Wymiana baterii w laptopie – regenerowana, lub nowa. Jaką baterię kupić do laptopa?

Twój laptop wyłącza się po kilku minutach, bateria nie chce się w pełni naładować, lub szybko się rozładowuje – to znak, że należy dokonać jej wymiany. Przeczytaj co zrobić, gdy bateria w laptopie odmawia posłuszeństwa, jak wymienić baterię w laptopie i czy zdecydować się na zakup baterii używanej, regenerowanej, lub nowej. Czy należy kupować baterię o tej samej pojemności, czy można wykorzystać pojemniejszą baterię do notebooka?

jaka baterie wybracflickr,Rob Nunn

  • Żywotność baterii w laptopach – kiedy należy wymienić baterię

Bateria w laptopie, to jeden z elementów, które po kilku latach użytkowania należy systematycznie wymieniać, ponieważ traci ona swoją wydajność. Czynnikami, które wpływają na żywotność baterii są między innymi:

  • temperatura otoczenia
  • liczba cykli ładowań i rozładowań
  • model notebooka, ustawienia zarządzania zasilaniem

cykle baterii

Źródło: Asus.com

Baterie litowo-jonowo najczęściej wytrzymują od 300 do 500 cykli, co oznacza, że przy średniej eksploatacji po roku czasu  i 300 cyklach (ładowanie/rozładowanie) mogą zapewnić około 80% wydajności. Z upływem czasu wydajność baterii maleje, aż osiągnie granicę, w której praca na laptopie nie będzie możliwa.

  • Jak zadbać o baterię w laptopie – cykle ładowania i rozładowania

Na czas pracy baterii w laptopie ma wpływ liczba uruchomionych aplikacji i ich rodzaj, na przykład grając w gry komputerowo stosunkowo szybko spowodujemy rozładowanie baterii, ponieważ w tym czasie mocno wykorzystywany jest „prądożerny” procesor graficzny. Z kolei wykorzystując proste aplikacje biurowe będziemy mogli pracować na baterii przez długi czas. Dodatkowo warto wykorzystać wbudowane mechanizmy oszczędzania energii, które zmniejszają na przykład jasność ekranu, w sytuacji niskiego poziomu naładowania baterii. Aby sprawdzić aktualny stan baterii, możemy skorzystać z darmowego programu BatteryCare.

batterycare

Źródło: Batterycare.net

Z aplikacji BatteryCare dowiemy się między innymi jaka jest całkowita pojemność baterii, oraz jaki jest jej poziom zużycia.

Bateria będzie nam służyła długi czas, jeżeli nie będziemy jej ciągle doładowywać. Co to oznacza? Pracując na laptopie z podłączonym zasilaniem sieciowym, w sytuacji, gdy poziom energii spadnie poniżej określonego progu (na przykład 95 procent) bateria zostaje automatycznie doładowywana. Jak wcześniej wspominaliśmy baterie wytrzymują określoną liczbę cykli ładowania i rozładowania.

Jeżeli zamierzamy pracować głównie w domu, z dostępem do zasilania sieciowego powinniśmy naładować baterię laptopa do około 50% i wyjąć ją z notebooka.

  • Jak skalibrować baterię w laptopie?

Jeżeli zauważyłeś, że bateria w twoim laptopie szybko ulega rozładowaniu, to przed zakupem nowego akumulatora warto ją skalibrować. Innymi słowy kalibracja baterii polega na kilkukrotnym rozładowaniu baterii do pełna i naładowaniu jej, aby nauczyć elektronikę nowej pojemności ogniw.

Aby skalibrować baterię, należy odłączyć laptop od zasilania sieciowego (pozostawiając jedynie baterię) i doprowadzić do tego, aby bateria uległa całkowitemu rozładowaniu. Proces ten warto przeprowadzić w BIOS’ie, ponieważ wtedy mamy pewność, że bateria została w pełni rozładowana. Gdy komputer się wyłączy, należy podłączyć go do zasilania sieciowego, do czasu pełnego naładowania ogniw baterii. Wspomniany proces kalibracji baterii warto wykonać przynajmniej trzykrotnie.

  • Jak wybrać baterię do laptopa?

Jeżeli pomimo kalibracji baterii nie zauważymy, aby laptop pracował dłużej, to prawdopodobnie będziemy zmuszeni do zakupu nowych ogniw. Na rynku będziemy mieli możliwość zakupu baterii regenerowanej, lub nowej, ale również różnego rodzaju zamienników.

Zakup oryginalnej baterii, to często najdroższy wybór – mamy jednak pewność, że będzie ona w pełni współpracowała z naszym urządzeniem. Naszym zdaniem warto zainteresować się zamiennikami, ponieważ są one tańszą i często nie gorszą alternatywą.

Przed zakupem baterii należy zwrócić uwagę na jej pojemność, oraz napięcie zasilania. Napięcie zasilania określone przez producenta zamiennika często różni się w niewielkim stopniu od parametrów oryginalnej baterii. O ile różnice nie są zbyt duże, na przykład zamiennik posiada napięcie zasilania w granicach 11V, natomiast oryginalna bateria 10,8V, to nie będzie to miało wpływu na jej działanie. Z producentem powinniśmy skonsultować się w sytuacji, gdy różnica napięcia jest znaczna – na przykład kilku Volt.

Od pojemności baterii zależy czas pracy na laptopie – im większa pojemność tym lepiej. Zamienniki często oferują większą pojemność, od oryginalnych baterii – w praktyce nie zawsze przekłada się to na dłuższy czas pracy. Rzeczywista pojemność baterii jest zazwyczaj mniejsza od opisanej na etykiecie.

Na rynku znajdziemy również serwisy oferujące regenerację baterii, która polega na wymianie ogniw, oraz skasowaniu licznika cyklu ładowań i rozładowań. Podczas wyboru warto sprawdzić, który z prezentowanych wariantów okaże się dla nas bardziej ekonomiczny.

Napisz komentarz