Nie słychać nic przez głośniki lub słuchawki – naprawiamy problem z brakiem głosu w głośnikach.

Zobacz jak naprawić problem z brakiem głosu w głośnikach, lub słuchawkach.

W tym poradniku przeczytasz dlaczego niczego nie słychać w głośnikach, lub słuchawkach podłączonych do komputera. Bardzo często problemy występują po stronie sterowników dźwięku, jednak zdarzają się również błędne ustawienia menedżera audio. Przeczytaj w jaki sposób naprawić problem z brakiem głosu w systemie Windows.

flickr, Taylor Burnes

Błędne podłączenie urządzenia audio

Pierwsze na co należy zwrócić uwagę podczas poszukiwania przyczyny problemu braku dźwięku w systemie Windows, to błędne podłączenie głośników, lub innego urządzenia audio. W komputerze stacjonarnym zazwyczaj nie znajdziemy złącz wejścia, lub wyjścia liniowego z przodu obudowy – dlatego głośniki podłączamy z tyłu obudowy. Nawet jeżeli takie złącza są z przodu, to mogą być nieaktywne dlatego warto podłączyć głośniki z tyłu naszego komputera.

Źródło: windows.microsoft.com

Podczas podłączenia urządzenia audio do komputera, należy zwrócić uwagę na oznaczenia wejść i wyjść – zazwyczaj obok złącza są odpowiednie rysunki sugerujące jakie urządzenie możemy podłączyć. Do wyjścia liniowego (zazwyczaj kolor zielony) podłączamy głośniki, lub inne urządzenie które ma odtwarzać dźwięk z komputera, do wejścia mikrofonu (zazwyczaj kolor różowy) podłączamy mikrofon, natomiast do wejścia liniowego (zazwyczaj kolor niebieski) podłączamy urządzenia emitujące dźwięk do komputera np. odtwarzacz mp3.

Okablowanie i niesprawne urządzenie

Kolejną czynnością, którą warto sprawdzić to okablowanie, czy aby na pewno nie ma nigdzie przerwy. Warto poruszać kabelkiem i zobaczyć, czy z głośników wydobędzie się jakikolwiek dźwięk. Jeżeli mamy możliwość przetestowania głośników na innym komputerze, warto to zrobić – wtedy będziemy mieli pewność, czy sprzęt jest sprawny i problem leży w naszym komputerze.

Brak sterowników audio

Należy pamiętać, że każdy sprzęt podłączany do komputera wymaga odpowiednich sterowników. System Windows samodzielnie potrafi zainstalować odpowiednie sterowniki do części urządzeń, jednak w wielu przypadkach musimy wykonać to ręcznie. Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie sterowników audio z płyty dołączonej do komputera – chodzi oczywiście o sterowniki dźwięku do płyty głównej.

Jeżeli nie posiadamy takiej płyty ze sterownikami, musimy znać model płyty głównej – w ten sposób dowiemy się jakich sterowników dźwięku potrzebujemy. Znając model płyty głównej (możemy użyć odpowiedniego programu np. Everest, albo zajrzeć do specyfikacji komputera), wystarczy wpisać go w wyszukiwarce Google i przejść na stronę producenta.

Klikamy zakładkę „Download, albo Driver” i poszukujemy sterowników podpisanych jako Audio, następnie pobieramy je na dysk komputera i klikamy przycisk instalatora, aby je zainstalować.

Sprawdź czy sterowniki zostały poprawnie zainstalowane

Warto sprawdzić, czy sterowniki które zainstalowaliśmy są poprawne i nie powodują żadnego konfliktu w systemie Windows. W tym celu należy kliknąć prawym klawiszem myszki na Mój Komputer i wybrać pozycję Właściwości.

Przechodzimy do zakładki sprzęt i klikamy przycisk „menedżer urządzeń”. W oknie menedżera urządzeń, należy sprawdzić czy nie ma jakichkolwiek żółtych wykrzykników (jeżeli są oznacza to brak sterownika dla danego urządzenia), a w szczególności pozycję „kontrolery dźwięku wideo i gier”:

Jeżeli pojawi się żółty wykrzyknik, należy dwukrotnie kliknąć na niego i zainstalować odpowiedni sterownik – jeżeli nie ma żadnych żółtych wykrzykników oznacza to, że sterowniki zainstalowane są poprawnie i problemu możemy doszukiwać się w innym miejscu.

Dźwięk w trybie awaryjnym

Sprawdźmy również, czy dźwięk nie pojawi się przypadkiem w trybie awaryjnym – jeżeli tak właśnie będzie, może to oznaczać problemy z oprogramowaniem. W tym celu warto przeczyścić rejestr systemu, usunąć zbędne programy i wyłączyć te uruchamiające się wraz ze startem Windows. Aby zamknąć zbędne programy uruchamiane wraz ze startem systemu, musimy wykonać polecenia zawarte w poradniku na stronie: http://pcfaq.pl/jak-przyspieszyc-start-windowsa-szybsze-uruchamianie-systemu/.

Chcąc uruchomić komputer w trybie awaryjnym, wykonajmy instrukcję zawartą na stronie: http://pcfaq.pl/jak-uruchomic-komputer-w-trybie-awaryjnym-jak-wlaczyc-tryb-awaryjny-systemu-windows/

Wyciszony dźwięk

Może się zdarzyć również tak, że brak dźwięku jest spowodowany zbyt niskim ustawieniem suwaka głośności. W tym celu dwukrotnie klikamy na głośniczek na pasku zadań (koło zegara), aż pojawi się menu „głośność główna”, w której wszystkie suwaki ustawiamy maksymalnie w górę:

Złe ustawienia audio

Kolejną przyczyną braku dźwięku, mogą być złe ustawienia audio w stosunku do podłączonych wejść – aby to sprawdzić klikamy ikonę menedżera audio, znajdującą się w pasku zadań:

W tym wypadku będzie to dwukrotne kliknięcie menedżera realtek HD Audio. Następnie przechodzimy do zakładki „Wejścia/wyjścia audio”:

Jeżeli dane urządzenie jest podłączone, to powinniśmy zobaczyć podświetlone odpowiednie wejście (rysunek urządzenia). Jak widać na przykładzie powyżej na panelu tylnym zostały podłączone wszystkie urządzenia tzn. głośniki, słuchawki i mikrofon, natomiast panel przedni jest niepodłączony.

Aby sprawdzić, czy ustawienia menedżera audio są poprawne naciśnijmy ikonę głośników i w okienku, które wyskoczy zobaczmy czy mamy zaznaczone „wyjście liniowe”:

Należy tutaj wybrać odpowiednie urządzenie, które zostało podłączone – równie dobrze może to być wyjście na głośnik tylny itp.. – warto tutaj włączyć jakąś muzykę i klikać kolejno każde z możliwości, aby zobaczyć czy dźwięk pojawi się w głośnikach.

Tagi:, ,

17 komentarzy

  1. Jakub pisze:

    Niestety żaden z tych sposobów nie spowodował, że odzyskałem dźwięk. Moim problemem jest:
    -Kiedy podłączam głośniki pokazuje, że wszystko jest w porządku nawet jak słucham coś widzę, że suwak głośności podskakuje w górę, ale nic nie słyszę.
    Czytałem już na ten temat i jestem co raz bliżej…chyba coś w biosie

  2. przemo pisze:

    W trybie awaryjnym też nie ma dźwięku ?

  3. Martyna pisze:

    ja mam w safe mode i nie działa

  4. przemo pisze:

    W takim razie proponuję wykonać wszystkie czynności opisane w artykule.

  5. Karol pisze:

    mam taki problem że dźwiek jest na głośnikach a nie ma na wyjściu karty dźwiekowej

  6. Bartek pisze:

    Mam taki problem, że jak wyskakuje mi te okienko to daje to wyjście liniowe tak jak na obrazku ale to okienko mi się ponownie włącza a gdy 2x dam na to samo to mi wyskakuje że nie obsługuje tego urządzenia . Proszę o pomoc .

  7. Karol pisze:

    Ja mam problem że mój komputer jest wyciszony, ale nie mogę kliknąć żeby się odciszył bo znowy się wycisza. Jeżeli ktoś wie co zrobić proszę o odpowiedź.

  8. Mateusz pisze:

    niewiem na skypie działa mi wszystko ok a na internecie np youtube nie prosze o pomoc

  9. Hania pisze:

    ja za to mam taki problem , że mam ikonkę wyciszonych głośników a jak na nią klikam to wlącza mi się naprawianie problemów ale to nic nie wnosi ( mam windows 8)

  10. bq pisze:

    a co z makami? na nich też czasami są problemy!

  11. Ms pisze:

    W tym ostatnim to gdzie te „głośniki”
    ???

  12. Ms pisze:

    W tym ostatnim to gdzie te „głośniki”
    ???

  13. Michał pisze:

    po co mam ustawiać podłączenie liniowe i co to daje? (pomocy) czym to się różni od ustawienia (głośnik tylni,przedni itd?)

  14. Daria pisze:

    No cóż, wchodzę w panel sterowania, na dżwiek i nie ma tam wogóle żadnych głośników, więc mam problem. Próbowałam wszystkie sposoby oprócz sprawdzania sterowników ale zaraz się za to wezmę. Głośniki wydają z siebie tylko buczenie i popsuły się po przenoszeniu komputera na nowe biurko :/ . moje głośniki to 2.0 speaker set SP-2450M firmy Trust.
    Pomocy :,)

  15. Ewa pisze:

    Dziękuję za pomoc – pozdrawiam

Napisz komentarz