Jak zaktualizować firmware nagrywarki. Zmiana firmware nagrywarki LG, Samsung, Panasonic, Sony i innych – aktualizacja oprogramowania.

Aktualizacja oprogramowania nagrywarki – zobacz jak zmienić firmware.

Jeżeli twoja nagrywarka odmawia posłuszeństwa –  nie nagrywa, lub nie obsługuje danego rodzaju płyt (nie czyta, nie zapisuje) nie oznacza to konieczności jej wymiany. W wielu przypadkach wystarczy zmiana oprogramowania (firmware), dzięki któremu dodasz obsługę funkcji dotąd niedostępnych.

flickr, AutomaticDefence

Jak sprawdzić wersję firmware nagrywarki ?

Firmware nagrywarki to wewnętrzne oprogramowanie, które określa tryby pracy nagrywarki i obsługę nośników optycznych. Przeprowadzając aktualizację firmware, możemy poprawić działanie naszego urządzenia – stanie się ono szybsze, stabilniejsze w działaniu, oraz będzie wykorzystywało nowe formaty płyt.

Na początku należy upewnić się jaki model nagrywarki posiadamy, oraz jaką wersją firmware dotychczas dysponowało. Posłużymy się niewielkim bezpłatnym narzędziem firmy Nero, o nazwie Nero Info Tool, przy pomocy którego zidentyfikujemy model nagrywarki, oraz aktualne oprogramowanie. Nero Info Tool, dostępny jest do pobrania ze strony: http://www.dobreprogramy.pl/Nero-InfoTool,Program,Windows,12385.html

Po zainstalowaniu i uruchomieniu Nero Info Tool, pojawi nam się okno jak poniżej (testy prędkości napędu możemy pominąć, klikając przycisk „pomiń test”) :

W zakładce „Napęd” odczytamy informacje o wybranym napędzie CD/DVD w tym obsługiwane formaty zapisu i odczytu (dowiemy się jaki rodzaj płyt jest obsługiwany przez nagrywarkę), jakie dostępne są tryby zapisu, dodatkowe funkcje, ale także wersje firmware i model nagrywarki. Informacje o modelu nagrywarki, oraz wykorzystywanym oprogramowaniu zostały podkreślone na obrazku powyżej.

Jak znaleźć oprogramowanie do nagrywarki ?

Mamy już odczytany model nagrywarki ( w naszym przypadku TSSTcorp SH-S202H), oraz aktualną wersję firmware SB02. Sprawdzimy teraz, czy producent udostępnił nowszą wersję oprogramowania dla naszego urządzenia.

W oknie wyszukiwarki Google wystarczy wpisać frazę składającą się z nazwy naszego modelu nagrywarki i zwrotu „firmware”, na przykład: firmware TSSTcorp SH-S202H.

Mogę posłużyć się na przykład serwisem: http://www.cdrinfo.com/sections/firmware/ i zlokalizować dostępne oprogramowanie dla mojego napędu.

Wybieram najnowsze oprogramowanie i klikam przycisk „Download” – zostanę przeniesiony do lokalizacji skąd mogę pobrać aktualny firmware.

Inne dodatkowe serwisy, na których możemy szukać aktualnego firmware do naszej nagrywarki, lub innego sprzętu to:

Instalacja nowego firmware.

Instalacja nowego oprogramowania jest bardzo łatwa i przebiega podobnie jak instalowanie dowolnego programu w systemie Windows. Należy jednak pamiętać, aby podczas wgrywania nowego firmware nie odłączać komputera od zasilania w przeciwnym wypadku może się to zakończyć awarią urządzenia (pomoże jedynie serwis). Dodatkowo należy instalować wyłącznie firmware odpowiedni do danego urządzenia – większość programów ma zabezpieczenie, dzięki któremu nie pomylimy się w przypadku wybrania niewłaściwego oprogramowania.

Przykładowy program aktualizujący wybrany model nagrywarki przedstawiony został poniżej:

Po uruchomieniu aplikacji automatycznie następuje aktualizacja firmware nagrywarki – praktycznie bez ingerencji użytkownika. Po kilku chwilach jesteśmy informowani o konieczności zrestartowania systemu. Nowy firmware został zaszyty w pamięci urządzenia.

Tagi:, , ,

Napisz komentarz