Przyczyny restartu komputera. Dlaczego komputer się resetuje ?

Jeżeli twój komputer odmawia posłuszeństwa i w najmniej oczekiwanych momentach się restartuje może oznaczać to kłopoty sprzętowe, lub błędy systemu. Zobacz jak poradzić sobie z problemem dziwnego restartowania komputera i co jest przyczyną restartów komputera.

restartowanie komputera

flickr, Beth Rankin

Dlaczego mój komputer się wyłącza i restartuje ?

Takie zachowanie, w którym komputer nagle sam się wyłącza, lub resetuje nie jest zjawiskiem normalnym. Pierwszą rzeczą, którą należy wykluczyć są zaniki napięcia – chodzi tutaj nie tylko o brak prądu w gniazdku, ale również napięcie które występuje po stronie zasilacza komputerowego.  Zbyt duże wahania napięć mogą doprowadzić do sytuacji, w której komputer nie będzie pracował zbyt stabilnie. Warto zaopatrzyć się w miernik cyfrowy, za pomocą którego zmierzymy napięcia występujące na zasilaczu:

Dla zasilaczy formatu ATX, prawidłowe napięcia powinny wynosić w granicach:

 • Dla napięcia +3,3V  pomiędzy  ->   3,14V  –  3,47V
 • Dla napięcia +5,0V pomiędzy  ->   4,75V  –  5,25V
 • Dla napięcia +12,00V pomiędzy  ->  11,40V  –  12,60V

Dla napięć ujemnych przyjmuje się tolerancję błędu w granicach 10%. Wracając jeszcze do kwestii samego zasilacza warto sprawdzić, czy urządzenie jest markowe i nie znajduje się przypadkiem na czarnej liście zasilaczy komputerowych. Na czarnej liście zasilaczy znajdują się urządzenia, do których produkcji użyto wątpliwej jakości podzespołów – ich stabilność działania nie jest zbyt pewna.

A wszystkiemu winna jest zbyt wysoka temperatura….

Jeżeli wykluczyliśmy zasilacz to bardzo często przyczyną restartowania się komputera jest zbyt wysoka temperatura jednego z podzespołów (bardzo często karty graficznej). Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie temperatura powoduje wyłączanie komputera, zwłaszcza gdy zauważymy takie objawy w sytuacji mocnego obciążenia komputera np. podczas grania  w gry komputerowe.

Bardzo dobrym programem do sprawdzenia poszczególnych temperatur procesora, karty graficznej i dysku twardego jest HWMonitor. Gdy zainstalujemy i uruchomimy program, po chwili zostaną wyświetlone informacja o temperaturze, napięciu na poszczególnych komponentach, ale również prędkości wentylatorów.

Jeżeli chcemy mieć większą pewność, czy przyczyną wyłączania komputera nie jest praca karty graficznej, lub procesora możemy skorzystać z programów, które w 100% wykorzystają ich moc i zaprzęgną do pracy. Polecam tutaj dwa programy:

Oczywiście niezależnie od tego, czy przyczyną restartowania (lub wyłączania) komputera jest zbyt wysoka temperatura warto otworzyć wnętrze komputera i przeczyścić go sprzężonym powietrzem, lub suchą szmatką. Jeżeli chcemy zwiększyć cyrkulację powietrza możemy zainwestować w dobrej jakości wentylatory, lub lepszą pastę termoprzewodzącą.

Napuchnięte kondensatory – a co to takiego ?

Przyczyną wyłączania komputera może być wiek samego sprzętu komputerowego, a co za tym idzie napuchnięte kondensatory na płycie głównej.

restarty komputera

flickr, jProgr

Na obrazku powyżej widzicie zniszczony kondensator – te na waszych płytach głównych powinny mieć u góry płaską powierzchnię (chodzi tutaj o element metalowy). Inaczej mówiąc kondensatory nie powinny być wybrzuszone.

Restartowanie BIOS’u:

Jeżeli żadną z powyższych metod nie udało się zdiagnozować, lub usunąć usterki możemy zresetować BIOS na płycie głównej. W tym celu należy na kilka sekund wyjąć bateryjkę znajdującą się na płycie głównej, która podtrzymuje wszystkie ustawienia (w tym informację o czasie).

Oprogramowanie antywirusowe:

Oczywiście przyczyną restartowania systemu może być również infekcja złośliwym oprogramowaniem. Warto uruchomić komputer w trybie awaryjnym i gruntowanie go przeskanować – na łamach naszego portalu opisywaliśmy różne sposoby radzenia sobie z problemem złośliwego oprogramowania.

Błędy systemowe – niebieskie ekrany śmierci:

Jeżeli przed zrestartowaniem komputera pojawia się na ekranie niebieski ekran z angielskimi komunikatami tzw. BSOD, oznacza to problemy wynikające z pracy systemu (mogą one również być spowodowane przez sprzęt komputerowy). Aby dowiedzieć się jaki co jest przyczyną błędu – musimy go odczytać, w tym celu należy otworzyć plik Minidump – możemy skorzystać z tego poradnika (jak odczytać plik Minidump). Gdy będziemy znali kod błędu – będziemy mogli znaleźć o nim informacje na stronach supportu firmy Microsoft, lub poprosić doświadczonego użytkownika na forum komputerowym o pomoc.

Tagi:,

4 komentarze

 1. Andi pisze:

  Wystarczy wymienić zasilacz.Też to miałem i pomogło.

 2. Monika pisze:

  Przydałby się jakiś program, który monitorowałby komputer i tworzył logi z tego co się z nim dzieje. Niestety mój komputer potrafi bez przyczyny sam się zrestartować. Jest to dziwne, bo jeszcze zrozumiałabym zawieszenie. Ale nie mogę dojść do tego, co może być przyczyną restartów.

 3. ZapalonyInformatyk pisze:

  ogolnie to spoko, mega mi pomogliscie ALE!!!! przez was moj chomik skoczyl z balkonu (zapalcie znicz dla Magika – tak sie nazywal)

Napisz komentarz