Nie słychać nic przez głośniki lub słuchawki – naprawiamy problem z brakiem głosu w głośnikach.

Zobacz jak naprawić problem z brakiem głosu w głośnikach, lub słuchawkach.

W tym poradniku przeczytasz dlaczego niczego nie słychać w głośnikach, lub słuchawkach podłączonych do komputera. Bardzo często problemy występują po stronie sterowników dźwięku, jednak zdarzają się również błędne ustawienia menedżera audio. Przeczytaj w jaki sposób naprawić problem z brakiem głosu w systemie Windows.

flickr, Taylor Burnes

Błędne podłączenie urządzenia audio

Pierwsze na co należy zwrócić uwagę podczas poszukiwania przyczyny problemu braku dźwięku w systemie Windows, to błędne podłączenie głośników, lub innego urządzenia audio. W komputerze stacjonarnym zazwyczaj nie znajdziemy złącz wejścia, lub wyjścia liniowego z przodu obudowy – dlatego głośniki podłączamy z tyłu obudowy. Nawet jeżeli takie złącza są z przodu, to mogą być nieaktywne dlatego warto podłączyć głośniki z tyłu naszego komputera.

Źródło: windows.microsoft.com

Podczas podłączenia urządzenia audio do komputera, należy zwrócić uwagę na oznaczenia wejść i wyjść – zazwyczaj obok złącza są odpowiednie rysunki sugerujące jakie urządzenie możemy podłączyć. Do wyjścia liniowego (zazwyczaj kolor zielony) podłączamy głośniki, lub inne urządzenie które ma odtwarzać dźwięk z komputera, do wejścia mikrofonu (zazwyczaj kolor różowy) podłączamy mikrofon, natomiast do wejścia liniowego (zazwyczaj kolor niebieski) podłączamy urządzenia emitujące dźwięk do komputera np. odtwarzacz mp3.

Okablowanie i niesprawne urządzenie

Kolejną czynnością, którą warto sprawdzić to okablowanie, czy aby na pewno nie ma nigdzie przerwy. Warto poruszać kabelkiem i zobaczyć, czy z głośników wydobędzie się jakikolwiek dźwięk. Jeżeli mamy możliwość przetestowania głośników na innym komputerze, warto to zrobić – wtedy będziemy mieli pewność, czy sprzęt jest sprawny i problem leży w naszym komputerze.

Brak sterowników audio

Należy pamiętać, że każdy sprzęt podłączany do komputera wymaga odpowiednich sterowników. System Windows samodzielnie potrafi zainstalować odpowiednie sterowniki do części urządzeń, jednak w wielu przypadkach musimy wykonać to ręcznie. Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie sterowników audio z płyty dołączonej do komputera – chodzi oczywiście o sterowniki dźwięku do płyty głównej.

Jeżeli nie posiadamy takiej płyty ze sterownikami, musimy znać model płyty głównej – w ten sposób dowiemy się jakich sterowników dźwięku potrzebujemy. Znając model płyty głównej (możemy użyć odpowiedniego programu np. Everest, albo zajrzeć do specyfikacji komputera), wystarczy wpisać go w wyszukiwarce Google i przejść na stronę producenta.

Klikamy zakładkę „Download, albo Driver” i poszukujemy sterowników podpisanych jako Audio, następnie pobieramy je na dysk komputera i klikamy przycisk instalatora, aby je zainstalować.

Sprawdź czy sterowniki zostały poprawnie zainstalowane

Warto sprawdzić, czy sterowniki które zainstalowaliśmy są poprawne i nie powodują żadnego konfliktu w systemie Windows. W tym celu należy kliknąć prawym klawiszem myszki na Mój Komputer i wybrać pozycję Właściwości.

Przechodzimy do zakładki sprzęt i klikamy przycisk „menedżer urządzeń”. W oknie menedżera urządzeń, należy sprawdzić czy nie ma jakichkolwiek żółtych wykrzykników (jeżeli są oznacza to brak sterownika dla danego urządzenia), a w szczególności pozycję „kontrolery dźwięku wideo i gier”:

Jeżeli pojawi się żółty wykrzyknik, należy dwukrotnie kliknąć na niego i zainstalować odpowiedni sterownik – jeżeli nie ma żadnych żółtych wykrzykników oznacza to, że sterowniki zainstalowane są poprawnie i problemu możemy doszukiwać się w innym miejscu.

Dźwięk w trybie awaryjnym

Sprawdźmy również, czy dźwięk nie pojawi się przypadkiem w trybie awaryjnym – jeżeli tak właśnie będzie, może to oznaczać problemy z oprogramowaniem. W tym celu warto przeczyścić rejestr systemu, usunąć zbędne programy i wyłączyć te uruchamiające się wraz ze startem Windows. Aby zamknąć zbędne programy uruchamiane wraz ze startem systemu, musimy wykonać polecenia zawarte w poradniku na stronie: http://pcfaq.pl/jak-przyspieszyc-start-windowsa-szybsze-uruchamianie-systemu/.

Chcąc uruchomić komputer w trybie awaryjnym, wykonajmy instrukcję zawartą na stronie: http://pcfaq.pl/jak-uruchomic-komputer-w-trybie-awaryjnym-jak-wlaczyc-tryb-awaryjny-systemu-windows/

Wyciszony dźwięk

Może się zdarzyć również tak, że brak dźwięku jest spowodowany zbyt niskim ustawieniem suwaka głośności. W tym celu dwukrotnie klikamy na głośniczek na pasku zadań (koło zegara), aż pojawi się menu „głośność główna”, w której wszystkie suwaki ustawiamy maksymalnie w górę:

Złe ustawienia audio

Kolejną przyczyną braku dźwięku, mogą być złe ustawienia audio w stosunku do podłączonych wejść – aby to sprawdzić klikamy ikonę menedżera audio, znajdującą się w pasku zadań:

W tym wypadku będzie to dwukrotne kliknięcie menedżera realtek HD Audio. Następnie przechodzimy do zakładki „Wejścia/wyjścia audio”:

Jeżeli dane urządzenie jest podłączone, to powinniśmy zobaczyć podświetlone odpowiednie wejście (rysunek urządzenia). Jak widać na przykładzie powyżej na panelu tylnym zostały podłączone wszystkie urządzenia tzn. głośniki, słuchawki i mikrofon, natomiast panel przedni jest niepodłączony.

Aby sprawdzić, czy ustawienia menedżera audio są poprawne naciśnijmy ikonę głośników i w okienku, które wyskoczy zobaczmy czy mamy zaznaczone „wyjście liniowe”:

Należy tutaj wybrać odpowiednie urządzenie, które zostało podłączone – równie dobrze może to być wyjście na głośnik tylny itp.. – warto tutaj włączyć jakąś muzykę i klikać kolejno każde z możliwości, aby zobaczyć czy dźwięk pojawi się w głośnikach.

Tagi:, ,

18 komentarzy

 1. Jakub pisze:

  Niestety żaden z tych sposobów nie spowodował, że odzyskałem dźwięk. Moim problemem jest:
  -Kiedy podłączam głośniki pokazuje, że wszystko jest w porządku nawet jak słucham coś widzę, że suwak głośności podskakuje w górę, ale nic nie słyszę.
  Czytałem już na ten temat i jestem co raz bliżej…chyba coś w biosie

 2. przemo pisze:

  W trybie awaryjnym też nie ma dźwięku ?

 3. Martyna pisze:

  ja mam w safe mode i nie działa

 4. przemo pisze:

  W takim razie proponuję wykonać wszystkie czynności opisane w artykule.

 5. Karol pisze:

  mam taki problem że dźwiek jest na głośnikach a nie ma na wyjściu karty dźwiekowej

 6. Bartek pisze:

  Mam taki problem, że jak wyskakuje mi te okienko to daje to wyjście liniowe tak jak na obrazku ale to okienko mi się ponownie włącza a gdy 2x dam na to samo to mi wyskakuje że nie obsługuje tego urządzenia . Proszę o pomoc .

 7. Karol pisze:

  Ja mam problem że mój komputer jest wyciszony, ale nie mogę kliknąć żeby się odciszył bo znowy się wycisza. Jeżeli ktoś wie co zrobić proszę o odpowiedź.

 8. Mateusz pisze:

  niewiem na skypie działa mi wszystko ok a na internecie np youtube nie prosze o pomoc

 9. Hania pisze:

  ja za to mam taki problem , że mam ikonkę wyciszonych głośników a jak na nią klikam to wlącza mi się naprawianie problemów ale to nic nie wnosi ( mam windows 8)

 10. bq pisze:

  a co z makami? na nich też czasami są problemy!

 11. Ms pisze:

  W tym ostatnim to gdzie te „głośniki”
  ???

 12. Ms pisze:

  W tym ostatnim to gdzie te „głośniki”
  ???

 13. Michał pisze:

  po co mam ustawiać podłączenie liniowe i co to daje? (pomocy) czym to się różni od ustawienia (głośnik tylni,przedni itd?)

 14. Daria pisze:

  No cóż, wchodzę w panel sterowania, na dżwiek i nie ma tam wogóle żadnych głośników, więc mam problem. Próbowałam wszystkie sposoby oprócz sprawdzania sterowników ale zaraz się za to wezmę. Głośniki wydają z siebie tylko buczenie i popsuły się po przenoszeniu komputera na nowe biurko :/ . moje głośniki to 2.0 speaker set SP-2450M firmy Trust.
  Pomocy :,)

 15. BestAntony pisze:

  I see you don’t monetize pcfaq.pl, don’t waste your traffic, you can earn extra cash every month with
  new monetization method. This is the best adsense alternative for any type of website (they approve all sites), for more details simply search in gooogle:
  murgrabia’s tools

 16. Ewa pisze:

  Dziękuję za pomoc – pozdrawiam

Napisz komentarz