Jak zbudować komputerowe akwarium ? Przerabiamy komputer na akwarium !

Obudowy komputerowe zazwyczaj nie kojarzą się z czymś co mogłoby przyciągnąć wzrok na dłużej – w większości przypadków skrzynka komputera leży schowana pod biurkiem, lub leży gdzieś głęboko w szafie. Jeżeli zależy Wam na zmianie tego zwyczaju i chcielibyście, aby obudowa komputerowa oprócz użytecznej funkcji, pełniła również funkcję estetyczną stwórzcie z niej akwarium. W tym poradniku pokażemy jak przekształcić obudowę komputerową w akwarium, czyli trochę o olejach mineralnych i nie tylko !

budowa komputerowego akwarium

Budowa komputerowego akwarium, czy to możliwe ?

Na początek krótkie wyjaśnienie dla osób, którym budowa komputerowego akwarium wydaje się niemożliwa. Warto zaznaczyć, że w projektowanym przez nas akwarium zbudowanym w oparciu o podzespoły komputerowe nie będą mogły zamieszkać żywe stworzenia np. rybki. I to właściwie jedyna różnica, ponieważ komputerowa wersja akwarium do złudzenia przypomina tę tradycyjną – no może różnią się one jeszcze „wystrojem”, w końcu nie do każdego akwarium wkładamy płytę główną, lub procesor.

Co jest potrzebne, aby zbudować komputer-akwarium ?

Do zbudowania akwarium, w którym zostaną umieszczone podzespoły komputerowe będziemy potrzebowali kilku rzeczy tj:

  • olej mineralny (15 – 20 zł / 1 L)
  • podzespoły komputerowe (wszystkie elementy niezbędne do pracy komputera tj. płyta główna, procesor, karta graficzna, pamięci RAM…)
  • akwarium, lub inna wodoszczelna obudowa (ok. 60 – 150 zł)
  • oświetlenie (ok 20 zł)
  • panel plexi do montażu podzespołów komputerowych (ok. 30 zł)

Najdroższą rzeczą w zakupie będzie olej mineralny, którym musimy wypełnić akwarium – w zależności od pojemności akwarium (np. 60 litrów) na ten cel będziemy musieli przeznaczyć kilkaset złotych.

Cały proces montażu nie jest skomplikowany – jeżeli mieliście do czynienia ze składaniem komputera to w tym wypadku w zupełności dacie sobie radę – co widać na filmiku poniżej:

Przerabianie komputera w akwarium – pytania i odpowiedzi

  • Czy olej mineralny przewodzi prąd, czy komputer się nie spali ?

Olej mineralny w przeciwieństwie do zwykłej wody nie przewodzi prądu elektrycznego (nie zawiera wolnych elektronów), a więc bez obaw możemy w nim zanurzyć podzespoły komputerowe nie martwiąc się o powstanie zwarcia.

  • Jak wygląda sprawa chłodzenia ?

Zastosowanie oleju mineralnego sprawi, że komputer jest bardzo dobrze chłodzony i w wielu przypadkach możemy zrezygnować z dodatkowych wentylatorów. Olej mineralny przenosi ciepło z szybkością ponad 5 razy lepiej, niż powietrze. Dodatkowo rezygnując z głośnych wentylatorów możemy zapewnić sobie ciszę i spokój.

  • Jakiego oleju mineralnego należy użyć ?

Akwarium możemy wypełnić tak naprawdę dowolną cieczą, która nie przewodzi prądu np. olejem mineralnym, lub ciekłą parafiną.

  • Czy istnieje zestaw do samodzielnego montażu ?

Tak, wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać hasło Aquarium PC DIY Kit.

  • Czy podzespoły komputerowe szybciej się zestarzeją, a może kondensatory, lub inne elementy ulegną uszkodzeniu ?

Nic się nie stanie z podzespołami komputerowymi zanurzonymi w oleju mineralnym – będą one funkcjonowały identycznie jak gdybyśmy z nich korzystali w tradycyjny sposób. Jedyną wadą tego zastosowania może być to, że zniszczeniu mogą ulec etykiety i naklejki naklejone na podzespołach komputerowych. Warto również zwrócić uwagę, czy izolacja kabli nie jest przypadkiem pokryta kauczukiem.

  • Czy można zanurzyć w oleju dysk twardy ?

Nie ! Ponieważ może to spowodować (ze względu na gęstość oleju mineralnego), że talerze dysku nie będą w stanie kręcić się z pełnymi obrotami, a głowica będzie miała ograniczony ruch. W przypadku dysków SSD nie ma takiego ograniczenia i możemy je z powodzeniem stosować.

Napisz komentarz