Komputer nie wykrywa dysku twardego. Co zrobić jeżeli komputer nie widzi dysku USB,IDE / ATA lub SATA ?

Po podłączeniu dysk nie jest widoczny w systemie. Co zrobić jeżeli komputer nie rozpoznaje dysku ?

Stary dysk odmawia posłuszeństwa i zakupiłeś nowy, ale nie jest on wykrywany w systemie Windows. Zobacz jak poradzić sobie z dyskiem, który nie jest rozpoznawany w systemie. Jeżeli twój komputer nie widzi podłączonego dysku przeczytaj zawarte tutaj porady.

flick,mcclanahoochi

Bardzo często na wielu forach internetowych pojawia się problem związany z podłączeniem dysku twardego: „komputer nie widzi„, albo „komputer nie rozpoznaje” dysku twardego. W tym poradniku zostanie przedstawiona porada jak radzić sobie w takich sytuacjach – przedstawimy kilka rozwiązań mających na celu rozwiązanie problemu z widocznością dysku w systemie.

1. Na początku sprawdź sprzęt

Pierwszą rzeczą na którą należy zwrócić uwagę są uszkodzenia mechaniczne zarówno dysku twardego, oraz taśmy komunikacyjnej. Przyjrzyjmy się, czy taśma którą łączymy dysk z płytą główną nie jest uszkodzona – warto ją zmienić. Dodatkowo zobaczmy czy wszystko nie jest podłączone zbyt luźno. Ostatnią rzeczą jest przyjrzenie się (w przypadku tradycyjnego dysku twardego z ruchomymi talerzami) czy dysk pracuje tzn. czy coś słychać z wnętrza (np. obracający się talerz). Jeżeli niczego nie usłyszeliśmy, może to oznaczać kłopoty z zasilaniem – tutaj także sprawdźmy kabel zasilający, ewentualnie zamieńmy zasilacz.

[film]2976wqZYhHE[/film]

2. Dysk podłączony jest pod złącze IDE/ATA

Jeżeli komputer nie wykrywa dysku podłączonego pod złącze IDE/ATA (wykorzystywane w starszych rozwiązaniach), może to oznaczać nieprawidłowe ustawienie zworek.

flickr, gcg2009

Urządzenia korzystające z tej samej taśmy komunikacyjnej np. stacja CD-ROM, dysk twardy itp.. powinny mieć odpowiednio ustawione zworki. Najlepiej w tym wypadku ustawić zworkę dysku twardego na „Master”, natomiast stacji CD-ROM na „Slave”. Położenie zworek znajdziemy z tyłu obudowy danego urządzenia.

3. Dysk podłączony jest pod złącze SATA

Problemy z dyskami opartymi o złącze SATA najczęściej wynikają z braku odpowiednich sterowników w systemie. Podczas instalacji systemu Windows istnieje możliwość zainstalowania odpowiednich kontrolerów – wystarczy w oknie instalatora nacisnąć przycisk F6 i przygotować dyskietkę ze sterownikami.

Jeżeli nie mamy możliwości doinstalowania sterowników do kontrolera, możemy w BIOSIE wyłączyć tryb SATA Native Mode ustawiając wartość DISABLED. W zależności od wersji biosu, powinniśmy również szukać nazw: Sata Native Support, OnChip Sata Type (Native IDE).

flick, NightRStar

W tym przypadku dysk twardy może pracować trochę wolniej, ale będzie rozpoznawany przez system. Wiąże się to z włączeniem trybu emulacji IDE/ATA. To rozwiązanie może posłużyć do znalezienia sterowników do naszego dysku twardego SATA i doinstalowanie ich.

4. Dysk jest widoczny w BIOS, ale nie widać go w systemie

Jeżeli dysk twardy widoczny jest w biosie, natomiast system nie potrafi go zidentyfikować, oznacza to że jest on sprawny. Spróbujemy dokonać ręcznej inicjacji dysku, tak aby system był w stanie go rozpoznać.

W tym celu przechodzimy do menu start, następnie ustawienia i wybieramy pozycję panel sterowania.

Następnie przechodzimy odpowiednio do: Narzędzia administracyjne >>Zarządzanie komputerem  i wybieramy Zarządzanie dyskami :

Z menu akcja, należy wybrać pozycję „skanuj dyski ponownie”, a następnie jeżeli pojawi się nowy dysk kliknąć na niego prawym klawiszem myszki i wybrać polecenie Zainicjuj.

 5. Co jeszcze można zrobić, jeżeli komputer nie widzi dysku twardego

Warto udać się z dyskiem do naszych znajomych i sprawdzić czy u nich również będą podobne problemy. Jeżeli u znajomych dysk twardy będzie widoczny w systemie, oznacza to problemy z naszym komputerem. Również możemy odłączyć od komputera zbędne komponenty np. napęd DVD, dodatkowe dyski twarde itp.. aby włączyć komputer z minimalnym obciążeniem i zobaczyć czy wybrany dysk twardy będzie widoczny.

6. Komputer nie widzi zewnętrznego dysku USB

Jeżeli po podłączeniu zewnętrznego dysku USB nic się nie dzieje, spróbujmy zmienić port USB na te znajdujące się z tyłu komputera. Może się okazać, że porty z przodu nie są podłączone, albo są uszkodzone. Należy również pamiętać, że część zewnętrznych dysków twardych podłączanych do portów USB wymaga podwójnego zasilania (mają rozgałęziony kabelek) – w tym wypadku należy je podłączyć do dwóch portów USB.

8 komentarzy

 1. leszek pisze:

  Tu mamy brak dysku i tyle ,a „mój” raz jest widoczny innym razem go nie ma-brak jakiegokolwiek schematu.Dysk na ktorym jest system chodzi jak żyleta, a drugi(500GB) podzielony na dwie partycje żądzi się własnymi prawami, a jeśli go widać wszystko działa jak należy.

 2. przemo pisze:

  Spróbuj zmienić kabel podłączeniowy do dysku, może z nim są problemy ?

 3. Tomek pisze:

  Często problemy wynikają z wadliwego kabla, sam miałem taką sytuację.

 4. Dawid pisze:

  Równie dobrze w takim dysku może lecieć elektronika…

 5. Yarek pisze:

  W moim przypadku artykuł w żadnym wypadku w niczym mi nie pomógł, a rzecz polega na tym iż dyski instalowane za pomocą adaptera w jednym komputerze działa na drugim nie.
  Podobnie sytuacja wygląda z dyskami jeden dysk jest wykrywalny a drugi nie wszystkie wymienione urządzenia są sprawne gdyż po podłączeniu dysków do płyty głównej działają wygląda to bardziej na problem programowy tutaj niczego się nie dowiedziałem:-).

 6. Yarek pisze:

  W moim przypadku artykuł w żadnym wypadku w niczym mi nie pomógł, a rzecz polega na tym iż dyski instalowane za pomocą adaptera w jednym komputerze działa na drugim nie.
  Podobnie sytuacja wygląda z dyskami jeden dysk jest wykrywalny a drugi nie wszystkie wymienione urządzenia są sprawne gdyż po podłączeniu dysków do płyty głównej działają wygląda to bardziej na problem programowy tutaj niczego się nie dowiedziałem:-).

 7. Leszek K pisze:

  Powyższy artykuł bardzo mi pomógł-jednakże przed zainstalowaniem tego starego dysku musiałem go sformatować.
  Co prawda straciłem wszystkie dane,ale nie były one tak ważne. Pozdrawiam.

 8. CzOrnY pisze:

  Witam otóż mam problem z Dyskiem HDD 1TB sata III – Zainstalowałem nową kartę graficzną, przez kilka tygodni dysk chodzil bez problemu ale zaczynały się problemy z zawieszaniem się – Kable wszystkie sprawne. Resetowałem PC to nie byl on wykrywalny na biosie. Po wylaczeniu PC po kilku minutach znow dziala i tak mam caly czas. Nie mam pojecia gdzie moze byc problem. Jakies porady procz typu „kup nowy” Zbyt duzo danych mam na nim by go teraz zamienic na inny.

Napisz komentarz