Parametry linii TP co oznaczają ? Co oznacza SNR Margin, Attenuation i jakie powinno być ?

Tym razem post dla użytkowników Neostrady, oraz wszystkich osób korzystających z łącza ADSL, dla których istotne znaczenie mają parametry linii TP takie jak np. SNR Margin, Line Attenuation, Output Power, oraz Attainable Rate. W tym poradniku dowiesz się co oznaczają poszczególne parametry linii TP, oraz na co wpływają poszczególne wartości. Dowiedz się, czy na danej linii TP internet będzie działał poprawnie i na jakie prędkości możesz liczyć.

parametry linii tp

flickr, photosteve101

Artykuł powstał z potrzeby użytkowników, którzy posiadają dostęp do internetu za pośrednictwem łącza telefonicznego i na wielu forach internetowych pytają o parametry łącza ADSL. Poniżej przedstawiam informacje na co zwracać uwagę podczas przeglądania statystyk, oraz o czym mówią konkretne parametry linii TP.

Co to jest łącza ADSL ?

ADSL to technologia umożliwiająca asymetryczny dostęp do internetu. W przypadku łącz asymetrycznych prędkość wysyłania danych jest dużo niższa od danych, które pobieramy – inaczej rzecz ujmując szybciej pobieramy pliki, niż je wysyłamy. Użytkownik dysponujący łączem ADSL musi zaopatrzyć się w modem, oraz odpowiedni filtr DSL, który jest wpinany w gniazdo telefoniczne.

Jak odczytać parametry linii TP na routerze ?

Na samym początku musimy zalogować się do okna konfiguracyjnego routera (wpisując w przeglądarce odpowiedni adres IP, zazwyczaj 192.168.1.1) i przejść do zakładki, w której znajdziemy opisane parametry linii:

  • Status -> Device Info
  • Device Info -> Statistics -> xDSL

W zależności od modelu routera możliwe, że trzeba będzie wybrać inne zakładki – nie mniej szukamy parametrów takich jak: SNR Margin, Attenuation, Output Power itp… Dzięki tym statystykom będziemy mogli sprawdzić jakość połączenia, a tym samym dowiedzieć się skąd wynikają kłopoty z internetem (jego wolnym działaniem, wysokimi pingami, rozłączaniem się itp…).

Najbardziej istotnymi parametrami w przypadku łącz ADSL są Downstream, oraz Upstream  (wyrażone w kbps),  Attenuation (wyrażone w dB), oraz SNR (wyrażone w dB). To właśnie o wspomniane parametry jesteśmy pytani najczęściej na forach internetowych i to na ich podstawie możemy wywnioskować, czy dysponujemy dobrą linią, na której nie powinno być problemów z dostępem do internetu.

Co oznaczają poszczególne parametry linii TP:

  • Downstream, Upstream –  parametry określające prędkość z jaką router synchronizuje się z centralą. Za pomocą tych wartości możemy teoretycznie sprawdzić prędkość połączenia z internetem. Przykładowo dysponując parametrem downstream, na poziomie 10000 kbps, możemy liczyć na prędkość pobierania rzędu 9Mbs (margines błędu 10%).
  • SNR Margin – określa jaki jest stosunek siły sygnału do zakłóceń na linii, którą dysponujemy. Z punktu widzenia użytkownika im większy parametr SNR Margin tym lepiej, ponieważ wtedy siła sygnału jest większa, natomiast szumy (zakłócenia na linii) są minimalne. Parametr może ulec zmianie w ciągu dnia – co jest spowodowane obciążeniem łącz sieci telekomunikacyjnej.
  • Line Attenuation – parametr określający tłumienie, zazwyczaj się nie zmienia i jest uzależniony od stanu sieci telefonicznej, oraz odległości od centrali. Z punktu widzenia użytkownika im mniejsze tłumienie (Line Attenuation) tym bardziej stabilne łącze i większa prędkość synchronizacji.
  • Output Power – poziom sygnału odbieranego przez modem.

Jakie parametry ADSL powinienem mieć:

Downstream, Upstream – im większe tym lepsze, zazwyczaj będą zbliżone do tego co mamy wyszczególnione w umowie.

SNR Margin (im więcej tym silniejszy sygnał i mniejsze zakłócenia):

  • > 6dB – duże zakłócenia (spore problemy z synchronizacją)
     6dB – 10dB – mogą występować problemy z synchronizacją modemu
    10dB do 20dB – dobra siła sygnału, nie powinno być żadnych problemów
    20dB – 30dB – bardzo dobra linia
    < 30dB – idealna linia

Line Attenuation (im mniej tym lepiej):

  • > 15dB – idealna linia, bliska odległość od centrali
    16dB – 40dB – bardzo dobra linia
    40dB – 50dB – mogą występować problemy z synchronizacją
    50dB – 55dB – mogą pojawić się spore problemy ze stabilnością łącza
    < 55dB – bardzo duże problemy z połączeniem z centralą

Jaką prędkość mogę uzyskać na linii TP:

Wiele osób pyta również o to, czy może podpisać umowę na większą prędkość internetu i czy będzie on działał stabilnie. Najlepiej zwrócić się z tym pytaniem do technika, który pracuje w danej firmie i oceni stan sieci. Teoretycznie możemy skorzystać również z kalkulatora na stronie: http://www.speedguide.net/dsl_speed_calc.php

kalkulator linii tp

Wpisując wielkość parametru tłumienia (Attenuation), możemy dowiedzieć się na jaką prędkość internetu możemy liczyć przy liniach telefonicznych, które posiadamy w technologii ADSL, ADSL2+, oraz VDSL2.

Artykuł powstał na bazie informacji zawartych na forum tplink-forum.pl (Administrator).

Tagi:,

5 komentarzy

  1. Tombanger pisze:

    Chyba nie do konca rozumiecie znaczenie znakow > < ….

  2. ckm pisze:

    poprawcie symbole „>” „<" /sa na odwrot/

  3. Artur pisze:

    popieram znaki odwrotnie zamieszczone, powinno być:

    SNR Margin 30dB – idealna linia
    Line Attenuation 55dB – bardzo duże problemy z połączeniem z centralą

  4. Fajnie pisze:

    Witam, a co to jest, jeżeli Line Attenuation wynosi DW-14, UP-5, a SNR Margin DW-8, UP-5… ? „duże zakłócenia (spore problemy z synchronizacją), ale… idealna linia, bliska odległość od centrali” ???

  5. ja pisze:

    artykuł to bull shit.
    wartość nsr a nsr margin to 2 różne sprawy.

    „SNR” means „Signal to Noise Ratio”.
    The higher is the better. This is indeed the actual „Volume” of carrier signal. Most Modems do not display this value.

    „SNR margin” means „reserves between actual dsl-showtime link speed and actual SNR that is recommended for this link speed in 992.x”.

    An „SNR margin” of 1 or 2 may synchronize your modem correctly. It shows up the dB of Signal (!)reserves(!), you will need to do successfull handshake from your modem to carrier DSLAM.

    znaki tez złe

Napisz komentarz