej bez reinstalacji Windowsa.

W komputerze możemy wymienić niemal dowolny komponent zaczynając od pamięci RAM, karty graficznej, lub zasilacza i nie spowoduje to, że będziemy musieli ponownie zainstalować system operacyjny. Problemy mogą pojawić się w sytuacji, gdy zdecydujemy się na wymianę płyty głównej – począwszy od niestabilnego działania komputera, po komunikaty z błędami (BSOD). W tym poradniku pokażemy w jaki sposób można wymienić płytę główną i jednocześnie zachować zainstalowany system operacyjny.

  • Wymiana płyty głównej bez konieczności ponownej instalacji Windowsa

Istnieje sposób na to, aby zachować obecną wersję systemu Windows w sytuacji, gdy zdecydujemy się na wymianę płyty głównej – aby tego dokonać wystarczy odinstalować kontrolery IDE ATA/ATAPI.

kontrolery ide ata atapi

W tym celu przechodzimy do menedżera urządzeń, następnie rozwijamy gałąź kontrolery IDE ATA/ATAPI. Dwukrotnie klikamy na wpisie kontrolera i przechodzimy do zakładki Sterownik – klikamy przycisk Aktualizuj sterownik.

W nowym oknie klikamy odnośnik Nie, nie tym razem, następnie przechodzimy do menu w którym wybieramy pozycję Zainstaluj z listy lub określonej lokalizacji. Określamy wybór sterownika klikając pozycję Nie wyszukuj, wybiorę sterownik do zainstalowania. W wyświetlonym oknie wybieramy sterownik Standardowy podwójny kontroler PCI IDE – zostanie on automatycznie zainstalowany w systemie.

Uwaga! Powyższy sposób został opisany dla systemu Windows XP – w przypadku posiadania innego systemu operacyjnego sposób wykonywania poszczególnych czynności może się nieznacznie różnić.

  • Wymiana płyty głównej bez reinstalacji Windows – sposób 2

Innym sposobem poradzenia sobie z problemem, jest przygotowania bootowalnej płyty z zestawem narzędzi Hirens Boot CD. Po wymianie płyty głównej w komputerze, uruchamiamy go za pomocą nośnika CD z zestawem Hirens Boot CD, a następnie uruchamiamy środowisko Mini Windows XP.

W tym środowisku korzystamy z funkcji Fix HDC, która naprawia kontroler dysku twardego po wymianie płyty głównej w systemie Windows XP.

Napisz komentarz